"Nie używaj otwartego ognia w lesie". Alert RCB dla trzech województw

Autor:
anw/dd
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl, IBL
Bardzo sucha ściółka w lasach
Bardzo sucha ściółka w lasachTVN24
wideo 2/11
TVN24Bardzo sucha ściółka w lasach

Alert RCB. W części kraju zagrożenie pożarowe w lasach utrzymuje się na wysokim poziomie. Miejscami jest wyjątkowo groźnie, dlatego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-owy alert do odbiorców sieci komórkowych przebywających na terenie trzech województw.

"Uwaga! Dziś i jutro (10/11.06) występuje duże zagrożenie pożarowe lasów. Zachowaj ostrożność i nie używaj otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie - SMS o takiej treści otrzymali w sobotę odbiorcy sieci komórkowych przebywających na terenie części województwa: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Zagrożenie pożarowe

Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL) opublikował mapę zagrożenia pożarowego w polskich lasach. Wynika z niej, że wysokie (oznaczone kolorem czerwonym) zagrożenie panuje na północy i północnym zachodzie kraju. W pozostałych regionach jest średnie, małe lub występuje jego brak.

Zagrożenie pożarowe w lasachIBL

Prognoza zagrożenia pożarowego prezentowana przez IBL jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

Widzisz pożar? Zareaguj

W takich dniach warto zachować szczególną ostrożność podczas przebywania w lasach. W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie skontaktować się z numerem alarmowym Państwowej Straży Pożarnej 998 lub z nr alarmowym 112.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Sposoby gaszenia pożarów lasuMaciej Zieliński/PAP

Autor:anw/dd

Źródło: RCB, tvnmeteo.pl, IBL

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości