Pogoda na jutro - poniedziałek, 20.06. Pofalowany front atmosferyczny przyniesie groźne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Pogoda jutro, czyli w poniedziałek, 20.06, może nas zaskoczyć. Z jednej strony będzie gorąco, a termometry pokażą nawet 31 stopni Celsjusza. W dużej części Polski prognozowane są jednak burze, a nawet ekstremalne zjawiska pogodowe.

Nadchodzącej doby kluczowy dla pogody w Polsce będzie pofalowany front atmosferyczny, łączący ośrodki niżowe rozciągające się od północno-zachodniej Rosji aż po Półwysep Iberyjski. Front rozdziela dwie skrajnie różne masy powietrza - gorącą zwrotnikową, znajdującą się na jego przedpolu, od chłodnej polarnej, napływającej tuż za nim. Duża różnica temperatur tych dwóch mas powietrza, osiągająca wartości rzędu kilkunastu stopni, sprzyjać będzie tworzeniu się silnie wypiętrzonych chmur burzowych, które będą łączyć się w większe komórki lub układy liniowe. Procesowi temu towarzyszyć mogą ekstremalne zjawiska pogodowe - zaznacza synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk.

Pogoda na noc 19/20.06

Noc będzie przeważnie pogodna, tylko w północnym pasie kraju prognozowane jest umiarkowane i duże zachmurzenie. Mogą wystąpić przelotne opady deszczu do 5-15 litrów wody na metr kwadratowy oraz burze, szczególnie na Mazurach i Suwalszczyźnie. Termometry pokażą od 11 stopni Celsjusza na Pomorzu, poprzez 18 st. C w centrum kraju do 19 st. C na Dolnym Śląsku. Na południu i wschodzie wiatr powieje z kierunków południowych, na zachodzie i północy z kierunków północnych. Będzie on słaby i umiarkowany, podczas burzy dość silny.

Prognoza pogody na noc 19/20.06
Prognoza pogody na noc 19/20.06tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro - poniedziałek, 20.06

W poniedziałek czeka nas zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Na północnym zachodzie kraju pojawi się przelotny deszcz do 5-15 l/mkw. Na pozostałym obszarze mogą wystąpić przelotne opady deszczu do 15-20 l/mkw., a w południowej i wschodniej części kraju burze z opadami do 20-40 l/mkw., miejscami gwałtowne z gradem. Nie można także wykluczyć zjawisk ekstremalnych, w tym trąb powietrznych oraz szkwałów. Temperatura maksymalna wyniesie od 16 st. C na Pomorzu, przez 25 st. C w centrum do 31 st. C na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr będzie południowy, skręcający za frontem na północno-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, w burzach porywisty do 100 kilometrów na godzinę.

Prognoza pogody na poniedziałek, 20.06
Prognoza pogody na poniedziałek, 20.06tvnmeteo.pl

Warunki biometeorologiczne - poniedziałek, 20.06

Wilgotność powietrza w ciągu dnia wyniesie od 50 do 80 procent. W północno-zachodniej Polsce będzie chłodno, w pasie pojezierzy komfortowo, w centrum kraju ciepło, a na południowym wschodzie - gorąco. Warunki biometeorologiczne w całym kraju okażą się niekorzystne.

Warunki biometeorologiczne w poniedziałek, 20.06
Warunki biometeorologiczne w poniedziałek, 20.06tvnmeteo.pl

Pogoda na noc - Warszawa

Noc w Warszawie będzie pogodna. Na termometrach zobaczymy minimalnie 18 st. C. Z południowego zachodu powieje słaby i umiarkowany wiatr. Ciśnienie o północy wyniesie 998 hPa i będzie spadać.

Pogoda na jutro - Warszawa

Poniedziałek przyniesie w Warszawie zachmurzenie umiarkowane, po południu duże z przelotnymi opadami i burzami. Temperatura maksymalna wyniesie 28 st. C. Wiatr będzie południowo-zmienny, słaby i umiarkowany, podczas burzy silny. W południe barometry pokażą 993 hPa. Ciśnienie będzie początkowo spadać, a następnie rosnąć.

Pogoda na noc - Trójmiasto

Mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu czeka noc z zachmurzeniem dużym i przelotnymi opadami deszczu. Termometry pokażą 12 st. C. Wiatr powieje z kierunków północnych, będzie słaby i umiarkowany. Ciśnienie będzie początkowo rosnąć a następnie się wahać. O północy w Gdańsku na barometrach zobaczymy 1011 hPa.

Pogoda na jutro - Trójmiasto

W poniedziałek w Gdyni, Sopocie i Gdańsku prognozowane jest zachmurzenie duże z przelotnymi opadami. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach zobaczymy 16 st. C. Z kierunków północnych powieje umiarkowany wiatr. W południe ciśnienie w Gdańsku wyniesie 1011 hPa i zacznie spadać.

Pogoda na noc - Poznań

W Poznaniu noc przyniesie pogodną aurę. Temperatura minimalna osiągnie 16 st. C. Wiatr będzie południowo-zachodni, słaby i umiarkowany. O północy barometry pokażą 998 hPa, a ciśnienie będzie początkowo rosnąć, później się wahać.

Pogoda na jutro - Poznań

Poniedziałek w Poznaniu upłynie pod znakiem zachmurzenia dużego z przelotnymi opadami deszczu do 15 l/mkw. Termometry pokażą maksymalnie 21 st. C. Powieje zmienny, umiarkowany wiatr. W południe na barometrach zobaczymy 994 hPa. Ciśnienie będzie początkowo spadać, następnie rosnąć.

Pogoda na noc - Wrocław

Noc we Wrocławiu zapowiada się bezchmurnie. Termometry pokażą 19 st. C. Z kierunków zachodnich powieje słaby i umiarkowany wiatr. Ciśnienie o północy wyniesie 995 hPa i będzie spadać.

Pogoda na jutro - Wrocław

Mieszkańców Wrocławia czeka poniedziałek pod znakiem chmur. Wystąpi zachmurzenie umiarkowane, po południu duże z przelotnymi opadami i burzami. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach zobaczymy 27 st. C. Wiatr będzie zmienny, umiarkowany, podczas burzy silny. Ciśnienie będzie początkowo spadać, następnie rosnąć, a w południe barometry pokażą 988 hPa.

Pogoda na noc - Kraków

Mieszkańców Krakowa czeka bezchmurna noc. Temperatura minimalna wyniesie 17 st. C. Z południowego zachodu powieje słaby wiatr. Ciśnienie o północy osiągnie 998 hPa i będzie spadać.

Pogoda na jutro - Kraków

Poniedziałek przyniesie w Krakowie zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu wzrastające do dużego. Wieczorem prognozowane są burze. Termometry pokażą maksymalnie 31 st. C. Wiatr będzie południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, podczas burzy silny. W południe na barometrach zobaczymy 976 hPa a ciśnienie będzie spadać.

Warunki drogowe w poniedziałek, 20.06
Warunki drogowe w poniedziałek, 20.06tvnmeteo.pl

Autorka/Autor:as

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed burzami i silnym deszczem z burzami. W sobotę w związku z sytuacją pogodową w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zebrał się sztab kryzysowy.

Uwaga! Ostrzeżenia IMGW mają najwyższy stopień

Uwaga! Ostrzeżenia IMGW mają najwyższy stopień

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W niedzielę 27.07 wystąpią opady deszczu, miejscami bardzo intensywne. Poza tym prognozowane są burze, podczas których porywy wiatru mogą sięgać 100 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dzień - niedziela, 27.07. Dzień pod znakiem niebezpiecznych zjawisk

Pogoda na dzień - niedziela, 27.07. Dzień pod znakiem niebezpiecznych zjawisk

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach pogoda w Polsce kształtowana będzie przez układ niżowy o genezie śródziemnomorskiej. Przyniesie on obfite opady deszczu i burze. Sprawi, że napłynie do nas chłodne powietrze. Temperatura maksymalna wyniesie miejscami 20 stopni.

Nadciąga deszczonośny niż. Czeka nas szok termiczny

Nadciąga deszczonośny niż. Czeka nas szok termiczny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Polskę nadciąga niż genueński. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, aby w niedzielę nie podejmować żadnych aktywności w Tatrach. Powodem są wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w sobotę SMS-owe ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami do mieszkańców południowych regionów Polski. Później odbiorcy sieci komórkowych przebywający na terenie kolejnych województw otrzymali alert dotyczący ulew.

Alert RCB w 12 województwach. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB w 12 województwach. "Możliwe podtopienia"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Kiedy nastanie jakaś stabilizacja w pogodzie? Czy po deszczowym lipcu sierpień będzie ratunkiem dla branży turystycznej? W wielu regionach kraju słychać narzekania na pogodę. Ostatnie lata z lipcami suchymi i gorącymi jak w Hiszpanii rozpieściły nas i pozwoliły zapomnieć, jak wyglądał kiedyś lipiec w naszym kraju.

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

Źródło:
TVN24+

Gwałtowna burza przeszła w sobotę przez Zakopane. Towarzyszył jej ulewny deszcz i bardzo silny wiatr. Na nagraniu widać, jak mocno padało.

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę około południa na greckiej wyspie Eubei wybuchł pożar. Zdjęcia i nagranie unoszącego się dymu nad płonącym lasem otrzymaliśmy na Kontakt24. W gaszeniu ognia biorą udział samoloty gaśnicze.

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Źródło:
Kontakt24, protothema.gr, naftemporiki.gr

Para z Kansas City została obudzona w piątek rano przez głośny huk. Okazało się, że na ich dom spadło drzewo. Przebiło ono sufit, a przez dziurę do salonu wlała się woda.

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Źródło:
CNN, fox4kc.com

Przez kanadyjską prowincję Quebec przeszły silne burze z deszczem, a miejscami gradem. Wywołały szereg szkód. Samochody utknęły w tunelach, powalone zostały liczne drzewa. W pewnym momencie bez prądu było kilkadziesiąt tysięcy odbiorców.

Silne burze uwięziły samochody

Silne burze uwięziły samochody

Źródło:
cbc.ca, theweathernetwork.com

Miasto Ruidoso w amerykańskim stanie Nowy Meksyk po raz trzeci tego lipca nawiedziła powódź błyskawiczna. Co najmniej kilka osób zostało uwięzionych przez rwącą wodę.

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Źródło:
Reuters, USA Today

W piątek odwołano ponad 20 rejsów między Maderą a kilkoma lotniskami w Europie. Powodem był utrzymujący się nad portugalską wyspą porywisty wiatr.

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Źródło:
PAP

Powrót wilków do amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone sprawił, że po raz pierwszy od 80 lat zaczęły rosnąć dawno niewidziane tam drzewa - donoszą amerykańscy naukowcy.

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Źródło:
livescience.com

Trzebinia jest idealnym miejsce dla osób szukających wypoczynku z dala od zgiełku dużych miast. Warto odwiedzić zabytkowy park miejski, zalewy Balaton i Chechło, a także liczne trasy spacerowe i rowerowe.

Festyny, trasy rowerowe i spacerowe. W Trzebini nie ma nudy

Festyny, trasy rowerowe i spacerowe. W Trzebini nie ma nudy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach miasta Delvine w południowej Albanii trwa walka z pożarem roślinności. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i zagraża mieszkańcom okolicznych wiosek. Co najmniej pięć osób zostało przewiezionych do szpitala. Albańskie ministerstwo obrony zarządziło natychmiastową ewakuację miejscowej ludności.

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

Źródło:
Reuters, Bold News, shqiptarja.com

"Niże pozostają przy piłce" - donoszą niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza się z rytmem natury, choć bywa on ostatnio mocno zachwiany. Między 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce piąta fala monsunu europejskiego w Europie Środkowej, a między 1 a 10 sierpnia - szósta fala.

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Źródło:
TVN24+

W Finlandii trwa najdłuższa od 1961 roku fala ciepła. W piątek w tym kraju odnotowano czternasty dzień z rzędu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Upał doskwiera także innymi krajom nordyckim. Norweskie pielęgniarki obawiają się o zdrowie pacjentów w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe.

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Źródło:
ENEX, 8sidor.se, PAP

W ostatnich dniach północne Włochy nawiedziły burze, które połamały wiele drzew, zalały ulice i pola i wywołały osuwiska. Strażacy otrzymali setki wezwań do interwencji.

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Źródło:
ENEX, oggitreviso.it

W piątek w Radżastanie w Indiach silne opady doprowadziły do zawalenia się dachu szkoły. Katastrofa budowlana doprowadziła do śmierci kilkorga dzieci.

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Źródło:
Reuters, indianexpress.com

W piątek rano na popularnym wśród turystów kurorcie Mamaja na południowym wschodzie Rumunii obowiązywał zakaz pływania. Powodem wywieszenia czerwonej flagi nie były jednak wysokie fale i wzburzone morze, a gęsta mgła. Nad ranem widzialność na plaży wynosiła poniżej 20 metrów, co uniemożliwiało pracę ratowników.

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Źródło:
ENEX

Tajfun Co-May uderzył w piątek rano w Filipiny. Przyniósł ze sobą obfite opady deszczu, które doprowadziły do powodzi i osunięć ziemi. Jak podają lokalne władze, żywioł zmusił do ewakuacji tysiące osób.

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, vietnamplus.vn

Ekolodzy odnaleźli na Barbadosie najmniejszego węża świata Tetracheilostoma carlae - przekazał brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na tamtejsze ministerstwo środowiska. Gatunek ten uznano za wymarły 20 lat temu.

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Źródło:
PAP, The Guardian

Pożary szaleją w południowej części Cypru. Jak podała lokalna policja, w wyniku żywiołu zginęły dwie osoby. W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się ognia, swoje samoloty gaśnicze skierowały na wyspę Egipt, Grecja, Hiszpania, Izrael, Jordania, Liban, Unia Europejska i Wielka Brytania.

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Morze Kaspijskie wysycha w alarmującym tempie. Poziom wody w akwenie spadł do najniższego poziomu w historii - podał w czwartek portal Times of Central Asia. Tafla wody znajduje się obecnie na wysokości niecałych 29 metrów poniżej poziomu morza.

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Źródło:
PAP, timesca.com

W norweskim hrabstwie Trondelag temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza utrzymywała się przez 13 dni, bijąc poprzedni rekord sprzed 43 lat. Tak długiego gorącego okresu nie odnotowano odkąd prowadzone są pomiary meteorologiczne. Wyjątkowość zjawiska podkreślają zarówno lokalne władze, jak i naukowcy. I ostrzegają.

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, NRK

Część Danii zmaga się z ulewami i powodziami. Policja ewakuowała około 20 tysięcy osób z festiwalu muzycznego Gron Koncert. Wydano ostrzeżenia przed burzami i deszczem dla części kraju.

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Źródło:
Reuters, Vafo.dk

Tureccy strażacy już czwarty dzień walczą z pożarem, który wybuchł w prowincji Bilecik, położonej w północno-zachodniej części kraju. Walkę z żywiołem utrudniają silny wiatr i wysoka temperatura.

Kolejny dzień walki. "Największy pożar w historii"

Kolejny dzień walki. "Największy pożar w historii"

Źródło:
Reuters

Patrzyliśmy, jak rakieta wynosi Sławosza do góry i to było w takim samym stopniu piękne, co zatrważające - mówiła w "Faktach po Faktach" Aleksandra Uznańska-Wiśniewska, opisując chwile startu jej męża w kosmos. Sławosz Uznański-Wiśniewski, który 20 dni spędził poza Ziemią, przyznał zaś, że "troszeczkę odzwyczaił się" od błękitnej planety. I opisywał, jak wygląda proces powrotu do zdrowia.

Pożegnanie wzrokiem i moment "w takim samym stopniu piękny, co zatrważający"

Pożegnanie wzrokiem i moment "w takim samym stopniu piękny, co zatrważający"

Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił do Polski w czwartek po godzinie 11. Godzinę później, w towarzystwie szefów Polskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej, spotkał się z dziennikarzami i osobami zgromadzonymi na warszawskim lotnisku. Następnie udał się do kancelarii premiera, gdzie po godzinie 14 rozpoczęła się konferencja po spotkaniu z Donaldem Tuskiem. O godzinie 19.30 polski astronauta będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24 i TVN24+.

"Pańska misja mogłaby mieć motto: warto marzyć"

"Pańska misja mogłaby mieć motto: warto marzyć"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już w Polsce. O to jak przebiegała jego podróż i co robił na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, polski astronauta pytany był przez zgromadzone na lotnisku Chopina dzieci. Chętnych do powitania członka załogi misji Axiom-4 nie brakowało.  

Sławosz Uznański-Wiśniewski powitany na lotnisku pytaniami od dzieci

Sławosz Uznański-Wiśniewski powitany na lotnisku pytaniami od dzieci

Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię po 20 dniach w kosmosie. Nawet tak krótka wizyta znacząco wpływa na organizm. O tym, jakie zmiany zachodzą w ciele człowieka po powrocie z warunków mikrograwitacji, i jak je odwrócić, opowiadał w TVN24 profesor Jędrzej Antosiewicz z Zakładu Bioenergetyki i Fizjologii Wysiłku Fizycznego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Co z organizmem po pobycie w kosmosie. "Niektóre funkcje mogą się poprawić"

Co z organizmem po pobycie w kosmosie. "Niektóre funkcje mogą się poprawić"

Źródło:
TVN24