TVN Meteo | Pogoda

Gdzie jest burza. Wciąż słychać grzmoty

TVN Meteo | Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
kw,as/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na czwartek
Prognoza pogody na czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? We wtorek w Polsce pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Towarzyszą im opady deszczu i porywisty wiatr. Osiąga on prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Jak poinformował we wtorek około godziny 21.30 synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, nad Polską pojawiają się umiarkowane burze. Towarzyszą im opady rzędu 10-20 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru dochodzące do 60-80 kilometrów na godzinę.

Gdzie jest burza

Wyładowania możemy zaobserwować w województwie warmińsko-mazurskim: w Olsztynku, Węgorzewie i Nidzicy.

Wyładowania nad Polską we wtorek, godz. 21.30sat24.com

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw,as/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: sat24.com

Pozostałe wiadomości