Alerty IMGW. Uwaga na burze

Aktualizacja:
Autor:
kw,anw
Źródło:
IMGW
Warunki biometeo w środę
Warunki biometeo w środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć mogą opady gradu. Sprawdź, gdzie pogoda będzie zagrożeniem dla życia i zdrowia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem.

Alerty IMGW: burze z gradem

Alarmy przed burzami z gradem obowiązują w województwach:

- warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim (w powiatach wschodnich), mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim (w powiatach południowo-wschodnich), śląskim, opolskim, dolnośląskim (w powiatach położonych na wschodzie), gdzie ważne będą do godziny 23 we wtorek;

- podlaskim (w powiatach położonych na północy i wschodzie województwa), lubelskim (w powiatach: łukowskim, ryckim, puławskim i opolskim), świętokrzyskim, podkarpackim (w powiecie mieleckim), małopolskim, gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 1 w środę.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu o sumie od 20 do 30 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Miejscami pojawi się grad.

IMGW

Burze w kolejnych dniach

Prognozy na najbliższe dni także mówią o burzach. W środę także we wschodnich województwach mogą zostać wydane ostrzeżenia pierwszego stopnia. Jeszcze bardziej niebezpieczna aura jest prognozowana na czwartek. Wtedy to w woj. warmińsko-mazurskim mogą pojawić się alerty drugiego stopnia. W niemal całym kraju obowiązywać będą alerty niższego stopnia.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB
Jak powstają burze z grademPAP/Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz

Autor:kw,anw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości