IMGW wydał alerty meteorologiczne. We wschodniej i południowej części Polski wieczór i noc upłyną pod znakiem mgieł i zamgleń. Miejscami widzialność ograniczona będzie do zaledwie 100 metrów. Obowiązuje również prognoza alertów meteorologicznych na kolejne dni.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia oraz prognozę zagrożeń.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - gęsta mgła
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstą mgłą zostały ogłoszone w województwach:
- śląskim, na północy regionu;
- łódzkim;
- mazowieckim, w całym regionie poza powiatami północno-wschodnimi;
- świętokrzyskim;
- małopolskim, w powiatach północnych i wschodnich;
- lubelskim, w południowej części regionu;
- podkarpackim, na prawie całym obszarze poza południowym wschodem.
W regionach tych prognozuje się gęstą mgłę, miejscami ograniczającą widzialność od 100 do 200 metrów.
Alerty wejdą w życie o godzinie 21 w poniedziałek i będą w mocy do godz. 9.30 we wtorek.
Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek
We wtorek i środę IMGW nie planuje wydawać alertów, ale w czwartek możliwy jest powrót silnych porywów wiatru. Ostrzeżenia przed nimi mogą obowiązywać w województwach pomorskim i zachodniopomorskim.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń
Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com