Koniec tygodnia przyniesie groźne zjawiska pogodowe. W niektórych regionach podróżowanie będzie utrudnione przez opady marznące, w wielu miejscach kraju pojawi się silny wiatr - zapowiada IMGW.
Pod koniec tygodnia czeka nas zimowy epizod. W większości kraju pojawią się opady deszczu i śniegu, które mogą być intensywne. Wystąpią również marznące opady, powodujące gołoledź i będzie silnie wiać, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wydano prognozę zagrożeń pogodowych na czwartek, piątek i sobotę.
Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek
Synoptycy IMGW w czwartek planują wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województwa zachodniopomorskiego (powiaty: Świnoujście, kamieński, gryficki, kołobrzeski, białogardzki, koszaliński, sławieński).
Prognoza zagrożeń IMGW na piątek
Kolejnego dnia alerty najniższego stopnia związane z silnym wiatrem będą obowiązywać prawdopodobnie na obszarze województw zachodniopomorskiego (powiaty: Świnoujście, kamieński, gryficki, kołobrzeski, białogardzki, koszaliński, sławieński) i pomorskiego (powiaty: słupski, lęborski, wejherowski, pucki, Gdynia, Sopot, Gdańsk, nowodworski).
W części kraju na drogach zrobi się ślisko. Opady marznące, które będą powodować gołoledź, możliwe są na całym terenie województw dolnośląskiego i opolskiego. IMGW planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia.
Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę
Pierwszego dnia weekendu niebezpiecznie silnie ma wiać na znacznie większym obszarze kraju. Alerty pierwszego stopnia będą obejmować najprawdopodobniej województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia związane z opadami marznącymi możliwe są w sobotę także w województwach dolnośląskim i opolskim.
Alerty hydrologiczne IMGW
Na północy kraju obowiązują obecnie ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Dotyczą województwa pomorskiego, Wybrzeża Wschodniego i morskich wód wewnętrznych RP - Bałtyku Południowo-Wschodniego, Przymorza od Martwej Wisły do Wisły oraz od Wisły do granicy państwa na Mierzei Wiślanej.
Jak podano w komunikacie, "ostrzeżenia zostały wydane w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (547 centymetrów - 17 października) i prognozowaną sytuacją meteorologiczną. Przewidywane są wahania poziomów wody w strefie wody wysokiej i powyżej stanów ostrzegawczych".
Ostrzeżenia mają stracić ważność o godzinie 10 w czwartek.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń IMGW
Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Czym jest alarm hydrologiczny IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock