IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla części kraju. Są miejsca, w których obowiązują żółte alerty, ale i takie, gdzie ostrzega się przed suszą hydrologiczną.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali dwa typy ostrzeżeń hydrologicznych.
Alerty hydrologiczne IMGW pierwszego stopnia
Żółty alert hydrologiczny obowiązuje w województwie mazowieckim, a dotyczy Wisły od Dęblina do ujścia Narwi oraz Wisły od ujścia Narwi do Zb. Włocławek.
W związku ze spływem wód opadowych z górnej części dorzecza na Wiśle przewiduje się gwałtowne wzrosty stanu wody, lokalnie do strefy wody wysokiej.
Alerty hydrologiczne IMGW przed suszą hydrologiczną
Oprócz alarmu pierwszego stopnia po raz pierwszy w tym roku wydano alert ostrzegający przed suszą hydrologiczną. Obowiązuje on w województwie zachodniopomorskim i został wydany dla obszaru Iny i Płoni.
Spodziewane jest tam dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej wskaźnika, jakim jest tak zwany średni niski przepływ (SNQ).
"Ostrzeżenie wydawane jest w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni w obrębie jednego obszaru hydrologicznego (który obejmuje grupę zlewni monitorowanych przez PSHM)" - przekazali synoptycy.
Ostrzeżenie obowiązuje do odwołania.
Susza hydrologiczna. Czym jest?
Susza hydrologiczna to zjawisko, które przejawia się długotrwałym obniżeniem ilości wody w rzekach i jeziorach. Zwana również "niżówką hydrologiczną". Dotyczy wód powierzchniowych. Występuje wtedy, kiedy przepływ w rzekach spada poniżej przepływu średniej wartości wieloletniej. Jest to okres obniżonych zasobów wód powierzchniowych w stosunku do średniej wartości z wielolecia. Susza hydrologiczna to kolejny etap pogłębiającej się suszy atmosferycznej i rolniczej.
Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia?
Jak mówi definicja IMGW, pierwszy stopień alarmu hydrologicznego oznacza zagrożenie umiarkowane. Kiedy obowiązuje, stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.
Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW, gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: meteo