Pogoda na jutro - niedziela 16.01. Miejscami popada, maksymalnie 4 stopnie

Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro 16.01

Pogoda na jutro, czyli niedzielę 16.01 upłynie pod znakiem chmur. Miejscami należy spodziewać się opadów śniegu, które będą stopniowo zmieniać się w śnieg z deszczem i sam deszcz. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 4 stopnie Celsjusza.

W nocy Polska znajdowała się będzie jeszcze pod wpływem spokojnego wyżu znad Czech. Nadchodzącej doby jednak oddalał się on będzie od naszych granic i powędruje w kierunku Bułgarii. Wówczas pogodę w Polsce zdominuje głęboki niż znad północnej Skandynawii z systemem frontów atmosferycznych. Strefa frontów atmosferycznych początkowo dość nieśmiało obejmie północne i częściowo zachodnie regiony naszego kraju. Tam też pojawią się mało intensywne opady śniegu, przechodzącego w opady śniegu z deszczem i deszczu.

Pogoda na noc

Pogoda na noc: na zachodzie i północy wystąpi duże zachmurzenie, ale nie powinno padać. Na pozostałym obszarze kraju należy spodziewać się umiarkowanego lub małego zachmurzenia. Lokalnie na zachodzie i w centrum kraju pojawić się mogą mgły marznące. Temperatura minimalna wyniesie od -4 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce, przez -2 st. C w centrum kraju do 0 st. C na Pomorzu. Wiatr z południowego zachodu i zachodu będzie słaby i umiarkowany.

Pogoda na jutro - niedziela 16.01

Pogoda na jutro, czyli niedzielę 16.01 zapowiada się pochmurno z przejaśnieniami, tylko w pasie południowym spodziewane są większe rozpogodzenia. Na północy i częściowo na zachodzie pojawią się słabe opady śniegu, przechodzącego w śnieg z deszczem i sam deszcz do 3 litrów wody na metr kwadratowy. Termometry pokażą maksymalnie od -1 st. C na Suwalszczyźnie, przez 2 st. C w centrum kraju, do 4 st. C na Nizinie Szczecińskiej. Zachodni i południowo-zachodni wiatr będzie słaby i umiarkowany. Na wybrzeżu i miejscami w górach może rozpędzać się do 40-60 kilometrów na godzinę.

Pogoda na niedzielę 16.01
Pogoda na niedzielę 16.01tvnmeteo.pl

Warunki biometeorologiczne - niedziela 16.01

Wilgotność powietrza w ciągu dnia wyniesie 60-80 procent. Na północy i zachodzie Polski odczujemy chłód, a w pozostałych regionach komfort termiczny. Biomet będzie zróżnicowany - na północy niekorzystny, w pasie od Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska do część Podlasia i Lubelszczyzny neutralny, a w reszcie kraju korzystny.

Warunki biometeorologiczne w niedzielę 16.01
Warunki biometeorologiczne w niedzielę 16.01tvnmeteo.pl

Pogoda na noc - Warszawa

Zachmurzenie umiarkowane, wzrastające pod koniec nocy do dużego, bez opadów. Temperatura minimalna sięgnie -2 st. C. Zachodni wiatr będzie słaby. Ciśnienie o północy wyniesie 1013 hPa.

Pogoda na jutro - Warszawa

Zachmurzenie duże, późnym wieczorem możliwe słabe opady deszczu ze śniegiem. Termometry pokażą maksymalnie 1 st. C. Wiatr z południowego zachodu będzie słaby, od wieczora może przybierać na sile. Ciśnienie w południe osiągnie 1006 hPa.

Pogoda na noc - Trójmiasto

Zachmurzenie duże, bez opadów. Temperatura minimalna wyniesie 0 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, a powieje z zachodu. O północy barometry wskażą 1024 hPa.

Pogoda na jutro - Trójmiasto

Pochmurno ze słabymi opadami deszczu ze śniegiem. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 2 st. C. Południowo-zachodni wiatr będzie umiarkowany, wieczorem dość silny. W południe ciśnienie sięgnie 1015 hPa.

Pogoda na noc - Poznań

Zachmurzenie duże, bez opadów. Termometry pokażą minimum -2 st. C. Z południowego zachodu powieje słaby wiatr. Ciśnienie o północy osiągnie 1014 hPa.

Pogoda na jutro - Poznań

Pochmurno, słabe opady deszczu w drugiej części dnia. Temperatura maksymalna wyniesie 2 st. C. Umiarkowanie powieje z południowego zachodu i zachodu. Wieczorem porywy mogą przybierać na sile. W południe barometry pokażą 1007 hPa.

Pogoda na noc - Wrocław

Zachmurzenie umiarkowane, przejściowo małe, bez opadów. Na termometrach zobaczymy minimum -3 st. C. Wiatr z zmiennych kierunków będzie słaby. Ciśnienie o północy wyniesie 1012 hPa.

Pogoda na jutro - Wrocław

Zachmurzenie przejściowe. Temperatura maksymalna sięgnie 3 st. C. Powieje początkowo słaby, potem umiarkowany wiatr z zachodu. W południe na barometrach zobaczymy 1006 hPa.

Pogoda na noc - Kraków

Zachmurzenie małe. Termometry pokażą minimum -4 st. C. Ze zmiennych kierunków powieje słaby wiatr. O północy ciśnienie osiągnie 996 hPa.

Pogoda na jutro - Kraków

Zachmurzenie małe, wzrastające do umiarkowanego po południu i dużego wieczorem. Temperatura maksymalna wyniesie 3 st. C. Wiatr ze zmiennych kierunków powieje słabo, potem umiarkowanie. W południe barometry wskażą 990 hPa.

Autorka/Autor:kw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: YuryKara/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W sobotę 22.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą dość ulewne opady oraz porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Zjawiska znów nabierają siły

Gdzie jest burza? Zjawiska znów nabierają siły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę nad południową i wschodnią Polską przechodzą burze, którym towarzyszą silny wiatr i ulewne opady deszczu. Groźnie było również w piątek - wtedy gwałtowne zjawiska przechodziły przez zachodnią Polskę. Trudne warunki atmosferyczne spowodowały kilkaset strażackich interwencji.

Drzewa gną się na wietrze, ulice jak potoki. Nawałnice nad Polską

Drzewa gną się na wietrze, ulice jak potoki. Nawałnice nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Alert RCB. SMS-owe ostrzeżenie przed gwałtownymi burzami zostało wysłane w sobotę 22.06 do osób przebywających na terenie siedmiu województw. Eksperci ostrzegli, że możliwe będą przerwy w dostawie prądu.

Alert RCB w siedmiu województwach. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB w siedmiu województwach. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed burzami. W sobotę alarmy obowiązują w niemal wszystkich województwach, a w niektórych wydano ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie dzień może być szczególnie niebezpieczny.

Niebezpieczna pogoda w wielu regionach kraju. W mocy czerwone alarmy

Niebezpieczna pogoda w wielu regionach kraju. W mocy czerwone alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Członek ochotniczej straży pożarnej zmarł podczas walki z ogniem w Grecji. Jak podały lokalne władze, w kraju trwa walka z dziesiątkami pożarów trawiącymi zarówno kontynentalną Grecję, jak i okoliczne wyspy. Opanowanie żywiołu utrudnia panujący w południowej Europie upał.

Pożary wybuchają jeden za drugim. Walka z nimi jest "nadludzka"

Pożary wybuchają jeden za drugim. Walka z nimi jest "nadludzka"

Źródło:
ekathimerini.com, Reuters

Indie zmagają się z falami upałów. Temperatura na północy kraju wzrosła prawie do 50 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że z drzew spadają martwe nietoperze.

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Źródło:
Reuters

Jaka pogoda czeka nas w lipcu? Czy upały dadzą się we znaki? Z prognozy długoterminowej na ten miesiąc opracowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że temperatura na południu, zachodzie i w centrum kraju ma być powyżej normy.

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Źródło:
PAP

Weekend przyniesie wytchnienie od burz, choć w sobotę jeszcze miejscami będzie grzmieć. Nowy tydzień przyniesie pogodną aurę. W środę spodziewane jest nadejście kolejnego burzowego frontu.

Pogoda na 5 dni. Wiemy, kiedy aura się uspokoi

Pogoda na 5 dni. Wiemy, kiedy aura się uspokoi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nęka Włochy, Grecję, Cypr, Rumunię, Serbię, Chorwację i Turcję. Temperatura w wielu miejscach przekracza 40 stopni Celsjusza. Władze państw bałkańskich wezwały swoich obywateli do unikania wychodzenia z domów w związku z wyjątkowo wysokimi temperaturami, których kulminacja przypadnie na piątek.

Czerwone alerty, apele o niewychodzenie z domów. Minos nad Europą

Czerwone alerty, apele o niewychodzenie z domów. Minos nad Europą

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Deszcz zalewa południowo-wschodnie Chiny. Najtrudniejsza sytuacja panuje w prowincjach Guangdong i Anhui, gdzie doszło do gwałtownych powodzi i osunięć ziemi. Na nagraniu uchwycono moment, w którym zawalił się dom naruszony przez lawinę błotną.

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Źródło:
Reuters

W czwartek powitaliśmy astronomiczne lato. Jego początek wyznacza przesilenie letnie, najwcześniejsze od 228 lat. Za nami najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku.

Zaczęło się astronomiczne lato. Tak witano je w Stonehenge

Zaczęło się astronomiczne lato. Tak witano je w Stonehenge

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, gum.gov.pl, PAP

Burza tropikalna Alberto przeszła nad południowym Teksasem i północnym Meksykiem. Żywioł spowodował podtopienia i powodzie. Jak przekazały meksykańskie służby ratunkowe, na skutek żywiołu zginęły cztery osoby, w tym troje nieletnich.

Alberto uderzył w ląd. Zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci

Alberto uderzył w ląd. Zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci

Źródło:
Reuters, CBS News, PAP

Dwa lwy zostały zastrzelone w Zambii po tym, gdy podeszły zbyt blisko ludzkich siedzib. Zwierzęta uciekły z pobliskiego parku narodowego i w ciągu ostatnich dwóch tygodni zabiły 16 krów. Obecność dzikich kotów wywołała panikę wśród mieszkańców i skłoniła lokalne władze do zamknięcia kilku szkół.

Lwy zaatakowały wóz z pacjentami, zostały zastrzelone 

Lwy zaatakowały wóz z pacjentami, zostały zastrzelone 

Źródło:
BBC, Lusaka Times

Utrzymujące się upały sprzyjają pożarom lasów i zarośli w Grecji. W środę w całym kraju, w tym w okolicach Aten, strażacy gasili ogień w ponad 60 miejscach. W czwartek z powodu kolejnych pożarów wydano nakazy ewakuacji dla dwóch miejscowości na wschodnim wybrzeżu Peloponezu.

"Nowy pożar co 10 minut"

"Nowy pożar co 10 minut"

Źródło:
Reuters, ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Rysie iberyjskie nie są już zagrożone wyginięciem. Od wielu lat w Hiszpanii i Portugalii prowadzone są działania na rzecz reintrodukcji tego rzadkiego, dzikiego kota. Na początku XX wieku dzika populacja zwierzęcia liczyła zaledwie 62 dorosłe osobniki, a teraz wzrosła do ponad 2000.

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Źródło:
PAP, IUCN

Środa przyniosła w części kraju gwałtowną aurę. To, jak było niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Raciborzu (woj. śląskie). Przez miasto przeszła superkomórka burzowa.

Leje, wieje, sypie gradem. Nawałnica na nagraniu

Leje, wieje, sypie gradem. Nawałnica na nagraniu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Ponad 100 osób zmarło, a 40 tysięcy ucierpiało z powodu udaru cieplnego od 1 marca do 18 czerwca - podało indyjskie Ministerstwo Zdrowia. W jednym ze szpitali w Delhi powstał pierwszy w kraju oddział zajmujący się wyłącznie pacjentami z udarem cieplnym.

Zmarło ponad sto osób. W szpitalu powstał specjalny oddział

Zmarło ponad sto osób. W szpitalu powstał specjalny oddział

Źródło:
Reuters, PAP

W stanie Nowy Meksyk w niszczycielskich pożarach lasów i zarośli zginęły co najmniej dwie osoby, a żywioł zniszczył prawie półtora tysiąca budynków, w tym wiele domów. Konieczna była ewakuacja wszystkich siedmiu tysięcy mieszkańców miejscowości Ruidoso w hrabstwie Lincoln.

"Nie próbujcie zabierać rzeczy ani chronić domu. Wyjeżdżajcie natychmiast"

"Nie próbujcie zabierać rzeczy ani chronić domu. Wyjeżdżajcie natychmiast"

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

Ponad 900 uczestników hadżdżu, czyli corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej, zmarło w wyniku upałów - podała agencja informacyjna AFP. Najwięcej ofiar jest wśród obywateli Egiptu.

Idą, bo to obowiązek wiernych. Zmarły już setki

Idą, bo to obowiązek wiernych. Zmarły już setki

Źródło:
PAP

Burze przetoczyły się w środę nad Polską. Silny wiatr zrywał dachy z domów, łamał drzewa. Towarzyszący nawałnicom ulewny deszcz spowodował, że doszło do zalań i podtopień. Straż pożarna przeprowadziła w całym kraju 2440 interwencji. 

Grad wielkości piłek tenisowych. Prawie 2500 interwencji strażaków

Grad wielkości piłek tenisowych. Prawie 2500 interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

50-letnia kobieta zginęła w czasie burzy w Czeskim Cieszynie, gdy upadło na nią drzewo - poinformowała straż pożarna kraju morawsko-śląskiego. Strażacy w tym regionie wyjeżdżali do interwencji prawie 600 razy.

Śmierć podczas burzy w Czechach

Śmierć podczas burzy w Czechach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Miniona noc była rekordowa pod względem temperatury w tym roku. Miejscami termometry pokazały aż 21,2 stopnia Celsjusza. - Za nami pierwsza noc tropikalna - przekazała w środę Ilona Śmigrodzka, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Za nami pierwsza taka noc w tym roku

Za nami pierwsza taka noc w tym roku

Źródło:
IMGW, PAP, tvnmeteo.pl

Chmury mammatus z charakterystycznymi wypustkami, przypominającymi krowie wymiona, pojawiły się we wtorek w województwie lubuskim. Udało się je uchwycić na nagraniu Reporterowi 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Ziemią Lubuską

"Krowie wymiona" zawisły nad Ziemią Lubuską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Występowanie przenoszących dengę komarów tygrysich stwierdzono już w 13 państwach UE, w tym w kilku popularnych destynacjach wakacyjnych. Zaobserwowano je m.in. w Chorwacji, Grecji, Włoszech czy Hiszpanii. Co należy o nich wiedzieć? Jak chronić się przed roznoszoną przez nie chorobą? Wyjaśniamy.  

Przenoszą dengę, są już w 13 krajach Europy. Jak się chronić przed komarem tygrysim? 

Przenoszą dengę, są już w 13 krajach Europy. Jak się chronić przed komarem tygrysim? 

Źródło:
BBC, Euronews, tvn24.pl

Trąba powietrzna pojawiła się w miejscowości Carlepont położonej na północy Francji. Strażacy przekazali, że w wyniku żywiołu 34 domy zostały uszkodzone.

Uszkodzone domy, zerwane linie energetyczne. "To było wstrząsające"

Uszkodzone domy, zerwane linie energetyczne. "To było wstrząsające"

Źródło:
Reuters, bfmtv.com,france3-regions.francetvinfo.fr

Pięć lat temu pewna galaktyka zaczęła świecić jaśniej niż kiedykolwiek i nie przestała. Teraz naukowcy mają prawdopodobne wyjaśnienie tego zjawiska. Ich zdaniem po razy pierwszy udało się zaobserwować aktywację czarnej dziury w czasie rzeczywistym.

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

Źródło:
ESO

Rekin podpłynął bardzo blisko plaż na Wyspach Kanaryjskich, wymuszając ich zamknięcie. Drapieżnik jest na bieżąco monitorowany przez służby morskie.

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

Źródło:
Onda Cero, El Norte de Castilla

Na Babiej Górze odkryto dwa nieznane dotąd naukowcom gatunki jastrzębców, roślin należących do rodziny astrowatych. Zostały uznane za gatunki endemiczne, a więc występujące tylko tam. Łacińskie określenie jednego z nich pochodzi od nazwy Babiogórskiego Parku Narodowego, który w tym roku obchodzi swoje 70-lecie.

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Źródło:
PAP