Jaka będzie zima 2021/2021? IMGW wydał eksperymentalną, długoterminową prognozę pogody na najbliższe miesiące. Sprawdź, jaką pogodę przewidują synoptycy dla grudnia 2021 oraz stycznia, lutego i marca 2022.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaktualizowali swoją eksperymentalną prognozę pogody na grudzień, styczeń i luty. Podali także swoje przewidywania na marzec 2022. O pierwszej wersji prognoz pisaliśmy kilka tygodni temu.
Pogoda w grudniu 2021 - długoterminowa prognoza IMGW
Grudzień to pierwszy miesiąc zimy - zarówno astronomicznej, kalendarzowej, jak i meteorologicznej. Jak przewidują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w grudniu średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce może mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Jak zaznaczają synoptycy, norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla listopada jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy dla prezentowanych w prognozie miast jest średnio wyższa o 0,6 stopnia Celsjusza, a górna granica o 0,8 st. C.
W przypadku miesięcznej sumy opadów atmosferycznych w całej Polsce prognozują opady przewyższające normę wieloletnią.
Pogoda w styczniu 2022 - długoterminowa prognoza IMGW
Według eksperymentalnej prognozy IMGW pod względem średniej miesięcznej temperatury powietrza styczeń przyniesie nam w większości temperaturę zbliżoną do normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jak wskazują, na południu Polski średnia temperatura będzie niższa od normy wieloletniej.
Jak dodali synoptycy, w tym przypadku norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy dla prezentowanych w prognozie miast jest średnio wyższa o 0,4 st., a górna granica o 0,3 st. C.
Z kolei miesięczna suma opadów w większości Polski będzie wynosić więcej, niż wskazuje średnia. Jedynie na południu opady będą w normie.
Pogoda w lutym 2022 - długoterminowa prognoza IMGW
W lutym 2022 średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie utrzymywać się w granicach normy wieloletniej z lat 1991-2020.
W tym miejscu warto wspomnieć, że według synoptyków norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla stycznia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy dla prezentowanych w prognozie miast jest średnio wyższa o 0,4 st. C, a górna granica o 0,8 st. C.
Prognozy dotyczące opadów wskazują, że w większości kraju luty 2022 będzie bardziej wilgotny. Jedynie na południowym wschodzie suma opadów będzie w normie.
Pogoda w marcu 2022 - długoterminowa prognoza IMGW
Synoptycy IMGW prognozują, że marzec 2022 roku w całym kraju przyniesie nam temperaturę niższą niż norma wieloletnia z lat 1991-2020.
IMGW podkreśla, że norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla marca jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast jest średnio wyższa o 0,6 st. C, a górna granica o 0.4 st. C.
W przypadku opadów - w całej Polsce ich suma będzie zbliżona do normy.
Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" oraz "w normie"?
Jak podają synoptycy, w IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza i miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę bądź sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy" - tłumaczą eksperci.
Gdy przewidywana jest przez IMGW średnia temperatura lub suma opadów:
- powyżej normy - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020;
- poniżej normy - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020;
- w normie - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Jak interpretować pojęcia "powyżej normy" i "poniżej normy" w prognozach?
Jak tłumaczy Instytut w przypadku, gdy wartości prognozowanej temperatury sięgają "powyżej normy", nie znaczy to, że będą występować będą dni, w których temperatura maksymalna sięgnie na przykład ponad 10 st. C., a prognoza ze średnią "poniżej normy" dni z temperaturą minimalną poniżej -10 st. C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 10 st. C, a prognoza "powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej -10 st. C.
"Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąc, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów "powyżej normy" nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu lub śniegu, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz)" - pisze IMGW.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IMGW