TVN Meteo | Pogoda

Gdzie jest burza. Wyładowania w późnych godzinach wieczornych

TVN Meteo | Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
kw,
as
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na wtorek 09.08
Prognoza pogody na wtorek 09.08tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? W piątek, 1.07 nad Polską pojawiają się burze. Zjawiska są silne, towarzyszą im opady deszczu rzędu 40 litrów wody na metr kwadratowy i porywisty wiatr, rozpędzający się lokalnie do 100 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Jak poinformował w piątek około godziny 22.30 synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, nad Polską pojawiają się silne burze. Towarzyszą im opady rzędu 20-40 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru dochodzące do 60-100 kilometrów na godzinę.

Od Pomorza, poprzez Mazowsze, Ziemię Łódzką i Świętokrzyską aż po Małopolskę mogą wystąpić opady gradu.

Synoptyk dodał, że na obrazie radarowym widać, że nad Polską uformował się układ burzowy, który przybrał formę tzw. bow echo. Tworzy się on w miejscach o dużym kontraście termicznym. Świadczy on o wysokiej chwiejności atmosfery i ogromnym potencjale burzowym - bow echo często towarzyszą silne porywy wiatru.

Gdzie jest burza

Grzmi w województwach:

- warmińsko-mazurskim, w pasie Braniewo - Tolkmicko - Pasłęk - Pieniężno - Morąg - Nowe Miasto Lubawskie - Lubawa - Iława - Lidzbark Warmiński;

- pomorskim, w rejonie Nowego Dworu Gdańskiego;

- kujawsko-pomorskim, w pasie Łasin - Brodnica - Rypin - Górzno;

- łódzkim, w okolicach miast i miejscowości: Bolimów, Łowicz, Skierniewice i Rawa Mazowiecka;

- mazowieckim, w pasie Raciąż - Glinojeck - Bieżuń - Sochaczew - Płock - Żyrardów;

- świętokrzyskim, w pasie Kielce - Suchedniów - Daleszyce - Jędrzejów;

- śląskim, w rejonie Tychów i Bytomia;

- opolskim, w rejonie Głuchołazów, Krapkowic i Prószkowa.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw, as

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości