Chmura szelfowa nad Wrocławiem. Taki widok nie zwiastuje nic dobrego

Autor:
anw
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Chmura szelfowa nad Wrocławiem
Chmura szelfowa nad WrocławiemMichał/ Kontakt 24
wideo 2/4
Michał/ Kontakt 24Chmura szelfowa nad Wrocławiem

Chmura szelfowa zawisła w piątek na niebie we Wrocławiu. Niesamowite zjawisko uchwycił na nagraniu Reporter 24. W rejonie występowania tego typu chmury zazwyczaj wieje porywisty wiatr, zwany szkwałem, pojawiają się też intensywne opady deszczu,

Bardzo aktywny front burzowy rozciągał się w piątkowe popołudnie nad Śląskiem, Małopolską i Podkarpaciem. Jak poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, w ciepłym powietrzu miała miejsce silna konwekcja, czyli wypiętrzanie się chmur do wysokość 12-13 kilometrów.

>>> CZYTAJ: Lało i grzmiało. Setki interwencji strażaków po piątkowych burzach

Chmura szelfowa

W piątek pojawiło się we Wrocławiu niesamowite zjawisko, które uchwycił na nagraniu Reporter 24 . Była nim chmura szelfowa, zwana także wałem szkwałowym. Jak tłumaczyła synoptyk tvnmeteo.pl, silne prądy wznoszące i opadające w chmurze, która pojawiła się w stolicy Dolnego Śląska, niosły ze sobą rozwój gwałtownych burz oraz formowanie się na czole chmury wału szkwałowego.

Tego typu forma chmury występuje na frontach burzowych, w przedniej części. W rejonie jej występowania zazwyczaj pojawia się porywisty wiatr, zwany szkwałem, oraz intensywne opady deszczu.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? WYŚLIJ SWOJĄ RELACJĘ NA KONTAKT 24

Autor:anw

Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości