Kolejne masowe wymieranie za niecałe 30 lat? Naukowcy biją na alarm

Źródło:
livescience.com
90-letni żółw został ojcem. Należy do krytycznie zagrożonego gatunku
90-letni żółw został ojcem. Należy do krytycznie zagrożonego gatunku
wideo 2/26
Gatunki zagrożone wyginięciem

W całej historii świata doszło do już pięciu masowych wymierań, podczas których z powierzchni Ziemi zniknęło mnóstwo gatunków zwierząt. Wielu międzynarodowych ekspertów ostrzega, że już w najbliższych latach to drastyczne zjawisko może kolejny raz się powtórzyć. Niektórzy naukowcy sugerują nawet, że do 2050 roku stracimy prawie 40 procent gatunków zamieszkujących obecnie naszą planetę.

- Szóste masowe wymieranie jest bardzo prawdopodobne - zauważył Nic Rawlence, dyrektor laboratorium paleogenetycznego i starszy wykładowca na Wydziale Zoologii Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii. - Jeśli gatunki nie wyginą globalnie, to prawdopodobnie część populacji nie będzie w stanie dostosować się do szybko zmieniającego się świata i najpierw ulegnie zmniejszeniu, potem stanie się "wąskimi gardłami", a w konsekwencji wyginie. Obecny kryzys nie osiągnął jeszcze swojego szczytu, ale jeśli nic nie zrobimy, będzie na dobrej drodze, żeby tak się stało - dodał.

Według Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) obecna liczba gatunków narażonych na wyginięcie sięga około 41 tysięcy. To blisko jedna trzecia wszystkich znanych nauce.

Które gatunki mogą ucierpieć?

Wiele dobrze znanych gatunków i podgatunków - takich jak orangutan sumatrzański (Pongo abelii), lampart amurski (Panthera pardus orientalis), słoń sumatrzański (Elephas maximus sumatranus), nosorożec czarny (Diceros bicornis), morski żółw szylkretowy (Eretmochelys imbricata), tygrys jawajski (Panthera tigris sondaica) i goryl zachodni (Gorilla gorilla diehli) - jest sklasyfikowanych jako "krytycznie zagrożone". IUCN opisuje ten takson jako "kategorię gatunków, które posiadają wyjątkowo wysokie ryzyko wyginięcia w wyniku szybkiego spadku populacji do 80-90 procent w ciągu ostatnich 10 lat, lub których populacja wynosi mniej niż 50 osobników".

Słoń sumatrzański (Elephas maximus sumatranus)taufankharis/Shutterstock

Wiele z tych wymienionych gatunków może nie przetrwać do 2050 roku. Na przykład, obecnie na wolności żyje jedynie 70 lampartów amurskich, podczas gdy populacja morświna kalifornijskiego (Phocoena sinus) jest szacowana na zaledwie 10 osobników.

Nie wiadomo, ile dokładnie ich jest

Co więcej, istnieje niezliczona ilość mniej znanych gatunków, na które również czyha niebezpieczeństwo. Badania z 2019 roku, które opublikowano w czasopiśmie naukowym "Biological Conservation" wykazały, że ponad 40 procent gatunków owadów jest zagrożonych wyginięciem. Naukowcy stwierdzili wtedy, że na całym świecie konieczne jest przyjęcie "bardziej zrównoważonych, opartych na ekologii praktyk, aby spowolnić lub odwrócić tendencje, umożliwić odbudowę malejących populacji owadów i zapewnić ekosystemom niezbędne elementy".

Ta sama tragiczna prognoza gwałtownego wymarcia odnosi się także do innych organizmów. Według raportu z 2018 roku Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), do 2050 roku może zginąć ponad 90 procent raf koralowych na całym świecie, nawet jeśli wzrost globalnej temperatury na świecie zatrzyma się na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Najnowsza aktualizacja danych sugeruje, że na początku lat 30. XXI wieku, taki poziom temperatury może sprawić, że "99 procent światowych raf doświadczy fal upałów", które będą zbyt częste, aby można było zregenerować podwodne formacje.

Lampart amurski (Panthera pardus orientalis)Shutterstock

Według raportu z 2022 roku opublikowanego w czasopiśmie "Nature", niemal 41 procent płazów jest zagrożonych. W rzeczywistości, ich zagłada może być jeszcze bardziej dotkliwa, gdyż istnieje wiele gatunków, o których naukowcy nie wiedzą lub wiedzą zbyt mało. Najczęściej są klasyfikowane jako "Data Deficient" - "brak danych". W tej grupie wymrzeć może nawet 85 procent płazów. W przypadku ssaków i gadów o nieznanych populacjach, badacze mówią o połowie gatunków narażonych na wyginięcie.

Dlatego, że naukowcy nie są w stanie podać, jaka dokładnie liczba gatunków istnieje na świecie, trudno oszacować, ile z nich wyginie do 2050 roku.

Jak skomentował Rawlence, dzieje się tak dlatego, że "taksonomia - nauka o bioróżnorodności - jest krytycznie niedofinansowana". - Nie możemy określić liczby gatunków, które wymierają, jeśli nie potrafimy nawet oszacować bioróżnorodności - powiedział.

Niektóre mogą nie zdążyć się dostosować

Warto zauważyć, że masowe wymieranie gatunków to naturalny proces. Przez epoki zginęło już 99 procent wszystkich gatunków, jakie kiedykolwiek istniały. Ale działalność człowieka może tylko i wyłącznie przyspieszyć tempo.

- Idealnym przykładem, by to zilustrować, są wyspiarskie ekosystemy. Są one odizolowane i często mają wiele gatunków endemicznych. Na przykład Nowa Zelandia miała około 230 gatunków ptaków, a obecnie żyje ich tam tylko 150 - zauważył naukowiec.

W 2021 roku w czasopiśmie "Trends in Ecology & Evolution" opublikowano badania, które wykazały, że niektóre zwierzęta "zmieniają swoje morfologię", aby lepiej radzić sobie ze zmianami klimatu. Takie przystosowania najbardziej widoczne są u ptaków. Według badań, kilka gatunków australijskich papug w ciągu ostatnich 150 lat wyewoluowało i wykształciło sobie większe dzioby, dzięki którym łatwiej mogą regulować wewnętrzną temperaturę.

Jednak człowiek się nie zatrzymuje, a wraz z niekorzystnymi konsekwencjami jego zachowań, niektóre z najbardziej wrażliwych gatunków mogą nie zdążyć się dostosować.

Morski żółw szylkretowy (Eretmochelys imbricata)Shutterstock

Działać, interesować się i chronić

Badacze wskazują, że istnieje wiele organizacji, badaczy i projektów, które za cel stawiają sobie spowolnienie, a nawet zatrzymanie zmian klimatycznych, związanych z działalnością człowieka. Zdaniem Rawlence'a, każdy człowiek powinien patrzeć w przyszłość i cały czas mieć na uwadze dobro planety, a także jej mieszkańców.

- Aby ocalić różnorodność biologiczną, która nam pozostała, musimy wiedzieć, jak reagowała na wszelkie zmiany w przeszłości, a także wciąż dowiadywać się, jak można ją ochronić - powiedział. Jak dodał, by temu sprostać wciąż potrzeba wielu badań i ciężkiej pracy.

Orangutan sumatrzański (Pongo abelii)Shutterstock

Autorka/Autor:kw/dd

Źródło: livescience.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wciąż ostrzega przed groźną, zimową pogodą. W mocy są alarmy przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Sprawdź, gdzie uważać na niebezpieczną pogodę.

Zawieje i zamiecie śnieżne. Ostrzeżenia IMGW w części kraju

Zawieje i zamiecie śnieżne. Ostrzeżenia IMGW w części kraju

Źródło:
IMGW

Za sprawą powrotu zimy do Polski pogoda w części kraju była niebezpieczna. Występowały burze śnieżne, wiał silny wiatr. Na jadące auto w Koszalinie spadło drzewo. Opady śniegu i śliska nawierzchnia utrudniały kierowcom poruszanie się - zimowe opony były koniecznością. Pogodowe relacje otrzymaliśmy na Kontakt24.

Atak zimy w części Polski. Drzewo spadło na samochód

Atak zimy w części Polski. Drzewo spadło na samochód

Źródło:
dd

Już dzisiejszego wieczoru będziemy mogli zobaczyć na niebie niezwykłe zjawisko - zakrycie Saturna przez Księżyc. Do obserwacji tego fenomenu nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych przyrządów. Sprawdź, kiedy warto spojrzeć w górę.

Dziś wieczorem czeka nas "jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych 2025 roku"

Dziś wieczorem czeka nas "jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych 2025 roku"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W sobotę 4.01 będzie pochmurno, w części kraju pojawią się opady śniegu. Termometry wskażą od -2 do 1 stopni. Warunki biometeo przeważnie będą korzystne.

Pogoda na dziś - sobota, 4.01. Miejscami sypnie śniegiem

Pogoda na dziś - sobota, 4.01. Miejscami sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura nastała w piątek w dużej części kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały dokumentujące zmianę pogody.

Atak zimy na waszych nagraniach

Atak zimy na waszych nagraniach

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W długi weekend nad Polskę nasunie się ciepły front, który przyniesie miejscami obfite opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem. Będzie też mroźno. W święto Trzech Króli mocno się ociepli.

"Nadchodzące ocieplenie to tylko przerwa w marszu zimy nad Europą"

"Nadchodzące ocieplenie to tylko przerwa w marszu zimy nad Europą"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi nawiedziło w piątek rano miasto Kerkrade, położone na granicy niemiecko-holenderskiej. Miało magnitudę 2,4. Na terenach, gdzie wstrząsy były wyraźnie odczuwalne, mieszka 385 tysięcy osób. 

Ziemia zatrzęsła się na granicy niemiecko-holenderskiej. "Łóżko nagle zadrżało"

Ziemia zatrzęsła się na granicy niemiecko-holenderskiej. "Łóżko nagle zadrżało"

Źródło:
wdr.de, aachener-zeitung.de, bild.de, erdbebennews.de

Niebezpieczne zdarzenie w Rybniku (woj. śląskie). Miejski autobus wypadł z drogi. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kierowca został ukarany mandatem. Od wczoraj kierowcy na Śląsku zmagają się z jazdą w trudnych warunkach, na ulicach jest ślisko z powodu zalegającego śniegu i błota pośniegowego. Dzisiaj sytuacja może się pogorszyć, bo synoptycy zapowiadają kolejne opady i silny wiatr.

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Źródło:
tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed sztormem na Morzu Bałtyckim. Na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim prognozowany jest silny wiatr, którego porywy mogą sięgać 95 km/h. Ponadto wydano także pomarańczowe alarmy przed wezbraniem poziomu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Nad morzem pada też śnieg.

Śnieg i sztorm. Dużo się dzieje w pogodzie nad Bałtykiem

Śnieg i sztorm. Dużo się dzieje w pogodzie nad Bałtykiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Ośmioletni chłopiec przeżył samotnie pięć dni w pełnym dzikich zwierząt parku narodowym w Zimbabwe. Dziecko zabłądziło, oddalając się od domu. Chłopiec został odnaleziony cały i zdrowy, choć park, w którym się zgubił, znany jest ze szczególnie dużej populacji lwów.

Chłopiec przeżył pięć dni wśród lwów, słoni i hipopotamów. "Prawdziwy cud"

Chłopiec przeżył pięć dni wśród lwów, słoni i hipopotamów. "Prawdziwy cud"

Źródło:
PAP, BBC

Tragicznie zakończyła się historia młodej orki nazywanej J61. Naukowcy z Centrum Badań nad Wielorybami poinformowali o śmierci młodego ssaka kilkanaście dni po przyjściu na świat. Jego matką jest orka J35, która w 2018 roku przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem. Zdaniem obserwatorów J35 również teraz nie potrafi rozstać się ze swoim dzieckiem.

"Śmierć J61 jest szczególnie druzgocąca"

"Śmierć J61 jest szczególnie druzgocąca"

Źródło:
ENEX, Center for Whale Research

Wyjątkowo zimne powietrze ma objąć znaczną część Stanów Zjednoczonych w weekend i na początku następnego tygodnia - informuje CNN. Temperatura spadnie znacząco poniżej normy, a mróz dotknie prawdopodobnie nawet obszary nad Zatoką Meksykańską.

Przed nimi "brutalne natarcie mrozu"

Przed nimi "brutalne natarcie mrozu"

Źródło:
CNN

Prawie 200 śladów dinozaurów odkryto tego lata w kamieniołomach w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii - poinformowali w czwartek naukowcy. Jest to największe stanowisko tego typu znalezione w Wielkiej Brytanii. Badacze nie są pewni, co pomogło zachować ślady w skamieniałym błocie.

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Źródło:
PAP, BBC

Setki osób musiały opuścić domy w północno-zachodniej części Anglii. Po ulewnych opadach deszczu doszło do rozległych podtopień. Drogi, posesje i pola są pod wodą.

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Źródło:
BBC, Reuters

Zdjęcie "Skarby Oriona nad Królową Beskidów" zostało wybrane zdjęciem dnia przez NASA. Autorem niezwykłej fotografii jest Włodzimierz Bubak, który na co dzień jest nauczycielem w jednej ze szkół technicznych w Jaworznie.

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Źródło:
PAP, Trzeci Plan

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Pierwsze dni 2025 roku przyniosły niezwykłe spektakle na niebie w postaci zorzy polarnej. Zjawisko było widoczne zarówno w nocy z wtorku na środę, jak i ze środy na czwartek. Kolorowe smugi na niebie oglądali mieszkańcy wielu regionów Polski.

Zorza polarna nad Polską

Zorza polarna nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

Dwóch mężczyzn z Teksasu może mówić o niesamowitym szczęściu. Przetrwali znalezienie się w samym środku tornada, gdy łowili ryby na łódce. Moment uderzenia żywiołu udało się nagrać.

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN, KKTV, tvnmeteo.pl

Starty polskich satelitów, zaskakujące odkrycia zwierząt sprzed setek milionów lat i archeologiczne znaleziska, które mogą zmienić dotychczasowe ustalenia naukowców. Oto jedne z najważniejszych wydarzeń w polskiej nauce w 2024 roku.

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

Źródło:
PAP

Rok 2024 prawdopodobnie przejdzie do historii jako najcieplejszy na świecie. - Pozostaje oczywiście pytanie jak długo. Wszystko wskazuje na to, że ten rekord szybko zostanie pobity - powiedział Bogdan Chojnicki, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

Źródło:
PAP

Wzrost średniej globalnej temperatury nasila gwałtowne zjawiska pogodowe. Wrześniowa powódź na południowym zachodzie Polski, a także susza hydrologiczna to nowa rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć.

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

Źródło:
PAP

Ekstremalne fale upałów, rekordowe opady deszczu, niszczycielskie susze. W 2024 roku mieliśmy wiele okazji do zaobserwowania wpływu zmian klimatycznych na środowisko i ludzkie życie. Skutki ocieplającego się klimatu odczuli zarówno mieszkańcy bliskich nam regionów, jak i odległych zakątków świata.

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, World Weather Attribution

Dwóch mężczyzn zostało znalezionych martwych w lesie w stanie Waszyngton podczas polowania na Wielką Stopę w USA. Poszukiwacze legendarnego stworzenia wybrali się do lasu przed Wigilią, a gdy nie wrócili do domu pierwszego dnia świąt, ich rodziny zaalarmowały policję. Akcja ratunkowa trwała trzy dni.

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Źródło:
BBC, NPR, Skamania County Sheriff's Office

Ten rok zapisze się na kartach historii za sprawą katastrofalnej powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. W wyniku kilkudniowych i intensywnych opadów deszczu spowodowanych niżem genueńskim wylały rzeki w dorzeczu Odry. W 2024 roku zdarzały się także niezapomniane chwile, jak majowa zorza polarna czy kometa C/2023 A3.

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka osób zostało rannych po tym, jak w brazylijskim mieście Barueri w obszarze metropolitalnym Sao Paulo zawalił się dach supermarketu. Doszło do tego po intensywnych opadach gradu.

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Źródło:
Reuters, CNN Brasil

W kończącym się roku we Włoszech odnotowano ponad 350 ekstremalnych zjawisk pogodowych. To, jak zaznaczyli eksperci, sześć razy więcej niż dziesięć lat temu, co jest wyraźnym potwierdzeniem zmian klimatu i ich skutków.

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

Źródło:
PAP