Przekroczone stany ostrzegawcze na rzekach. IMGW ostrzega

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW
Warunki biometeo w środę
Warunki biometeo w środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Miejscami przekroczone są stany ostrzegawcze i w jednym miejscu alarmowy.

Jak poinformował w czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przekroczony jest stan alarmowy na rzece Krznie na stacji hydrologicznej Malowa Góra.

Stan ostrzegawczy przekroczony jest rzekach: Ledze na stacji wodowskazowej Rajgród, Supraśli na stacji wodowskazowej Nowosiółki, Narwi na stacji wodowskazowej Narew oraz Ploski, Bugu na stacji wodowskazowej Zabuże, Bugu na stacji wodowskazowej Frankpol, Liwcu na stacji wodowskazowej Zaliwie-Piegawki, Bugu na stacji wodowskazowych: Wyszków, Krzyczew, Włodawa oraz Dorohusk; Tyśmienicy na stacji wodowskazowej Tchórzew, Wieprzu na stacji wodowskazowej Krasnystaw, Tanwii na stacji wodowskazowej Osuchy, Pilicy na stacji wodowskazowej Białobrzegi, Czarnej na stacji wodowskazowej Januszewice, Budkowiczance na stacji wodowskazowej Krzywa Góra oraz Huczwie na stacji wodowskazowej Gozdów.

Synoptycy IMGW wydali alarmy hydrologiczne drugiego stopnia.

Alerty hydrologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia obowiązują na terenie województw:

- opolskiego, dotyczą zlewni Stobrawy;

- dolnośląskiego, dotyczą zlewni Widawy od Namysłowa do ujścia do Odry.

Jak pisze w komunikacie IMGW, stan wody na stacji hydrologicznej w Krzywej Górze na rzece Budkowiczance (zlewnia Stobrawy) osiągnął stan ostrzegawczy. W okresie ważności ostrzeżenia hydrologicznego prognozuje się dalszy, powolny wzrost stanu wody w strefie powyżej stanu ostrzegawczego, spowodowany spływem wód opadowo-roztopowych.

W Zbytowej na Widawie przewiduje się dalsze utrzymywanie się przekroczenia stanu ostrzegawczego. Wielkość przekroczenia może ulegać wahaniom w zależności od pracy urządzeń hydrotechnicznych w rejonie Namysłowa i Zbytowej oraz wielkości spływu wód opadowo-roztopowych w zlewni Widawy.

Alarmy na Opolszczyźnie obowiązywać będą do godziny 21 w piątek, a na Dolnym Śląsku do godziny 11 w piątek.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWIMGW

Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Autor:anw

Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock | zdjęcie ilustracyjne

Pozostałe wiadomości