Ekstremalnie ciepły luty. Czy "Bestia ze Wschodu" przegoni wiosnę?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Temperatura w lutym odbiega od wartości historycznych
Temperatura w lutym odbiega od wartości historycznychTVN24
wideo 2/5
Temperatura w lutym odbiega od wartości historycznychTVN24

Zima w tym roku przypomina wiosnę, a przyroda zaczęła budzić się do życia z wyprzedzeniem. Jak tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, natura wcale nie dała się całkowicie wyprowadzić w pole ciepłej aurze. Niewykluczone także, że w tym roku jeszcze liźnie nas jęzor zimna "Bestii ze Wschodu".

Od wielu dni po środkowej Polsce niosą się pieśni godowe kosów obsiadających czubki drzew i anten. Wierzby obsypane są białymi "kotkami", a w Śnieżycowym Jarze w Wielkopolsce zakwitły właśnie pierwsze śnieżyce, choć zwykle pojawiają się w połowie marca. Tymczasem na szlaku winnym w południowo-zachodnich Niemczech na potęgę kwitną migdałowce. Również na południu Europy wiosna przyszła znacznie wcześniej - na Majorce zaczęła się już cztery tygodnie temu.

W wielu miejscach w Polsce wchodzimy właśnie w termiczną wiosnę, kiedy to średnia dobowa temperatura utrzymuje się w przedziale 5-15 stopni Celsjusza. W Warszawie dotychczasowa średnia miesięczna sięgnęła 5,1 st. C, a kolejne cztery dni miesiąca jeszcze podbiją te wartość. Tymczasem średnia temperatura lutego w Warszawie w latach 1971-2000 była ujemna i wynosiła -1.2 st. C, a w ostatnich trzydziestu latach wzrosła do 0 st. C. To oznacza, że łagodna pogoda ostatnich kilku tygodni spowodowała ogromnie duże odchylenie temperatury od normy wieloletniej.

CZYTAJ DALEJ: Takiego lutego najprawdopodobniej jeszcze nie mieliśmy

Średnia temperatura w lutym w WarszawieIMGW/tvnmeteo.pl

Rekord ciepła dla lutego wynosi 22,1 st. C i został ustanowiony na posterunku telemetrycznym w Makowie Podhalańskim w roku 2021. W najbliższych dniach rekordu raczej bić nie będziemy, ale spodziewamy się wzrostu temperatury do blisko 18-20 stopni. Jednak badając charakter miesiąca, nie skupiamy się wyłącznie na pojedynczym skoku temperatury, ale na długości fali ciepła. W lutym tzw. ciepłe epizody nie są czymś wyjątkowym, zdarzały się i sto lat temu, jednak w dziejącej się obecnie wielkiej zmianie klimatu ulegają silnemu wydłużeniu w czasie. Nie trwają kilka dni, ale utrzymują się tygodniami. Warto zauważyć również, że w lutym tego roku temperatura na południowym zachodzie Polski, we Wrocławiu czy Zielonej Górze, spadła poniżej zera zaledwie trzy razy.

W lutym 2024 we Wrocławiu odnotowano temperaturę "na minusie" tylko trzy razywetteronline.de

Już nie taki srogi

Naprzemienność napływu mas powietrza raz ciepłych, raz zimnych to norma w polskim klimacie, ale wydłużanie się fali ciepła jest wyjątkowe szczególnie na tle ostatnich pięćdziesięciu lat. Wiemy już z badań klimatologów, że polskie zimy uległy "ociepleniu" o ponad jeden stopień w ciągu stu lat - to dużo. Nazwa "luty", oznaczająca w języku staropolskim "srogi", zaczyna nieco zakrawać na kpinę, coraz częściej bowiem miesiąc ten jest rozchlapany i sztormowy. W pierwszych dekadach XXI wieku wysoka średnia temperatura została odnotowana w Warszawie w roku 2022, 2020, 2016, 2008, 2002, kiedy to średnia minimalna utrzymywała się powyżej lub w pobliżu zera. Taki miesiąc był na ogół pochmurny i deszczowy z niewielką liczbą mroźnych dni.

Ciekawie wygląda zestawienie map średniej temperatury miesięcznej w lutym w Polsce za okres 1971-2000 oraz 1991-2020. Z każdą kolejną dekadą ciepłe masy powietrza znad Atlantyku oraz południowej Europy wdzierają się w ostatnim miesiącu zimy coraz mocniej w głąb kontynentu, skutecznie wypierając surowe zimno z zachodnich i środkowych regionów Polski. 

Porównanie średnich miesięcznych temperatur w lutym w latach 1971-2000 (z lewej) oraz 1991-2020 (z prawej)IMGW

Jest takie przysłowie "gdy luty ciepły i o wodzie, wiosna późna i o chłodzie", ale i "gdy luty z wiatrami, rychła wiosna przed nami". Choć Polskie Sieci Elektroenergetyczne przekazały, że w sobotę 3 lutego około południa padł rekord produkcji energii z wiatru, to średnie prędkości wiatru w lutym nie odbiegają specjalnie od normy. Na Okęciu w Warszawie średnia prędkość wiatru wyniosła w lutym do tej pory około 14 kilometrów na godzinę, podczas gdy dwa lata temu wyniosła 15 km/h. To oczywiście tylko średnia, ale miesiąc jest jednak ciepły i mokry. Pozostaje pytanie - czy taki sam typ pogody utrzyma się w marcu? Czy wiosna przystopuje z pochodem na wschód i ustąpi na chwilę miejsca zimie?

Przyroda swoje wie

Warto teraz, przy pięknej i ciepłej aurze, przyjrzeć się drzewom, które swoje wiedzą. Otóż wysoka temperatura jeszcze nie zwiodła większości z nich - to wciąż nie ten kąt padania promieni słonecznych, który uruchamia krążenie soków i budzi konary do życia. Choć wraca światło, długość dnia wciąż nie jest taka jak trzeba. Możliwe, że przyroda zachowuje czujność, bo jedną z głównych cech współczesnej zmiany klimatu jest gwałtowne przechodzenie z cyrkulacji powietrza skrajnie ciepłego do cyrkulacji niosącej napływ mas skrajnie zimnych. Dziś w prognozach na najbliższy tydzień widać przewagę napływu mas powietrza ciepłego. Pierwszego dnia wiosny meteorologicznej, czyli pierwszego marca, temperatura maksymalna może spokojnie wynieść 15-16 stopni na południu Polski. Fala ciepła rozciągać się ma od Morza Egejskiego po Morze Bałtyckie.

Klin ciepła od Morza Egejskiego po Bałtyk 01.03, prognoza temperatury na wysokości 1,5 km GFS/wetter3.de

Wciąż jednak możliwy jest spływ zimna z północy i wschodu, tym bardziej, że nadarza się ku temu sposobność. W całej tej wiosennej idylli niepokój bowiem budzi prognoza przebudowy pola termicznego nad Arktyką. W pierwszym tygodniu marca wir polarny rozerwany ma zostać na dwa mniejsze, które znad bieguna wypchnie porcja powietrza płynąca znad wyjątkowo ciepłego Pacyfiku. Około 6 marca jedno z centrów wiru zsunąć się ma nad europejską cześć Rosji, co oznacza spłynięcie w ten rejon arktycznego zimna. Drugi słabszy wir przemieści się nad północno-wschodnią Kanadę. Widoczne na wysokości 30 kilometrów nad Rosją ciepło (czerwona plama) oznacza osiadanie zimnych mas i spadek temperatury w warstwie przyziemnej atmosfery. Około 8-9 marca centrum wiru może ulokować się blisko Polski.

Rozerwanie wiru polarnego na dwa mniejsze prognozowane na pierwszy tydzień marcaGFS/tropicaltidbits.com

Czy wir znad Rosji skieruje w naszą stronę zimno? Na razie w prognozach pola temperatury nie widać silnego ochłodzenia. Około 12 marca rysuje się wręcz w prognozach klin gorąca nad południową i środkową Europą, a prognoza odchylenia średniej temperatury na plus od normy wynieść może nawet 10-12 stopni na wschodzie kraju. Tymczasem nad północną Rosją rozpocząć się ma rozbudowa jęzora zimna w kierunku zachodnim. Czy nas dosięgnie? Tu wszystko jest możliwe, tym bardziej, że Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody ECMWF prognozuje po ciepłej pierwszej połowie marca ochłodzenie w drugiej jego połowie. 

Prognoza odchylenia temperatury od średniej na 12.03, widoczny klin ciepła nad wschodnią Europą (czerwony kolor)GFS/tropicaltidbits.com

Według ECMWF średnia temperatura powietrza w Polsce po 18 marca utrzymać się ma w normie, niewykluczony jest lekki spadek poniżej. Pogoda w całej północnej, zachodniej i środkowej części naszego kontynentu ma zostać "doprowadzona do porządku". Może zrobić się nie tylko chłodniej, ale i opady osłabną bądź zupełnie zanikną. Pod koniec marca sucho i chłodno może być już od Uralu po Pireneje. To oznacza, że jeszcze możemy znaleźć się na granicy wiosny i zimy, a ciepłe masy powietrza mogą chwilowo cofnąć się na zachód. W końcu fale mrozu wiosną, zziębnięte pąki oraz kwiaty w polskich sadach to wciąż norma.

Jeszcze wiele lat upłynie, nim definitywnie zmieni się charakter wiosny w naszym kraju. Na razie jest wciąż bardzo kapryśna, w wieku XXI przeplatana wahaniami temperatury od 20 do -20 stopni. Ale dawniej, w roku 1964, "Bestia ze Wschodu" potrafiła przywlec na Podlasie masy powietrza tak zimne, że temperatura 8 marca spadła aż do -34,7 st. C. Ale to już pieśń przeszłości.

Prognozowane odchylenie temperatury od normy - w normie lub poniżej od Uralu po Pireneje pod koniec marca ECMWF

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: fotosenukas/Shutterstock/tropicaltidbits.com

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. Wtorek, 21.01. w większości kraju będzie pochmurny, ale w niektórych regionach pojawi się więcej słońca. Lokalnie mogą wystąpić drobne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie 3-4 stopnie Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek, 21.01. W części kraju będzie słonecznie

Pogoda na dziś - wtorek, 21.01. W części kraju będzie słonecznie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w nadchodzących dniach zapowiada się dość pochmurno. Niewykluczone są także opady deszczu i śniegu. W weekend możemy spodziewać się wzrostu temperatury.

Spadnie śnieg, ale nie będzie go wiele

Spadnie śnieg, ale nie będzie go wiele

Źródło:
tvnmeteo.pl

Setki milionów Amerykanów przygotowuje się na nadejście potężnej fali chłodu. Już teraz w wielu regionach występuje kilkudziesięciostopniowy mróz połączony z silnym wiatrem. Według prognoz kolejne dni mają przynieść również śnieżyce oraz opady marznące.

"Jestem przekonany, że doświadczymy niebezpiecznej pogody"

"Jestem przekonany, że doświadczymy niebezpiecznej pogody"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NWS, AccuWeather

Burze śnieżne doprowadziły do chaosu na drogach w Pensylwanii. Na jednej z autostrad doszło do karambolu, w którym poszkodowana została co najmniej jedna osoba.

Karambol podczas śnieżycy

Karambol podczas śnieżycy

Źródło:
CNN, The Weather Channel

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 nawiedziło górzysty obszar wiejski na południowym zachodzie Tajwanu, w pobliżu miasta Chayi - podała lokalna administracja meteorologiczna. Pierwsze doniesienia mówią o niewielkich zniszczeniach. Wstrząsy były odczuwalne w stolicy kraju, Tajpej.

Trzęsienie ziemi na Tajwanie. Uszkodzone budynki, kilka miejscowości bez prądu

Trzęsienie ziemi na Tajwanie. Uszkodzone budynki, kilka miejscowości bez prądu

Źródło:
Reuters

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed gęstą mgłą, która wystąpi dziś w wielu regionach Polski. Miejscami widzialność spadnie poniżej 200 metrów. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Widzialność spadnie poniżej 200 metrów. Ostrzeżenia IMGW w wielu województwach

Widzialność spadnie poniżej 200 metrów. Ostrzeżenia IMGW w wielu województwach

Źródło:
IMGW

Samogłów z japońskiego akwarium zyskał przyjaciół... z kartonu. Zwierzę źle znosiło tymczasowe zamknięcie ośrodka dla zwiedzających i związaną z tym samotność. Opiekunowie ryby rozwiązali problem w nietypowy sposób, przyklejając do szyby kartonowe podobizny ludzi. Jak przekazali, samogłów szybko odzyskał dobry nastrój i zaczął wesoło machać płetwami.

Samogłów nie jadł z samotności. Pomogli ludzie z kartonu

Samogłów nie jadł z samotności. Pomogli ludzie z kartonu

Źródło:
BBC, Animal Diversity Web

Z wyjątkiem niektórych nocy mrozu prawie w ogóle nie będzie. Co przyniesie końcówka stycznia oraz początek lutego? Czy widać powrót zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lina Nassiri, która niedawno wypoczywała na wakacjach w Tulum w Meksyku, całkowicie przypadkowo nagrała fascynujący film. Materiał stał się hitem mediów społecznościowych.

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Źródło:
CNN

Pogoda na dziś. W poniedziałkowy poranek w wielu regionach kraju pojawią się zamglenia i mgły ograniczające widzialność. Nie zabraknie też miejsc, gdzie zaświeci słońce. Termometry pokażą maksymalnie 9 stopni.

Nawet 9 stopni w poniedziałek. Pogoda na dziś

Nawet 9 stopni w poniedziałek. Pogoda na dziś

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gęsta mgła utrudniała pracę lotnisku Kraków-Balice w poniedziałek. Niektóre połączenia przekierowano na inne lotniska. Lokalnie wciąż występują mgły, a kolejne dni mają przynieść dalsze utrudnienia.

Loty do Krakowa przekierowano na inne lotniska. Przyczyną gęsta mgła

Loty do Krakowa przekierowano na inne lotniska. Przyczyną gęsta mgła

Aktualizacja:
Źródło:
Lotnisko Kraków, IMGW, tvnmeteo.pl

Prawie jedna czwarta znanych nam gatunków zwierząt słodkowodnych jest zagrożona wyginięciem. Analiza przeprowadzona przez międzynarodowy zespół badaczy ujawniła, że chociaż ludzkie działania mają ogromny wpływ na populacje ryb, ważek czy krabów, wciąż stosunkowo niewiele o nich wiemy. Utrata tych zwierząt może mieć nieodwracalne konsekwencje dla całych ekosystemów.

Zamieszkują nasze jeziora, rzeki, bagna. Już wkrótce możemy stracić prawie jedną czwartą z nich

Zamieszkują nasze jeziora, rzeki, bagna. Już wkrótce możemy stracić prawie jedną czwartą z nich

Źródło:
Natural History Museum

W Stambule suczka przyniosła pod drzwi kliniki weterynaryjnej wyziębione, umierające szczenię. Całe zdarzenie można teraz zobaczyć na nagraniu uchwyconym przez kamery monitoringu.

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Źródło:
ENEX, bianet.org

W stolicy Alaski silny wiatr zdmuchnął dach z domu i rzucił nim o sąsiedni budynek. Moment ten widać na nagraniu z monitoringu. Fragmenty blachy spowodowały niemałe zniszczenia.

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Źródło:
alaskasnewssource.com

Położony na górze Ibu stratowulkan wciąż niepokoi mieszkańców indonezyjskiej wyspy Halmahera. W samą niedzielę doszło do kilkunastu erupcji, a z krateru wydobyła się gęsta chmura popiołu.

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Źródło:
AFP

W niedzielę 19 stycznia obchodzony był Światowy Dzień Śniegu. W Polsce próżno białego puchu szukać - leży on głównie w rejonie górskim, najwięcej w Dolinie Pięciu Stawów. Są też takie miejsca, jak Przemyśl, gdzie zakwitły stokrotki i inne kwiaty.

Światowy Dzień Śniegu. Tak wyglądał w Polsce

Światowy Dzień Śniegu. Tak wyglądał w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, FIS

W ostatnim czasie w wodach Wielkiej Brytanii, od archipelagu Scilly aż po wschodnie wybrzeża, co najbardziej zaskakuje naukowców, obserwowana jest coraz większa obecność humbaków. Według ekspertów to może być pozytywny sygnał odbudowującej się populacji tych wielorybów, ale także świadczyć o negatywnym wpływie klimatu na ich zachowania.

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

W sobotę doszło do zawalenia się wyciągu narciarskiego w hiszpańskim ośrodku Astun w regionie Aragonia. 10 osób zostało rannych - podał dziennik El Pais. Akcja ratunkowa została zakończona.

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, elpais.com

Niedziela, podobnie jak pierwszy dzień weekendu, przyniesie najwięcej słońca w południowych regionach kraju. Na północy niebo nadal szczelnie będą przykrywać chmury. Termometry pokażą nawet 6 stopni Celsjusza.

Sporo chmur na niebie, lokalnie możliwe są opady mżawki

Sporo chmur na niebie, lokalnie możliwe są opady mżawki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Hiszpańsko-australijski zespół naukowców opracował nowatorską metodę rozkładu plastikowych śmieci. W jednym z jej głównych etapów odpady są trawione przez larwy owadów i przekształcane w cenne produkty. Jak przekonują badacze, ten pomysł nie tylko rozwiązuje problem śmieci, ale jednocześnie przyczynia się do poprawy jakości gleby.

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy odkryli u wybrzeży Wietnamu nowy gatunek skorupiaka. Nazwano go Bathynomus vaderi, na cześć Dartha Vadera z filmu "Gwiezdne wojny". Osobniki te osiągają długość 32,5 centymetra i ważą ponad kilogram.

Jest supergigantem, wygląda jak Darth Vader i żyje u wybrzeży Wietnamu

Jest supergigantem, wygląda jak Darth Vader i żyje u wybrzeży Wietnamu

Źródło:
CNN, zookeys.pensoft.net

Niebezpiecznie niska temperatura zagraża ponad 120 milionom Amerykanów. Fala arktycznego mrozu rozleje się w weekend i w przyszłym tygodniu po niemal całych Stanach Zjednoczonych. Temperatura odczuwalna może wynieść nawet -45 stopni Celsjusza. Według meteorologów AccuWeather poniedziałkowe zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta może być najzimniejszą taką uroczystością od 40 lat.

Temperatura odczuwalna może wynieść -45 stopni. W USA "będzie zimniej niż na Grenlandii"

Temperatura odczuwalna może wynieść -45 stopni. W USA "będzie zimniej niż na Grenlandii"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, The Guardian, phys.org, tvnmeteo.pl

Dziesiątki tysięcy ludzi w australijskim stanie Nowa Południowa Walia zostało w sobotę pozbawionych prądu po wichurach. To kolejne gwałtowne burze w tym tygodniu. Jest jedna ofiara śmiertelna.

Jedna osoba zginęła, wiele domów bez prądu

Jedna osoba zginęła, wiele domów bez prądu

Źródło:
Reuters, The Guardian

Widok rekina u wybrzeży Florydy to nic niezwykłego, ale zobaczenie go w wodach śródlądowych tego stanu może już zaskakiwać. Taki drapieżnik pojawił się w niewielkim jeziorze w pobliżu Miami i wzbudził niepokój mieszkańców oraz turystów.

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Źródło:
wsvn.com, fox35orlando.com, tvnmeteo.pl

Australopitek, wymarły ssak naczelny z podrodziny Homininae, który żył około 3,5 miliona lat temu w południowej Afryce, jadł znikome ilości mięsa lub wcale - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z University of the Witwatersrand w RPA i Towarzystwa Maksa Plancka w Niemczech.

Nasi prehistoryczni przodkowie mogli być wegetarianami

Nasi prehistoryczni przodkowie mogli być wegetarianami

Źródło:
sciencedaily.com, PAP

Kobieta pracująca na kurzej fermie w angielskim Devon znalazła jajo o rzadkim kulistym kształcie. Niezwykły okaz ma trafić na aukcję charytatywną.

Znalazła okrągłe jajko. "Jedno na miliard"

Znalazła okrągłe jajko. "Jedno na miliard"

Źródło:
BBC, The Guardian

Na stadionie PGE Narodowym trwa wystawa Ikon Motoryzacji. Można na niej zobaczyć między innymi bolid Michaela Schumachera Benetton B194. Poza tym jest też kultowy Opel Vectra z filmu "Poranek kojota".

Kultowe auta na wyciągnięcie ręki. Trwa wystawa ikon motoryzacji

Kultowe auta na wyciągnięcie ręki. Trwa wystawa ikon motoryzacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Centrum Kosmiczne Andoya, które leży na północy Norwegii, stanie się platformą startową dla amerykańskich rakiet i satelitów. Przewiduje to zawarta w nocy z czwartku na piątek umowa między Oslo a Waszyngtonem.

Amerykańskie rakiety będą startować zza koła podbiegunowego

Amerykańskie rakiety będą startować zza koła podbiegunowego

Źródło:
PAP

Burze z ulewnymi opadami deszczu przetoczyły się przez włoską Sycylię. W prowincji Katania strażacy mieli pełne ręce roboty. Uratowali między innymi uwięzionego w samochodzie mężczyznę.

Ulewy na Sycylii. Mężczyzna utknął w samochodzie otoczonym przez wodę

Ulewy na Sycylii. Mężczyzna utknął w samochodzie otoczonym przez wodę

Źródło:
ENEX, rainews.it

Mieszkaniec miejscowości Altadena w hrabstwie Los Angeles opublikował w sieci nagranie, na którym pokazał swój dom pośród ruin innych spalonych budynków. - Każdy dom na mojej ulicy spłonął, z wyjątkiem mojego - mówi wyraźnie poruszony mężczyzna.

Spaliły się wszystkie domy przy jego ulicy, poza jednym. "Nie rozumiem, co się dzieje"

Spaliły się wszystkie domy przy jego ulicy, poza jednym. "Nie rozumiem, co się dzieje"

Źródło:
Fox News, ABC News, CB News, PAP