Wysoko w Tatrach spadł śnieg. Biało na Łomnicy

Autor:
ps/dd
Źródło:
PAP, TPN, tvnmeteo.pl
Zimowy wypoczynek w górach. Jak bezpiecznie spędzić ferie
Zimowy wypoczynek w górach. Jak bezpiecznie spędzić ferieTVN24
wideo 2/25
Bezpieczeństwo w górach

Śnieg spadł w nocy z niedzieli na poniedziałek na najwyższych szczytach Tatr. Biało zrobiło się na Łomnicy w Tatrach Słowackich. - Śnieg pojawił się co prawda bardzo wysoko, ale przypomniał o wyciągnięciu cieplejszych ubrań z szafy - zaznaczył przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

Śnieg pojawił się na wysokości powyżej 2500 metrów nad poziomem morza. Przyprószone śniegiem szczyty były widoczne z Zakopanego w poniedziałek podczas porannych przejaśnień.

Zabieliło się na Łomnicy, gdzie temperatura wynosiła -6 stopni Celsjusza, a porywy wiatru przekraczały 100 kilometrów na godzinę.

Śnieg na ŁomnicyFacebook/Vysoké Tatry - Hory zážitkov
Śnieg na ŁomnicyFacebook/Vysoké Tatry - Hory zážitkov

Trzeba pamiętać o ciepłych ubraniach

- W kalendarzu wciąż mamy lato, lecz za oknem coraz niższe temperatury. Śnieg pojawił się co prawda bardzo wysoko, ale przypomniał nam o wyciągnięciu cieplejszych ubrań z szafy - podkreślił przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

Wybierając się w wyższe partie gór, trzeba odpowiednio się ubrać. Ciepła kurtka, czapka, rękawiczki, ocieplane spodnie to obowiązkowy ubiór turysty o tej porze roku. Do plecaka warto też spakować latarkę czołową, ponieważ dzień jest coraz krótszy. W góry warto też zabrać termos z gorącą herbatą.

Ślisko i mokro na szlakach

W godzinach porannych na tatrzańskich szlakach należy spodziewać się przymrozków, które po północnej stronie, w miejscach zacienionych, mogą się utrzymywać przez cały dzień. Szczególną ostrożność należy zachować przy ciekach wodnych, gdzie mogą pojawić się oblodzenia. Na górską wyprawę warto zabrać raczki turystyczne, które w razie oblodzenia mogą poprawić komfort wędrówki.

Tatrzański Park Narodowy w swoim poniedziałkowym komunikacie poinformował, że "po opadach deszczu na szlakach jest mokro i w wielu miejscach ślisko". "Na leśnych odcinkach szlaków występują błoto i kałuże. Niski pułap chmur w partiach graniowych ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń" - czytamy.

Autor:ps/dd

Źródło: PAP, TPN, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Vysoké Tatry - Hory zážitkov

Pozostałe wiadomości