Alert RCB dla nadmorskich powiatów. Możliwe przerwy w dostawie prądu

Aktualizacja:
Autor:
kw,anw/dd,rzw
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl
Warunki biometeorologiczne w poniedziałek 2.10
Warunki biometeorologiczne w poniedziałek 2.10tvnmeteo.pl
wideo 2/4
Pogoda na dziś 21.10

Alert RCB przed silnym wiatrem. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w piątek SMS-y z ostrzeżeniem do osób przebywających w kilkunastu nadmorskich powiatach. Niebezpiecznie będzie w piątek i w nocy z piątku na sobotę. Eksperci przestrzegają przed możliwymi utrudnieniami komunikacyjnymi i przerwami w dostawie prądu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w piątek alert SMS-owy do osób przebywających na terenie województw:

- zachodniopomorskiego, w powiatach: białogardzkim, gryfickim, kamieńskim, kołobrzeskim, Koszalin, koszalińskim, sławieńskim i Świnoujście,

- pomorskiego, w powiatach: Gdańsk, Gdynia, lęborskim, nowodworskim, puckim, Słupsk, słupskim, Sopot i wejherowskim.

"Dziś i w nocy (22/23.10) możliwy silny wiatr. Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz wolno stojące rzeczy" - czytamy w alercie. Porywy prognozowanego wiatru mogą osiągać 110 kilometrów na godzinę.

RCB przypomina, by usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr oraz przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami. Ponadto służby apelują, by zamknąć okna i drzwi, nie zatrzymywać się pod drzewami i zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz. Dodatkowo warto przygotować oświetlenie zastępcze - latarki z zapasem baterii, bo wiatr może uszkodzić linie energetyczne.

Przed silnym wiatrem ostrzegają także synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka. RCB wysłało alert SMS-owy do osób przebywających na terenie ośmiu województw. Jak ostrzegają eksperci, pojawią się tam burze, ulewy, silny wiatr i opady gradu. Miejscami mogą wystąpić podtopienia.

Zabezpiecz się przed wichurąRCB

Autor:kw,anw/dd,rzw

Źródło: RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości