IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami hydrologicznymi. W niektórych częściach wybrzeża Bałtyku obowiązują ostrzeżenia przed sztormem, zaś w część zlewni zanotowano niebezpiecznie wysokie wezbrania.
Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia przed sztormem. Obowiązuje ono we wschodniej części strefy brzegowej, od latarni Rozewie do wschodniej granicy państwa.
Synoptycy przewidują burze z porywami wiatru i intensywnymi opadami deszczu, lokalnie nawet gradu. Wskazują, że wiatr będzie wiał z siłą od 8 do 9 w skali Beauforta. Alert będzie w mocy do godziny 19.
Ratownik wodny Łukasz Kamiński z Wodnej Służby Ratowniczej przypomina, że chociaż pogoda nad wodą zmienia się wolniej niż w górach, mimo to należy zachować czujność. Należy sprawdzać prognozę pogody i słuchać ratowników wodnych, którzy wiedzą, jak rozpoznawać nadchodzące warunki atmosferyczne.
- Bardzo często zdarzało się, że wypoczywający wypływali na akwen (...) pomimo ostrzeżeń pogodowych czy nawet alertów, stwierdzając, że skoro przyjechali nad wodę, to chcą skorzystać i mieć z tego przyjemność. Chwilę później ta przyjemność kończyła się, a rozpoczynała się akcja ratunkowa - ostrzega.
Alerty hydrologiczne IMGW trzeciego stopnia
Alert hydrologiczny trzeciego, najwyższego stopnia obowiązuje w województwie podlaskim, w zlewni Biebrzy i Supraśli.
W zlewniach przewiduje się dalszy wzrost stanu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych a na Czarnej w Sochoniach i na Sidrze w Harasimowiczach powyżej stanów alarmowych. Alert będzie obowiązywać do niedzieli do godziny 8.30.
Alerty hydrologiczne IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia zostało wydane dla województwa zachodniopomorskiego, dla Zalewu Szczecińskiego.
W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na Zalewie Szczecińskim przewiduje się wzrost poziomów wody powyżej stanu ostrzegawczego. Ostrzeżenie wygaśnie w niedzielę o godzinie 20.
Alerty hydrologiczne IMGW pierwszego stopnia
Żółty alert hydrologiczny obowiązuje w województwie pomorskim, na Wybrzeżu Wschodnim i Bałtyku Południowo-Wschodnim.
Na Wybrzeżu Wschodnim przewiduje się wzrosty i wahania poziomów wody w strefie wody wysokiej, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych w rejonie Zatoki Gdańskiej. Ostrzeżenie straci moc w niedzielę o godzinie 9.
Alerty hydrologiczne IMGW - susza hydrologiczna
Znacząca część kraju objęta jest także stanem suszy hydrologicznej. Niskie przepływy zanotowano przede wszystkim na zlewniach w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim.
Czym jest alarm hydrologiczny trzeciego stopnia
Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia
Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia oznacza zagrożenie umiarkowane. Stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.
Źródło: IMGW, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock