Barszcz Sosnowskiego. "Zagrożenie z roku na rok rośnie"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Barszcz Sosnowskiego (wideo archiwalne)
Barszcz Sosnowskiego (wideo archiwalne)TVN24
wideo 2/11
Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to toksyczna roślina. Kontakt z nią może powodować groźne dla skóry oparzenia. Doktor Janusz Mazurek z Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zwrócił uwagę, że zagrożenie barszczem Sosnowskiego z roku na rok rośnie, ponieważ gatunek ten wyraźnie się rozprzestrzenia.

Barszcz Sosnowskiego to jedna z najbardziej toksycznych roślin występujących w Polsce. Zetknięcie z nią grozi poparzeniem, które trudno się goi. Niestety walka z barszczem Sosnowskiego jest trudna.

- Nasiona barszczu Sosnowskiego bardzo łatwo są przenoszone przez człowieka, dlatego gatunek ten wyraźnie się rozprzestrzenia i tworzy coraz liczniejsze ogniska - powiedział doktor Janusz Mazurek z Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. - Z tego względu zagrożenie z roku na rok rośnie - dodał.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie parzącąGodlewska Estera/PAP

Barszcz Sosnowskiego we Wrocławiu

Straż Miejska we Wrocławiu przyjęła w tym roku już kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących występowania barszczu Sosnowskiego, z czego kilkanaście się potwierdziło.

- Część zgłoszeń, które otrzymujemy, dotyczy innych roślin podobnych do barszczu Sosnowskiego. Nasi strażnicy, którzy są przeszkoleni w jego rozpoznawaniu, w każdym przypadku jadą na miejsce i sprawdzają, czy mamy do czynienia z tą niebezpieczną rośliną - powiedział rzecznik prasowy Wrocławskiej Straży Miejskiej Waldemar Forysiak. Wskazał przy tym, że miejsca występowania barszczu Sosnowskiego powtarzają się, gdyż nawet jego profesjonalne usunięcie nie zawsze powoduje, że roślina zostanie całkowicie zlikwidowana. We Wrocławiu zlokalizowano ją w ostatnim czasie miedzy innymi w Parku Klecińskim i na Grobli Kozanowskiej.

Barszcz SosnowskiegoMaria Samczuk/PAP

To gatunek "silnie konkurencyjny"

Janusz Mazurek opowiedział o tym, dlaczego tak trudno wytępić barszcz Sosnowskiego. - Taka jest specyfika tego gatunku, że jest on silnie konkurencyjny. Przez to, że ma bardzo duże liście, powoduje zacienienie podłoża i w konsekwencji uzyskuje przewagę w swoim środowisku kosztem innych roślin - wyjaśnił. Wskazał przy tym, że jego przemieszczanie w danej lokalizacji jest niewielkie (przyjmuje się, że jest to około 10 metrów rocznie), co wynika z ograniczonej możliwości rozprzestrzeniania się nasion. Z drugiej jednak strony - jak podkreślił - roślina ta tworzy coraz liczniejsze ogniska, ponieważ jej nasiona bardzo łatwo są przenoszone przez człowieka, między innymi na oponach samochodów, czy butach. Barszcz Sosnowskiego bardzo często występuje też w pobliżu rzek i innych cieków wodnych, ponieważ jego nasiona w bierny sposób mogą być rozprowadzone wraz ze strumieniami. Mazurek zwrócił uwagę, że problem związany z występowaniem barszczu Sosnowskiego dotyczy obecnie całej Polski, w tym także Dolnego Śląska. Trafił on do Polski pod koniec lat 50. ubiegłego stulecia ze Związku Radzieckiego jako roślina pastewna, przeznaczona na pasze, którą masowo wprowadzano do uprawy w PGR-ach. - Z tego co mi wiadomo, pierwsze próby z uprawą tego gatunku były przeprowadzane właśnie na terenie Wrocławia przez Ogród Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego w 1957 roku. Przyjmuje się z dużym prawdopodobieństwem, że takie były początki. (…) Zaczęto propagować uprawę tego gatunku i dopiero z czasem okazało się, że ma właściwości silnie parzące - tłumaczył. Z tego względu zrezygnowano z jego uprawy, jednak w sposób niekontrolowany zaczął się on rozprzestrzeniać.

Barszcz Sosnowskiego - jak z nim walczyć?

Ekspert wskazał, że nie ma jednego właściwego sposobu walki z tą rośliną. - Cały problem z występowaniem i z rozprzestrzenianiem się barszczu Sosnowskiego polega na tym, że początkowo jego poszczególne lokalizacje nie są dostrzegane. W momencie, kiedy roślina się już rozrośnie i zaczyna stwarzać problem, to automatycznie w danym siedlisku pojawia się bardzo duży bank nasion - mówił naukowiec z Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. - Choć co roku kwitnie zaledwie około 10 procent roślin, jest to wystarczające, żeby wydały bardzo dużo nasion, które spadają do gleby. Nawet jeżeli w danym roku wytnie się te rośliny, które kwitły to i tak w roku następnym w wyniku kiełkowania będą pojawiały się kolejne. Takie jest przystosowanie się tego gatunku do ekspansji na nowe siedliska - tłumaczył. Dlatego - jak mówił - ważne jest regularne koszenie, nawet kilka razy w roku. - Jednak to nie wystarczy. Dość dobrze sprawdziły się środki chemiczne, ale możliwość ich masowego stosowania jest bardzo ograniczona, szczególnie jeśli mówimy o klasycznym opryskiwaniu danej powierzchni, bo część tych środków dostaje się do gleby i dochodzi do jej skażenia. W związku z tym wprowadzono metodę, w której specjalnymi urządzeniami wstrzykuje się środki chemiczne bezpośrednio w szyjkę korzeniową. Jest to dość efektywne, tylko że uciążliwe, bo trzeba indywidualnie do każdej rośliny podejść i takie wprowadzenie zastosować - mówił Mazurek.

Co robić w razie kontaktu z barszczem SosnowskiegoMaria Samczuk, PAP

Inny sposób polega na okrywaniu roślin czarną włókniną w ich początkowej fazie rozwoju. - Wówczas zostają one pozbawione dostępu do światła i giną. Funkcjonuje też sposób, aby ścinać kwiatostany, jednak trzeba to zrobić w odpowiednim momencie, czyli wtedy, kiedy są już zawiązki nasion, ale nie spadały one jeszcze do gleby - dodał. Jak podkreślił, aby w efektywny sposób wyeliminować problem ważne jest stosowanie kilku metod jednocześnie. - Dlatego tak dużą uwagę należy poświęcić temu, aby jak najszybciej wykrywać nowe ogniska, bo im szybciej zacznie się walkę tym łatwiej będzie w dłuższej perspektywie sobie z tą rośliną poradzić” – wskazał ekspert.

Charakterystyczne cechy barszczu Sosnowskiego (NIK)NIK
Sposób rozprzestrzeniania się barszczy kaukaskich (NIK)NIK

Autorka/Autor:anw

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni w pogodzie przyniosą stopniowe ocieplenie. W całej Polsce zaświeci słońce, a na termometrach zobaczymy ponad 15 stopni Celsjusza. A co z tak potrzebnymi o tej porze roku opadami deszczu?

Ciepło w drodze do Polski. A co z deszczem?

Ciepło w drodze do Polski. A co z deszczem?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Późnym wieczorem w środę ma dojść do deorbitacji rosyjskiej rakiety Sojuz-2.1b - poinformował popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Prognozy co do dokładnego czasu wejścia obiektu w atmosferę nie są jeszcze do końca pewne, ale istnieje niewielkie ryzyko, że może się to stać nad Polską.

Możliwa deorbitacja rosyjskiego Sojuza nad Polską. Najnowsze prognozy

Możliwa deorbitacja rosyjskiego Sojuza nad Polską. Najnowsze prognozy

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli środę 19.03. Noc niemal w całym kraju upłynie pod znakiem mrozu. Środa zapowiada się słonecznie i bez opadów we wszystkich regionach Polski. Termometry pokażą nawet 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa, 19.03. To będzie kolejna mroźna noc

Pogoda na jutro - środa, 19.03. To będzie kolejna mroźna noc

Źródło:
tvnmeteo.pl

To nie koniec przymrozków. IMGW wydłużył ważność ostrzeżeń przed niską temperaturą, która będzie panować nocą i o poranku w kolejnych dniach. Miejscami alarmy będą obowiązywać nawet do soboty. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Alarmy IMGW w całej Polsce. Będą ważne nawet do soboty

Alarmy IMGW w całej Polsce. Będą ważne nawet do soboty

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Burza Laurence daje się we znaki w części Hiszpanii. W Andaluzji znaleziono ciało kobiety, której auto porwały wody powodziowe. Dwie osoby nadal są poszukiwane. Wezbrane rzeki wymusiły ewakuację kilkuset osób. Służby musiały ratować ludzi z zalanych samochodów, a także łodzi.

"To stało się znowu w tak krótkim czasie", "spędziliśmy noc, nie śpiąc"

"To stało się znowu w tak krótkim czasie", "spędziliśmy noc, nie śpiąc"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, El Pais

Zimy w tym roku w Polsce - poza obszarami górskimi - próżno było szukać. Brak pokrywy śnieżnej i małe opady deszczu w czasie tej pory roku to zły prognostyk na wiosnę, która w kalendarzu zacznie się już za kilka dni. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zwracają uwagę na dwa zjawiska, które mogą stanowić spore zagrożenie dla roślin w naszym kraju. Chodzi o wysmalanie i wypieranie.

Wysmalanie i wypieranie zagrażają roślinom w Polsce

Wysmalanie i wypieranie zagrażają roślinom w Polsce

Źródło:
IMGW-PIB, tvnmeteo.pl

W jednym z australijskich parków znaleziono jadowitego węża z trzema kłami zamiast dwóch. Nietypowa cecha tego osobnika zdradnicy śmiercionośnej pozwala mu na produkcję większej ilości jadu, co sprawia, że jest on jeszcze bardziej niebezpieczny. Pracownicy parku mają pewne hipotezy, skąd mógł wziąć się dodatkowy kieł.

Ten wąż "może być najbardziej niebezpieczny na świecie"

Ten wąż "może być najbardziej niebezpieczny na świecie"

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Do Turcji zmierza bardzo zimne powietrze, pochodzące z bieguna północnego. Nie tylko mocno się ochłodzi - w najbliższych dniach pojawią się tam intensywne opady śniegu. Ich suma pod koniec tygodnia może sięgnąć 90 centymetrów.

Szykuje się potężny atak zimy na Turcję

Szykuje się potężny atak zimy na Turcję

Źródło:
tvnmeteo.pl, yenisafak.com, milliyet.com.tr

Stany Zjednoczone podsumowują miniony weekend, który upłynął pod znakiem niebezpiecznej pogody - tornad, burz i wichur. Potwierdzono, że wzrósł bilans ofiar śmiertelnych. Są miasta, w których z powierzchni Ziemi zniknęły całe dzielnice.

Załamanie pogody w USA. Nie żyje ponad 40 osób

Załamanie pogody w USA. Nie żyje ponad 40 osób

Źródło:
PAP

W ostatnich dniach w Stanach Zjednoczonych panowała bardzo niebezpieczna pogoda. Przez kraj przetaczały się nawałnice. Podróżujący z Tennessee do Teksasu mieli okazję zobaczyć, jak wygląda latanie samolotem w otoczeniu ciemnych chmur i błyskających co chwila piorunów.

Nagrał burzę z pokładu samolotu

Nagrał burzę z pokładu samolotu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Niebezpieczna burza Laurence przyczyniła się do wielu utrudnień na Półwyspie Iberyjskim. W Portugalii pojawiły się wichury i trąby powietrzne, ostrzega się także przed bardzo wysokimi falami. Miejscami konieczne było wstrzymanie ruchu samolotowego, na drogach panują utrudnienia w związku z walającymi drzewami, które powyrywał silny wiatr.

Problemy lotniska na Maderze, trąby powietrzne nad Algarve

Problemy lotniska na Maderze, trąby powietrzne nad Algarve

Źródło:
PAP
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Burza Laurence uderzyła w poniedziałek w Półwysep Iberyjski. Przyniosła ze sobą intensywne opady deszczu. Po ulewach rzeka Guadiamar wylała, pod wodą znalazła się część gminy Sanlúcar la Mayor w prowincji Sewilla. Lokalna policja i Gwardia Cywilna ewakuowały stamtąd 40-osobową ekipę filmową, która kręciła sceny w pobliżu rzeki.

Po ulewach wylała rzeka, ewakuowano ekipę filmową

Po ulewach wylała rzeka, ewakuowano ekipę filmową

Źródło:
elmundo.es, elconfidencial.com, larazon.es

Mocno sypnęło śniegiem w centralnej i północnej części Korei Południowej. Trudne warunki atmosferyczne spowodowały, że część dróg została zamknięta. Miejscami spadło ponad 40 centymetrów śniegu.

Zamknięte drogi, auta uwięzione w zaspach. Atak zimy

Zamknięte drogi, auta uwięzione w zaspach. Atak zimy

Źródło:
koreaherald.com, koreajoongangdaily.joins.com

Jeden z mieszkańców Alabamy uchwycił na nagraniu, jak trąba powietrzna wyrzuca w powietrze budynki. Mitch Norred, autor tego wideo, powiedział w rozmowie ze stacją CNN, że tornado zbliżyło się do niego na odległość blisko 100 metrów i zwaliło z nóg.

Bliskie spotkanie z nadciągającym żywiołem. Nagranie

Bliskie spotkanie z nadciągającym żywiołem. Nagranie

Źródło:
CNN

Psy zaprzęgowe biegnące po roztopionym lodzie mogą wkrótce stać się coraz częstszym widokiem. Wykonane prawie sześć lat temu zdjęcie pokazuje skalę problemu, jakim jest utrata arktycznego i antarktycznego lodu - wyjaśnił jego autor Steffen Olsen w rozmowie z BBC. Od lat na świecie maleje powierzchnia lodu morskiego.

"Wiele osób uznało to zdjęcie za piękne. Dla mnie było przerażające"

"Wiele osób uznało to zdjęcie za piękne. Dla mnie było przerażające"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Do norweskiej rzeki Sandvikselva wyciekły toksyczne substancje. Władze wezwały mieszkańców do powstrzymania się od kąpieli, a także wędkowania. Ekolodzy obawiają się o dobrostan pobliskiego rezerwatu przyrody. Za przyczynę zdarzenia uważa się awarię stacji transformatorowej.

Toksyczne chemikalia wyciekły do rzeki. Zakaz kąpieli, zagrożony rezerwat przyrody

Toksyczne chemikalia wyciekły do rzeki. Zakaz kąpieli, zagrożony rezerwat przyrody

Źródło:
PAP, TV2

Bilans ofiar śmiertelnych serii tornad, jaka przeszła nad Stanami Zjednoczonymi, wzrósł do co najmniej 39. Najsilniejszej trąbie, zaobserwowanej w Arkansas, towarzyszyły porywy powyżej 300 kilometrów na godzinę. Mieszkańcy dotkniętych terenów rozpoczęli niełatwy proces sprzątania po burzach.

Wiatr rozpędzał się do ponad 300 km/h. "Przykryliśmy dzieci własnymi ciałami, byliśmy przerażeni"

Wiatr rozpędzał się do ponad 300 km/h. "Przykryliśmy dzieci własnymi ciałami, byliśmy przerażeni"

Źródło:
CNN, CBS News, WJTV

W Bieszczadach utworzono nowy rezerwat przyrody o nazwie Dziurkowiec. Jego powierzchnia wynosi ponad 189 hektarów, na jego terenie rosną traworośla i ziołorośla połoninowe oraz buczyna karpacka. To najwyżej położony rezerwat przyrody na Podkarpaciu.

Podkarpacie ma nowy rezerwat przyrody

Podkarpacie ma nowy rezerwat przyrody

Źródło:
PAP

Poniedziałek powitał mieszkańców części kraju zabielonymi krajobrazami. Według prognoz, w ciągu dnia nadal możemy spodziewać się przelotnych opadów śniegu. Na Kontakt24 otrzymaliśmy pogodowe relacje.

Zima nie odpuszcza. W tych miejscach zrobiło się biało

Zima nie odpuszcza. W tych miejscach zrobiło się biało

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Żubry spacerujące w promieniach wschodzącego słońca - takie wideo otrzymaliśmy na Kontakt24. W Puszczy Knyszyńskiej, gdzie wykonane zostało nagranie, żyje ponad trzystu przedstawicieli tego majestatycznego gatunku.

Żubry witają wschód słońca. Wyjątkowe nagranie

Żubry witają wschód słońca. Wyjątkowe nagranie

Źródło:
Kontakt24, Nadleśnictwo Supraśl, tvnmeteo.pl

Nad Europą zaczyna się tworzyć bariera wyżowa, której skutki odczujemy od razu po weekendzie. Jakie wartości na termometrach nam przyniesie? Sprawdź długoterminową pogodę na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Kiedy będzie ciepło?

Pogoda na 16 dni. Kiedy będzie ciepło?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silny wiatr i wysokie fale spowodowały w poniedziałek tymczasowe wstrzymanie przeprawy promowej przy moście Siennickim w Gdańsku. Podmuchy w Zatoce Gdańskiej wynoszą 70 kilometrów na godzinę. W poniedziałek na Pomorzu obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne IMGW.

Wietrzna turbulencja nad Polską. Wstrzymano przeprawę promową

Wietrzna turbulencja nad Polską. Wstrzymano przeprawę promową

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Już w tym tygodniu przywitamy astronomiczną i kalendarzową wiosnę. Kiedy dokładnie przypadnie moment równonocy wiosennej? Koniec marca to także doskonały czas na prowadzenie obserwacji nieba - nie tylko nocą.

Początek astronomicznej wiosny tuż-tuż. Warto będzie spojrzeć w niebo

Początek astronomicznej wiosny tuż-tuż. Warto będzie spojrzeć w niebo

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

We włoskich Dolomitach w niedzielę zeszła potężna lawina. Żywioł porwał czteroosobową grupę narciarzy. Dwie osoby są w stanie krytycznym.

Lawina w Dolomitach porwała grupę narciarzy

Lawina w Dolomitach porwała grupę narciarzy

Źródło:
Reuters