Gdzie jest burza. Wieczór z wyładowaniami w części kraju

Aktualizacja:
Autor:
kw,dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Gdzie jest burza? W czwartek, Boże Ciało, od godzin popołudniowych pojawiają się nad Polską wyładowania atmosferyczne. Towarzyszą im opady deszczu i silny wiatr. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Jak poinformował w czwartek około godziny 21 synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, nad Polską pojawiają się czerwcowe, letnie burze o umiarkowanym natężeniu.

Gdzie jest burza

Grzmi w województwach:

- mazowieckim, w Błoniach;

- łódzkim, w Bełchatowie;

- opolskim, w Lewinie i Brzeskach.

Zjawiskom towarzyszą opady deszczu rzędu 10-20 litrów na metr kwadratowy i porywy wiatru do 60-80 kilometrów na godzinę.

Wyładowania w Polscesat24.com

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw,dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: sat24.com

Pozostałe wiadomości