Po tragedii na Podhalu, kiedy w wichurach zginęło pięć osób, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wspólnie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma ocenić dotychczas obowiązujące procedury bezpieczeństwa. Czy zajdą zmiany w wysyłaniu SMS-owych ostrzeżeń, nazywanych alertami RCB? Zapytaliśmy o to przedstawicieli obu służb.
Na skutek wichur, które w świąteczny poniedziałek (1 kwietnia) nawiedziły Polskę, zginęło na Podhalu pięć osób. Tego dnia alert RCB został wysłany do mieszkańców Małopolski po tym, jak sytuacja została zidentyfikowana jako bardzo poważna.
Jak wynika z komunikatu opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, po tragicznych zdarzeniach RCB wspólnie z IMGW miały ocenić "dotychczas obowiązujące procedury bezpieczeństwa".
"Celem jest opracowanie rekomendacji, które jeszcze bardziej zwiększą ochronę obywateli przed skutkami niesprzyjających warunków pogodowych. Analiza i ewentualne rekomendacje będą miały na celu zwiększenie efektywności systemu ostrzegania" - czytamy w oświadczeniu.
Czy będą zmiany w procedurach wysyłania alertu RCB?
W mediach zaczęły się pojawiać doniesienia o możliwych zmianach w wysyłaniu ostrzeżeń w formie SMS-ów, na przykład o tym, że alerty RCB mają być wysyłane już przy alarmie meteorologicznym pierwszego stopnia. Obecnie SMS-owy alert jest wysyłany przy ostrzeżeniu meteorologicznym drugiego stopnia.
- Trwają analizy procedur zarówno u nas, jak i w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dotyczące częstotliwości wysyłania alertów RCB i tak dalej. To wszystko jest jeszcze w toku - powiedział w rozmowie z tvnmeteo.pl Piotr Błaszczyk, rzecznik prasowy Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Dodał, że jest to pokłosie tragedii, do jakiej doszło na początku miesiąca na Podhalu. - Do końca miesiąca IMGW ma wykonać analizy i z początkiem przyszłego, wnioski powinny pojawić się w RCB. Na ich podstawie dopiero będą podejmowane decyzje w sprawie jakichkolwiek zmian - tłumaczył.
Czy alerty RBC będą wysyłane przy ostrzeżeniach meteorologicznych pierwszego stopnia? - Teoretycznie jest to możliwe, ale żadnej oficjalnej decyzji nie podjęto - dodał Błaszczyk. - Czekamy na IMGW - dodał.
IMGW o procedurach
IMGW ma przeprowadzić analizę swoich procedur meteorologicznych i hydrologicznych.
- Poproszono nas w ministerstwie, abyśmy przenalizowali nasze procedury. To trwa, do końca kwietnia mamy to wykonać - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW.
Czym jest alert RCB
Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Źródło: tvnmeteo.pl, tvn24.pl, RCB
Źródło zdjęcia głównego: Anna Gawlik / Shutterstock.com - zdj. ilustracyjne