Gdzie jest burza. Nie przestaje grzmieć

Aktualizacja:
Autor:
anw,as/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w czwartek
Warunki biometeo w czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? Późno wieczorem we środę w części kraju jest pochmurno i deszczowo, pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Polska znajduje się w strefie frontu atmosferycznego z opadami deszczu - poinformowała w środę około godziny 22 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Dodała, że pada w pasie od Suwalszczyzny i Podlasia przez Mazowsze, Lubelszczyznę i Ziemię Łódzką po Górny Śląsk i Małopolskę. Na froncie rozwijają się chmury kłębiaste, miejscami burzowe cumulonimbusy, i grzmi. 

Burze są słabe i umiarkowane, na Śląsku gwałtowne, z opadami do 10-25 litrów wody na metr kwadratowy i porywami wiatru do 70-80 kilometrów na godzinę. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed burzami z gradem.

Gdzie jest burza

Burze występują w województwach: 

- lubelskim, w rejonie Włodawy. Burze zmierzają na północny wschód ku granicy;

- małopolskim, gdzie mocno pada w pasie Skawina - Kraków - Działoszyce, ale już nie ma tam wyładowań;

- śląskim, w rejonie miast i miejscowości: Żywiec, Szczyrk, Ustroń, Cieszyn, Wisła, Strumień, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Żory. Zjawiska zmierzają na północny zachód w kierunku Wilamowic, Czerwionki-Leszczyn, Pszczyny i Kuźni Raciborskiej.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:anw,as/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości