Poważne utrudnienia dla podróżnych. Pociągi odwołane lub opóźnione o kilkaset minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Opóźnienia na lotnisku w Gdańsku
Opóźnienia na lotnisku w GdańskuTVN24
wideo 2/2
Opóźnienia na lotnisku w GdańskuTVN24

Opóźnienia rzędu 490 minut oraz odwołane połączenia - na takie utrudnienia musieli przygotować się pasażerowie, którzy w czwartek podróżowali koleją. Nad Polską przechodziła strefa opadów marznących, i chociaż w ciągu dnia sytuacja ulegała poprawie, przewoźnicy prosili o śledzenie komunikatów. Opóźnienia wystąpiły także w połączeniach lotniczych.

Osoby, które podróżowały w czwartek pociągami w północnej oraz północno-wschodniej części Polski, musiały liczyć się z poważnymi utrudnieniami. Wpływ na to miały marznące opady.

Jak przekazał w czwartek wieczorem rzecznik prasowy PKP PLK Karol Jakubowski, linie kolejowe, mimo trudnych warunków atmosferycznych były przejezdne. Najtrudniejsza sytuacja występowała na liniach: Warlubie-Twarda Góra-Smętowo w województwie kujawsko-pomorskim. "Na linii prowadzone są prace przy odladzaniu sieci trakcyjnej. Służby energetyczne deklarują, że powinny się zakończyć w nocy" - podał w komunikacie Jakubowski.

Przekazał też, że na linii Lębork-Słupsk w województwie pomorskim przejazd pociągów umożliwiają lokomotywy spalinowe i kontynuowane są prace przy odladzaniu sieci trakcyjnej.

"W nocy z czwartku na piątek wykonywane będą jazdy patrolowe na kilkuset kilometrach linii kolejowych w celu sprawdzenia przejezdności najważniejszych szlaków" - poinformował Jakubowski.

Zaznaczył, że sytuacja na sieci kolejowej monitorowana jest przez specjalny zespół, złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, który natychmiast reaguje na wszelkie utrudnienia. "Służby PLK SA na bieżąco monitorują sytuację pogodową. W ciągłej gotowości są drużyny szybkiego reagowania na usterki, pociągi sieciowe i lokomotywy osłonowe" - zapewnił rzecznik PKP PLK.

Nawet 400 minut opóźnienia

Jak przekazał około godziny 14 Portal Pasażera PKP S.A., największe opóźnienie zanotowano na linii Malbork - Gdańsk Port Lotniczy. Planowy odjazd składu zaplanowano na godzinę 5.50, ale start został opóźniony do godz. 14, czyli o 490 minut. Problemy pojawiły się również na linii Bydgoszcz Główna - Warszawa Centralna, gdzie opóźnienie wyniosło 425 minut. Nieco mniejsze opóźnienie odnotowano na linii Malbork - Gdynia Chylonia (297 min.), Gdynia Główna - Katowice (291 min.) oraz Gdynia Główna - Kraków Główny (259 min.). Część kursów została odwołana, w tym połączenia z Gorzowa Wielkopolskiego czy Ustki.

Przed południem na Dworcu Głównym w Gdańsku był reporter TVN24 Adam Krajewski, który tak relacjonował sytuację:

- Komunikaty głosowe mówią o opóźnieniach wynoszących 120 minut, 140 minut, a rekordowe to 400. To może oznaczać, że niektóre pociągi po prostu nie wyjechały albo zostały odwołane. Dotyczy to głównie pociągów regionalnych.

Z czego wynikały opóźnienia? - Powodem jest oczywiście pogoda, a dokładnie marznący deszcz. Największym wrogiem kolejarzy, głównie pociągów elektrycznych, jest lód na przewodach trakcji elektrycznej - dodał. - Momentami ekipy energetyków muszą zbijać młotkami ten lód z przewodów trakcyjnych, bo lód oznacza, że pociąg nie ma mocy, więc ta jazda jest albo bardzo wolna, albo w ogóle niemożliwa - opowiadał reporter TVN24.

Utrudnienia na lotnisku i w ruchu pociągów
Utrudnienia na lotnisku i w ruchu pociągówTVN24

Opóźnione pociągi na Podlasiu

Opady marznące spowodowały utrudnienia w ruchu pociągów na terenie Podlasia.

- Dzisiaj pasażerowie muszą się wsłuchiwać w komunikaty, bo są spore opóźnienia. Największe opóźnienie w Białymstoku miał pociąg jadący z Łodzi Fabrycznej. Liczyło ono ponad trzy godziny - opowiadał przed południem reporter TVN24 Adrian Zaborowski. Dodał, że kolejne duże opóźnienie miał pociąg jadący z Krakowa, który kieruje się na Litwę. Zaborowski dodał, że opóźniony był też pociąg z Warszawy, około 60-70 minut.

Spore opóźnienia były spowodowane marznącym deszczem. - On spowodował oblodzenie sieci trakcyjnej. Największe opóźnienia były na odcinku Małkinia - Sadowne. Tam też została uruchomiona komunikacja zastępcza - mówił reporter.

Utrudnienia na Podlasiu spowodowane przez marznące opady
Utrudnienia na Podlasiu spowodowane przez marznące opadyTVN24

Problemy na Warmii i Mazurach

Z powodu oblodzenia utrudnienia odnotowano w woj. warmińsko-mazurskim. Oblodzenie trakcji sprawiło, że poranne pociągi Polregio wyjeżdżające w czwartek z Działdowa w kierunku Iławy i Olsztyna miały opóźnienia sięgające 101, 106, 98 i 36 minut.

Na kolejnej linii, z Elbląga do Olsztyna, gdzie linia trakcyjna była oblodzona albo z szadzią, opóźnienia pociągów wyniosły 6 i 4 minuty. Marznący deszcz na stacji w Ostródzie powodował problemy z przełożeniem rozjazdów. Z tego powodu opóźnienia na tej stacji wynosiły od 8 do 25 minut. Pozostałe pociągi Poregio w regionie miały opóźnienia poniżej 8 minut. Jak powiedziała rzeczniczka warmińsko-mazurskiego zakładu Polregio Anna Nowak, kolejarze próbowali zapewnić komunikację zastępczą dla porannych pasażerów z Działdowa, ale żaden z przewoźników nie odpowiedział. Potem już uruchomiono połączenia kolejowe, więc nie było potrzeby komunikacji autobusowej - dodała. - W taką pogodę często się zdarza, że przewoźnicy niechętnie wyruszają w trasę, bo jeśli na kolei źle się dzieje z powodu pogody, to na drogach jest równie niebezpiecznie - wyjaśniła. Dodała, że sytuacja zaczęła się normalizować. Polregio na Warmii i Mazurach uruchamia każdego dnia średnio 105 pociągów, którymi podróżuje od 8 tys. do 8,5 tys. pasażerów. Wśród nich są osoby dojeżdżające do pracy i do szkół.

Problemy w połączeniach lotniczych

Warunki atmosferyczne spowodowały, że od rana na lotnisku w Gdańsku występowały opóźnienia w połączeniach lotniczych.

- Szacujemy, że opóźnienia samolotów wynoszą średnio około dwóch godzin, niektóre trochę mniej, inne więcej - powiedziała w czwartek w rozmowie z TVN24 Agnieszka Michajłow, rzeczniczka prasowa Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Rzeczniczka dodała, że przyczyną opóźnienia był problem z odladzaniem samolotów. - Tak jak państwo mieli rano problem z odlodzeniem samochodów, tak samo był problem z odlodzeniem samolotów. Były one pokryte grubą warstwą lodu - mówiła Michajłow. Podkreśliła, że samoloty są zimą odladzane codziennie, ale w czwartek rano ta warstwa lodu była dużo grubsza niż zwykle. - Dlatego ten proces odladzania trwał dłużej - tłumaczyła rzeczniczka. - Opóźnienia dotyczą wszystkich porannych wylotów - mówiła.

Autorka/Autor:anw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. We wtorek 28.05 burz należy się spodziewać w zachodnich regionach Polski. Synoptycy zapowiadają tam obfite opady deszczu. Najcieplej będzie na Mazowszu i Mazurach.

Pogoda na jutro - wtorek 28.05. Burze w nocy i w dzień. Spadnie dużo deszczu

Pogoda na jutro - wtorek 28.05. Burze w nocy i w dzień. Spadnie dużo deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przechodziły w poniedziałek przez Polskę. W Warzymicach pod Szczecinem zapaliło się poddasze i dach domu jednorodzinnego po tym, jak uderzył w niego piorun. Został poszkodowany policjant, który podtruł się dymem. W niektórych miejscowościach wiatr połamał drzewa.

Pożar domu po uderzeniu pioruna, powalone drzewa

Pożar domu po uderzeniu pioruna, powalone drzewa

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Pakistan doświadcza ekstremalnej fali upałów. Temperatura na południu kraju wzrosła powyżej 52 stopni Celsjusza, co jest wartością bliską rekordu ciepła w skali całego kraju - podał tamtejszy departament meteorologiczny. Setki osób trafiają do szpitali z objawami udaru cieplnego.

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Gigantyczne osuwisko w centrum Papui-Nowej Gwinei, do którego doszło w piątek, pogrzebało żywcem ponad dwa tysiące osób - podały w poniedziałek służby kryzysowe tego kraju. Opady deszczu, które pojawiły się w nocy z niedzieli na poniedziałek, zwiększają ryzyko kolejnych osunięć.

Ponad dwa tysiące osób "pogrzebanych żywcem"

Ponad dwa tysiące osób "pogrzebanych żywcem"

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Aura w tym okresie w wielu miejscach okaże się trudna - spodziewamy się gwałtownych zjawisk. Sprawdź prognozę przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Daniela Kowalczyka.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Lepiej mieć się na baczności

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Lepiej mieć się na baczności

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Dżibuti we wschodniej Afryce w ubiegłym tygodniu do środowiska uwolniono zmodyfikowane genetycznie komary, które mają pomóc w walce z malarią. To już kolejna taka próba na świecie i zapowiadane są kolejne. Od 2019 roku na całym świecie do środowiska trafił ponad miliard komarów GMO - wynika z danych amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC).

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Źródło:
PAP

Cyklon Remal dotarł do Bangladeszu i Indii. Blisko milion mieszkańców obu państw zostało wcześniej ewakuowanych do schronów. Co najmniej 16 osób zginęło. Silny wiatr łamał drzewa i linie energetyczne, pozbawiając prądu kilka milionów mieszkańców.

Prawie milion osób trafiło do schronów. 16 nie żyje

Prawie milion osób trafiło do schronów. 16 nie żyje

Źródło:
Reuters

W wyższych partiach Tatr nadal są takie miejsca, w których leży jeszcze sporo śniegu. TOPR apeluje o to, by wybierając się w góry pamiętać o odpowiednim sprzęcie. W weekend nie miało go 15 turystów - potrzebowali pomocy ratowników.

Ewakuowano 15 turystów. Nie byli przygotowani na to, co spotkało ich w Tatrach

Ewakuowano 15 turystów. Nie byli przygotowani na to, co spotkało ich w Tatrach

Źródło:
PAP

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

Jeszcze w maju na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. A jakie wartości przyniesie nam pierwszy miesiąc meteorologicznego lata? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 18 osób nie żyje po burzach i tornadach, jakie nawiedziły w miniony weekend amerykańskie stany Teksas, Arkansas, Oklahoma i Kentucky. Jest wielu rannych. Żywioł niszczył domy, zrywał linie energetyczne i łamał drzewa. W jednym ze stanów ogłoszono stan wyjątkowy.

"Szkody są tak duże, że nie wiemy, od czego zacząć naprawy". Co najmniej 18 osób nie żyje

"Szkody są tak duże, że nie wiemy, od czego zacząć naprawy". Co najmniej 18 osób nie żyje

Źródło:
PAP, CNN

W poniedziałek w rejonie archipelagu Tonga pod dnem południowego Pacyfiku odnotowano silne trzęsienie ziemi. Jak poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS), wstrząsy miały magnitudę 6,6. Nie ma informacji o zniszczeniach ani falach tsunami.

Silne trzęsienie ziemi pod dnem oceanu. Gdzie odczuwalne były wstrząsy

Silne trzęsienie ziemi pod dnem oceanu. Gdzie odczuwalne były wstrząsy

Źródło:
PAP, AFP

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

, między innymi za sprawą zastąpienia anomalii pogodowej El Nino przez La Ninę. Amerykańska Narodowa Służba do spraw Oceanu i Atmosfery podała, że od czerwca do listopada możemy spodziewać się nawet 13 huraganów, z czego siedem może być silnych. Meteorolodzy ogłosili także listę imion dla tych zjawisk.

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

Źródło:
Reuters, NOAA, tvnmeteo.pl

Meksyk zmaga się z wielotygodniową falą upałów, przynoszącą rekordy temperatury. Zalegająca nad krajem masa gorącego powietrza przyczyniła się do śmierci prawie 50 osób. Kraj zmaga się także z uciążliwą suszą. W wielu miastach regularnie odcinane są dostawy wody, co doprowadziło do protestów ludności.

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Źródło:
PAP, Reuters, CONAGUA

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Deszczowy las Borrowdale w północnej Anglii doczekał się statusu Narodowego Rezerwatu Przyrody. Ten typ ekosystemu charakteryzuje się bogatą, gęstą roślinnością i właściwie całorocznym okresem wegetacyjnym. Na dodatek lasy te są coraz rzadsze, przez co konieczna jest ich odpowiednia ochrona.

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

Źródło:
ENEX, gov.uk

Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Źródło:
USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Poniedziałkowa burza w Gnieźnie spowodowała wiele strat, a także wywołała wiele emocji, zresztą bardzo uzasadnionych. Tego dnia podobnych komórek burzowych nad północno-zachodnią częścią kraju było więcej, jednak to właśnie wielkopolskie miasto najmocniej odczuło załamanie pogody. O tym, co stało się 20 maja w Gnieźnie, pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W rosyjskim Komsomolsku nad Amurem trzymany w mieszkaniu koczkodan napił się alkoholu i wydostał na ulicę. Zanim zwierzę udało się złapać, pogryzło kilka osób.

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Źródło:
PAP, Russian Traveler, fontanka.ru

50-latek z Auckland w Nowej Zelandii został ukarany grzywną po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak skacze z łodzi do wody wprost na orki pływające w pobliżu. Działanie mężczyzny oceniono jako "celowe, szokujące i głupie".

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Źródło:
ABC News, DOC

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych trwającej od początku maja ogromnej powodzi w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii. Zginęło prawie 160 osób, niemal 90 osób jest poszukiwanych - podały władze. Utrzymujące się opady i wysoka woda doprowadziły do pojawienia się drapieżnych zwierząt na zalanych ulicach miast tego regionu.

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Od trzech miesięcy odwiedzający zoo w Walencji w Hiszpanii widzą poruszające zachowanie jednej z mieszkających tam szympansic. Zwierzę o imieniu Natalia straciło młode kilka dni po narodzinach i od tego czasu nie chce się z nim rozstać.

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Źródło:
Reuters, abc.es, The Olive Press