W Elblągu podjęto działania przeciwpowodziowe w związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na rzece Elbląg. Wzdłuż Bulwaru Zygmunta Augusta "w najbardziej newralgicznym miejscu" rozłożone zostały przeciwpowodziowe - przekazał urząd miasta. Na północy Polski obowiązują alerty hydrologiczne trzeciego i drugiego stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Niekorzystne warunki pogodowe i silny wiatr wiejący z kierunku wschodniego powodują wzrosty stanu wód w rejonie Żuław i Zalewu Wiślanego. Dotyczy to również rzeki Elbląg, w której po południu poziom wody przekroczył stan ostrzegawczy (590 centymetrów) i wynosił 591 cm - poinformował w komunikacie elbląski magistrat.
W związku z tym prezydent Elbląga Witold Wróblewski zwołał posiedzenie Miejskiego Zespołu Kryzysowego, podczas którego omówiona została aktualna sytuacja. Jak przekazano, "poziom wody rzeki jest na bieżąco monitorowany, wszystkie służby oraz miejskie formacje przeciwpowodziowe są w gotowości".
Rozłożone rękawy przeciwpowodziowe
W komunikacie wskazano, że z uwagi na sukcesywny wzrost stanu wody i niekorzystne prognozy, które obowiązują aż do sobotniego przedpołudnia, zapadła również decyzja o prewencyjnym ustawieniu rękawów przeciwpowodziowych.
"Zostaną one rozłożone przez strażaków i służby kryzysowe w najbardziej newralgicznym miejscu, czyli wzdłuż Bulwaru Zygmunta Augusta: od Mostu Kardynała Wyszyńskiego w kierunku Mostu Wysokiego" - poinformowały służby prasowe elbląskiego ratusza.
Alerty hydrologiczne IMGW
Na północy kraju obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego i drugiego stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Czerwone alerty dotyczą województw zachodniopomorskiego, Zalewu Szczecińskiego i Cieśniny Dziwna oraz pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, zlewni Zalewu Wiślanego do Nogatu, Zalewu Wiślanego oraz obszaru Elbląga.
W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną w regionach tych przewidywane są wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z przekroczeniem stanów alarmowych. Alerty będą w mocy do soboty do godziny 12.
Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w województwie zachodniopomorskim (wzdłuż Wybrzeża Zachodniego i na morskich wodach wewnętrznych RP Bałtyku Południowego) oraz pomorskim (na Wybrzeżu Wschodnim i morskich wodach wewnętrznych RP Bałtyku Południowo-Wschodniego i na przymorzu od Martwej Wisły do granicy państwa na Mierzei Wiślanej).
W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (549 cm - 20.10.2023) i prognozowaną sytuacją meteorologiczną, wzdłuż Wybrzeża przewiduje się wahania poziomów wody w strefie stanów wysokich, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych. Punktowo możliwe jest przekroczenie stanów alarmowych. Alarmy wygasną w sobotę o godzinie 21.
Czym jest alarm hydrologiczny trzeciego stopnia
Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24