Amerykańska prognoza pogody na lato 2023 dla Europy. Czego spodziewać się w Polsce

Źródło:
AccuWeather
Prognoza pogody na niedzielę
Prognoza pogody na niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Prognoza pogody na lato 2023 dla Europy została opracowana przez amerykańskich specjalistów. Według nich w wielu regionach Europy lato zapowiada się mniej upalnie niż ubiegłe, za to przyniesie ze sobą pożary, powodzie i gwałtowne warunki atmosferyczne. Ulewy nie rozwiążą jednak problemu suszy, który od ubiegłego roku trapi południową część kontynentu.

Portal AccuWeather opublikował prognozę na lato dla Europy. W tym roku astronomiczny początek tej pory roku przypadnie na 21 czerwca, ale letnia pogoda zagości u nas dość szybko, podobnie jak we Francji, Niemczech, krajach bałtyckich i części Skandynawii. Meteorolodzy przewidują, że przejście wiosny w lato zajmie nieco dłużej w południowo-wschodniej części kontynentu.

>>>Sprawdź także: Dziś zaczęło się lato meteorologiczne

Gorące, południowe noce

Według danych Copernicus Climate Change Service, lato 2022 roku było najgorętszym w historii kontynentu europejskiego. Upalna aura wpłynęła na rolnictwo, przemysł i społeczeństwa, przyczyniając się do śmierci wielu ludzi i doprowadzając co katastrofalnych susz. Chociaż w tym roku część Europy doświadczyła już fali wiosennych upałów, meteorolodzy twierdzą, że letnie miesiące nie przyniosą aż tak wielu fal upałów, jak w zeszłym roku - a przynajmniej nie we wszystkich regionach.

- Czasami będzie gorąco, zwłaszcza od Półwyspu Iberyjskiego po południową Francję i północne Włochy, ale jest mało prawdopodobne, aby powtórzyły się ekstremalne rekordowe upały z zeszłego lata - przekazał meteorolog Tyler Roys z portalu AccuWeather.

Napływający nad te obszary strumień wilgoci znad Oceanu Atlantyckiego powinien zwiększyć zachmurzenie, co w ciągu dnia pomoże zmniejszyć temperatury. Jednak w nocy zachmurzenie może działać jak koc, zatrzymując ciepło, przez co noce mogą okazać się nadzwyczajnie ciepłe. To zła wiadomość dla mieszkańców południowej Europy.

- Zdecydowana większość budynków w Europie jest zaprojektowana tak, aby zatrzymywać ciepło. Jeśli temperatury w ciągu nocy nie będą spadać, pomieszczenia się nie ochłodzą, co z czasem może powodować problemy zdrowotne związane z upałem - wyjaśnił Roys.

Prognoza suszy - lato 2023tvnmeteo.pl za AccuWeather

Sucho i niebezpiecznie na północy

Zgodnie z przewidywaniami, w północnej części Europy tegoroczne lato będzie suchsze i cieplejsze w porównaniu z danymi historycznymi. Upały i susze po raz kolejny zawitają do Irlandii, Wielkiej Brytanii i Skandynawii, co budzi obawy o bezpieczeństwo, szczególnie na terenach leśnych.

- Istnieje ryzyko, że Skandynawia doświadczy powtórki z 2018 roku, kiedy to na skutek ciepłej, suchej pogody cały region ogarnęły pożary - powiedział Roys. - Ta część świata nie jest przygotowana do radzenia sobie z tego typu warunkami atmosferycznymi.

Okresy suszy spodziewane są także w Irlandii i Wielkiej Brytanii, ale najprawdopodobniej będą one przeplatać się z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Meteorolodzy wyjaśnili, że najgorsza sytuacja zapanuje w regionie w czerwcu i lipcu.

- Ilość opadów w drugiej części lata może zależeć od tropikalnych wzorców pogodowych na Oceanie Atlantyckim, które mogą zostać skierowane w kierunku Europy - powiedział Roys. - Pod koniec sierpnia mogą one zaznaczyć swój wpływ na Wyspach Brytyjskich.

Zagrożenie pożarowe - lato 2023tvnmeteo.pl za AccuWeather

Burze nad Europą Wschodnią

Południowo-wschodnia Europa jest obszarem, który w nadchodzącym sezonie będzie mniej narażony na częste fale upałów. Lato na Węgrzech, w Rumunii i Serbii ma być zbliżone do średniej pod względem temperatur, jednak prognoza wskazuje, że obszary te będą narażone na częste występowanie gwałtownych zjawisk atmosferycznych - ulew, burz, opadów gradu. Drugi "burzowy korytarz" ma przebiegać od północnej Francji po Niemcy i Polskę.

Według Roysa, opady w naszej części Europy powinny być zbliżone do historycznej średniej, a na Bałkanach mogą nawet ją przekroczyć. Chociaż pomoże to ograniczyć skutki suszy, burze zwiększą ryzyko powodzi błyskawicznych. Meteorolog dodał jednak, że lato przyniesie nie tylko burze - w trakcie nadchodzących miesięcy spodziewane są okresy "przyjemnej" pogody. Momentami będzie także bardzo ciepło.

- Spodziewamy się, że tego lata liczba dni z temperaturą 32 stopni Celsjusza lub wyższą będzie nieco wyższa od średniej historycznej - powiedział Roys. - Czy jednak będą one tak częste, jak w ciągu ostatnich kilku lat? Nie.

Ryzyko gwałtownych zjawisk pogodowych - lato 2023tvnmeteo.pl za AccuWeather

Nie uciekniemy przed suszą

Chociaż lato nie zapowiada się aż tak upalnie jak to ubiegłe, susza da się we znaki mieszkańcom znaczącej części Europy. Obecnie trwa ona na Półwyspie Iberyjskim, w południowej Francji i północnych Włoszech. Już w kwietniu poziom wody we włoskiej rzece Pad był porównywalny do tego z zeszłego lata - miejscami doszło wtedy do prawie całkowitego wyschnięcia koryta. Zasobów wód powierzchniowych nie odnowiła nawet topniejąca pokrywa śnieżna w Alpach, ponieważ ubiegła zima była tam niezwykle sucha.

Meteorolodzy podkreślili, że rekordowe powodzie, które wystąpiły w północno-wschodnim regionie Emilia-Romania we Włoszech, wcale nie złagodziły skutków suszy i nie daje żadnych wskazówek co do tego, co nadejdzie tego lata. Chociaż w Hiszpanii, Portugalii i południowej Francji sumy opadów mogą być zbliżone do normy, jednak są one z natury niskie.

- Latem w tej części kontynentu deszcz przyniesie tylko krótkotrwałą ulgę, a susza, która pogorszyła się zeszłego lata, pozostanie z nami - powiedział Roys.

Długotrwała susza może mieć negatywny wpływ na zaopatrzenie w wodę, transport wodny i rolnictwo, przy czym najbardziej podatna na nią będzie kukurydza. W regionie mogą występować także suche burze, przynoszące ze sobą skąpe opady deszczu i wiele wyładowań atmosferycznych. W takich warunkach szczególnie łatwo o zaprószenie ognia.

Amerykańska prognoza na lato 2023 dla Polski

Meteorolodzy AccuWeather przewidują, że nadchodzące lato przyniesie Polsce niewielkie w skali Europy zagrożenie pożarowe, jednak nie oznacza to, że jesteśmy bezpieczni - północna część kraju będzie mierzyć się z nadzwyczajnie suchą aurą. Susza obejmie swoim zasięgiem większość regionów, głównie na północy i w centrum kraju. Na prawie całym obszarze Polski letnie miesiące będą burzowe, a szczególnie duże zagrożenie będą stanowiły w północno-zachodnich regionach.

Rodzaje suszyPAP/EPA, Małgorzata Latos)

Autorka/Autor:as

Źródło: AccuWeather

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/tvnmeteo.pl za AccuWeather

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami, które przejdą w nocy z soboty na niedzielę przez Polskę. Najgroźniejsze zjawiska spodziewane są na Podkarpaciu i w Małopolsce - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 14.07. Nocą w części kraju będzie grzmieć. W dzień również pojawią się burze. Termometry pokażą maksymalnie 31 stopni.

Pogoda na jutro - niedziela, 14.07. Nocą będzie się błyskać, w dzień do 31 stopni

Pogoda na jutro - niedziela, 14.07. Nocą będzie się błyskać, w dzień do 31 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą części kraju przelotne opady deszczu i burze, które mogą być gwałtowne. Nie zabraknie też miejsc, którym dopisze pogodna aura. W środę termometry pokażą miejscami aż 34 stopnie Celsjusza.

Pogoda na pięć dni: gwałtowne zjawiska i spiekota nie odpuszczą

Pogoda na pięć dni: gwałtowne zjawiska i spiekota nie odpuszczą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie pięciu województw w związku z prognozowanymi burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Służby ostrzegają, że może dochodzić do podtopień.

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w piątek i w nocy z piątku na sobotę przez Polskę. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr zrywał dachy z budynków, powalał drzewa. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

We Włoszech żar leje się z nieba. Władze odnotowały pierwsze tego lata zgony, których najbardziej prawdopodobną przyczyną był upał. W 11 miastach obowiązuje najwyższy, czerwony alert przed spiekotą. Media apelują do turystów o ostrożność podczas zwiedzania zabytków.

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bałkany od początku tygodnia mierzą się z kolejną tego lata falą gorąca. W całej Chorwacji obowiązują alerty najwyższego stopnia. W Bułgarii upały spowodowały duży wzrost zagrożenia pożarowego, według straży pożarnej codziennie wybucha co najmniej 10 kolejnych, przy granicy z Turcją spłonęło kilkanaście domów.

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Źródło:
PAP

Burzowa noc w Warszawie. Straż pożarna odnotowała ponad 170 interwencji w związku z pogodą - przekazał oficer prasowy miejskiej straży pożarnej. Jak mówił, na ulicy Popiełuszki na jadący samochód spadło drzewo. Strażacy wyciągnęli cztery osoby. - Dla nas ta noc jeszcze się nie skończyła - zaznaczył. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak wygląda Warszawa po burzach

Tak wygląda Warszawa po burzach

Źródło:
TVN24

Piątkowa nawałnica nad Łodzią spowodowała poważne zniszczenia i sparaliżowała ruch w mieście. Przelewająca się woda doprowadziła do zerwania mostu przy ul. Siewnej.

Zerwany most po nawałnicy

Zerwany most po nawałnicy

Źródło:
TVN24
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W czasie rutynowej misji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX silnik drugiego stopnia uległ awarii - poinformował w piątek Reuters. To spowodowało, że Starlinki zostały umieszczone na niższej wysokości, niż planowano. Według agencji, to pierwsza usterka w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Źródło:
PAP, Reuters

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Lawina ziemna zepchnęła dwa autobusy do rzeki w Nepalu. Pojazdami poruszało się ponad 60 osób, spośród których większość wciąż uznawana jest za zaginione. Akcję ratunkową utrudnia padający bez przerwy deszcz.

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Źródło:
PAP, The Kathmandu Post

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times

Osuwisko zabiło co najmniej 23 osoby na indonezyjskiej wyspie Celebes. Doszło do niego w niedzielę po ulewnych opadach deszczu. W regionie trwa akcja poszukiwawcza - zaginionych pozostaje 35 osób.

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

Źródło:
Reuters, PAP

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła sukces pierwszego lotu rakiety Ariane 6. Nie obyło się bez problemów - w trakcie umieszczania satelitów na orbicie doszło do awarii jednego z systemów. Pojazd ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej i możliwość wynoszenia różnorodnych ładunków na orbitę.

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, PAP, space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

W Andach Peruwiańskich zostały znalezione zwłoki amerykańskiego alpinisty, który w 2002 roku zginął podczas próby wejścia na szczyt Huascaran na zachodzie Peru. Lawina zabiła wówczas wszystkich trzech uczestników wyprawy, ciała jednego z nich wciąż nie odnaleziono.

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Źródło:
PAP

Turysta z Hiszpanii zginął w niedzielę w Parku Narodowym Pilanesberg w RPA. Mężczyznę stratowały słonie. Stało się to po tym, jak zbyt blisko podszedł do stada zwierząt z młodymi - poinformowała we wtorek tamtejsza policja.

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Źródło:
PAP