Kolejne masowe wymieranie za niecałe 30 lat? Naukowcy biją na alarm

Źródło:
livescience.com
90-letni żółw został ojcem. Należy do krytycznie zagrożonego gatunku
90-letni żółw został ojcem. Należy do krytycznie zagrożonego gatunku
wideo 2/26
Gatunki zagrożone wyginięciem

W całej historii świata doszło do już pięciu masowych wymierań, podczas których z powierzchni Ziemi zniknęło mnóstwo gatunków zwierząt. Wielu międzynarodowych ekspertów ostrzega, że już w najbliższych latach to drastyczne zjawisko może kolejny raz się powtórzyć. Niektórzy naukowcy sugerują nawet, że do 2050 roku stracimy prawie 40 procent gatunków zamieszkujących obecnie naszą planetę.

- Szóste masowe wymieranie jest bardzo prawdopodobne - zauważył Nic Rawlence, dyrektor laboratorium paleogenetycznego i starszy wykładowca na Wydziale Zoologii Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii. - Jeśli gatunki nie wyginą globalnie, to prawdopodobnie część populacji nie będzie w stanie dostosować się do szybko zmieniającego się świata i najpierw ulegnie zmniejszeniu, potem stanie się "wąskimi gardłami", a w konsekwencji wyginie. Obecny kryzys nie osiągnął jeszcze swojego szczytu, ale jeśli nic nie zrobimy, będzie na dobrej drodze, żeby tak się stało - dodał.

Według Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) obecna liczba gatunków narażonych na wyginięcie sięga około 41 tysięcy. To blisko jedna trzecia wszystkich znanych nauce.

Które gatunki mogą ucierpieć?

Wiele dobrze znanych gatunków i podgatunków - takich jak orangutan sumatrzański (Pongo abelii), lampart amurski (Panthera pardus orientalis), słoń sumatrzański (Elephas maximus sumatranus), nosorożec czarny (Diceros bicornis), morski żółw szylkretowy (Eretmochelys imbricata), tygrys jawajski (Panthera tigris sondaica) i goryl zachodni (Gorilla gorilla diehli) - jest sklasyfikowanych jako "krytycznie zagrożone". IUCN opisuje ten takson jako "kategorię gatunków, które posiadają wyjątkowo wysokie ryzyko wyginięcia w wyniku szybkiego spadku populacji do 80-90 procent w ciągu ostatnich 10 lat, lub których populacja wynosi mniej niż 50 osobników".

Słoń sumatrzański (Elephas maximus sumatranus)taufankharis/Shutterstock

Wiele z tych wymienionych gatunków może nie przetrwać do 2050 roku. Na przykład, obecnie na wolności żyje jedynie 70 lampartów amurskich, podczas gdy populacja morświna kalifornijskiego (Phocoena sinus) jest szacowana na zaledwie 10 osobników.

Nie wiadomo, ile dokładnie ich jest

Co więcej, istnieje niezliczona ilość mniej znanych gatunków, na które również czyha niebezpieczeństwo. Badania z 2019 roku, które opublikowano w czasopiśmie naukowym "Biological Conservation" wykazały, że ponad 40 procent gatunków owadów jest zagrożonych wyginięciem. Naukowcy stwierdzili wtedy, że na całym świecie konieczne jest przyjęcie "bardziej zrównoważonych, opartych na ekologii praktyk, aby spowolnić lub odwrócić tendencje, umożliwić odbudowę malejących populacji owadów i zapewnić ekosystemom niezbędne elementy".

Ta sama tragiczna prognoza gwałtownego wymarcia odnosi się także do innych organizmów. Według raportu z 2018 roku Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), do 2050 roku może zginąć ponad 90 procent raf koralowych na całym świecie, nawet jeśli wzrost globalnej temperatury na świecie zatrzyma się na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Najnowsza aktualizacja danych sugeruje, że na początku lat 30. XXI wieku, taki poziom temperatury może sprawić, że "99 procent światowych raf doświadczy fal upałów", które będą zbyt częste, aby można było zregenerować podwodne formacje.

Lampart amurski (Panthera pardus orientalis)Shutterstock

Według raportu z 2022 roku opublikowanego w czasopiśmie "Nature", niemal 41 procent płazów jest zagrożonych. W rzeczywistości, ich zagłada może być jeszcze bardziej dotkliwa, gdyż istnieje wiele gatunków, o których naukowcy nie wiedzą lub wiedzą zbyt mało. Najczęściej są klasyfikowane jako "Data Deficient" - "brak danych". W tej grupie wymrzeć może nawet 85 procent płazów. W przypadku ssaków i gadów o nieznanych populacjach, badacze mówią o połowie gatunków narażonych na wyginięcie.

Dlatego, że naukowcy nie są w stanie podać, jaka dokładnie liczba gatunków istnieje na świecie, trudno oszacować, ile z nich wyginie do 2050 roku.

Jak skomentował Rawlence, dzieje się tak dlatego, że "taksonomia - nauka o bioróżnorodności - jest krytycznie niedofinansowana". - Nie możemy określić liczby gatunków, które wymierają, jeśli nie potrafimy nawet oszacować bioróżnorodności - powiedział.

Niektóre mogą nie zdążyć się dostosować

Warto zauważyć, że masowe wymieranie gatunków to naturalny proces. Przez epoki zginęło już 99 procent wszystkich gatunków, jakie kiedykolwiek istniały. Ale działalność człowieka może tylko i wyłącznie przyspieszyć tempo.

- Idealnym przykładem, by to zilustrować, są wyspiarskie ekosystemy. Są one odizolowane i często mają wiele gatunków endemicznych. Na przykład Nowa Zelandia miała około 230 gatunków ptaków, a obecnie żyje ich tam tylko 150 - zauważył naukowiec.

W 2021 roku w czasopiśmie "Trends in Ecology & Evolution" opublikowano badania, które wykazały, że niektóre zwierzęta "zmieniają swoje morfologię", aby lepiej radzić sobie ze zmianami klimatu. Takie przystosowania najbardziej widoczne są u ptaków. Według badań, kilka gatunków australijskich papug w ciągu ostatnich 150 lat wyewoluowało i wykształciło sobie większe dzioby, dzięki którym łatwiej mogą regulować wewnętrzną temperaturę.

Jednak człowiek się nie zatrzymuje, a wraz z niekorzystnymi konsekwencjami jego zachowań, niektóre z najbardziej wrażliwych gatunków mogą nie zdążyć się dostosować.

Morski żółw szylkretowy (Eretmochelys imbricata)Shutterstock

Działać, interesować się i chronić

Badacze wskazują, że istnieje wiele organizacji, badaczy i projektów, które za cel stawiają sobie spowolnienie, a nawet zatrzymanie zmian klimatycznych, związanych z działalnością człowieka. Zdaniem Rawlence'a, każdy człowiek powinien patrzeć w przyszłość i cały czas mieć na uwadze dobro planety, a także jej mieszkańców.

- Aby ocalić różnorodność biologiczną, która nam pozostała, musimy wiedzieć, jak reagowała na wszelkie zmiany w przeszłości, a także wciąż dowiadywać się, jak można ją ochronić - powiedział. Jak dodał, by temu sprostać wciąż potrzeba wielu badań i ciężkiej pracy.

Orangutan sumatrzański (Pongo abelii)Shutterstock

Autorka/Autor:kw/dd

Źródło: livescience.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, jakie pojawią się dziś w większości kraju. Wyładowaniom mają towarzyszyć silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Z prognozy zagrożeń wynika, że aura będzie niespokojna także w sobotę.

Burze z silnymi opadami deszczu. 10 województw z ostrzeżeniami

Burze z silnymi opadami deszczu. 10 województw z ostrzeżeniami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W piątek przez Polskę przejdzie front atmosferyczny, niosący burze z silnym wiatrem oraz opadami deszczu i gradu. Według prognoz niebezpieczne warunki wystąpią po południu i w nocy. Sprawdź, na co się przygotować.

Tak będą przemieszczać się burze. Mapy

Tak będą przemieszczać się burze. Mapy

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Pogoda na Wielkanoc 2025. Najbliższe dni nadal będą bardzo ciepłe, jednak pod koniec tygodnia do Polski zaczną napływać chłodniejsze masy powietrza, a temperatura ma wrócić do wiosennej normy. W Wielkanoc w większości kraju będzie pochmurno, a miejscami pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze.

W Wielkanoc miejscami zagrzmi i popada. Co będzie później?

W Wielkanoc miejscami zagrzmi i popada. Co będzie później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zmiany klimatu sprawiają, że alergie na użądlenia owadów mogą stać się coraz bardziej powszechne - alarmują eksperci. Cieplejsze zimy i wcześniejsze wiosny powodują, że owadów może być więcej, a wokół nas pojawią się gatunki, które wcześniej zamieszkiwały inne rejony świata. U części osób użądlenie może prowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.

Alergia na ukąszenia owadów może być coraz częstsza

Alergia na ukąszenia owadów może być coraz częstsza

Źródło:
vox.com, diag.pl

Fala tornad przetoczyła się przez amerykańskie stany Nebraska oraz Iowa. W czwartek krajowe służby odnotowały co najmniej 11 takich zjawisk. Jedno z nich udało się uchwycić na nagraniu.

Tornado uchwycone na nagraniu

Tornado uchwycone na nagraniu

Źródło:
CNN, FOX Weather, NWS

Pogoda na dziś. W piątek 18.04 strefa opadów będzie przemieszczać się nad Polską. Miejscami pojawią się burze, podczas których mocno powieje i popada. Termometry pokażą od 18 do 27 stopni.

Pogoda na dziś - piątek 18.04. Burze z gradem i obfitym deszczem

Pogoda na dziś - piątek 18.04. Burze z gradem i obfitym deszczem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Napływ gorącego, afrykańskiego powietrza sprawił, że w czwartek w Polsce zamiast wiosny mieliśmy lato. Termometry pokazały prawie 30 stopni. Sprawdź, gdzie było najgoręcej. 

Lato w kwietniu. Prawie 30 stopni na termometrach

Lato w kwietniu. Prawie 30 stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Obfite opady śniegu i deszczu nawiedziły francuskie, włoskie i szwajcarskie Alpy. W wyniku gwałtownej aury tysiące gospodarstw domowych jest bez prądu, a niektóre drogi, w tym tunel pod Mont Blanc, są nieprzejezdne.

Lawiny, nieprzejezdne drogi, domy bez prądu. Trudne warunki w Alpach

Lawiny, nieprzejezdne drogi, domy bez prądu. Trudne warunki w Alpach

Źródło:
PAP, Reuters,meteonews.ch

Astronomowie wykryli najbardziej obiecujące jak dotąd oznaki życia poza Układem Słonecznym. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Badacze wyjaśnili, że dotychczasowe obserwacje nie wystarczą jednak, by w stu procentach potwierdzić pochodzenie związku.

Dostrzegli możliwy ślad pozaziemskiego życia. "Sygnał był silny i wyraźny"

Dostrzegli możliwy ślad pozaziemskiego życia. "Sygnał był silny i wyraźny"

Źródło:
University of Cambridge, BBC

Drastyczny spadek temperatury i opady śniegu - takie warunki wystąpiły w wielu obszarach górskich w części Hiszpanii. Zimowy front przetoczył się od północno-zachodniej Galicji aż po południowo-wschodnią Andaluzję.

Śnieg zaskoczył ich w Wielkim Tygodniu

Śnieg zaskoczył ich w Wielkim Tygodniu

Źródło:
Tiempo.es

Do Polski dotarły masy powietrza zawierające saharyjski pył. Ich obecność gołym okiem można zaobserwować w Tatrach, gdzie pojawiło się charakterystycznie matowe i przyćmione niebo. Oprócz pogorszenia widzialności w górach wzrosło także zagrożenie lawinowe związane z gwałtownym ociepleniem.

Saharyjski pył nad Tatrami. Niebo "zmieniło" kolor

Saharyjski pył nad Tatrami. Niebo "zmieniło" kolor

Źródło:
PAP, IMGW

Czerwony alert przed powodziami obowiązuje we włoskim Piemoncie. Włoscy strażacy przeprowadzili tam ponad 400 interwencji związanych z podtopieniami i osuwiskami. Jak wynika z prognoz, nadchodzące dni przyniosą kolejne niebezpieczeństwa.

Wielkanoc przyniesie tam powodzie i osuwiska

Wielkanoc przyniesie tam powodzie i osuwiska

Źródło:
La Stampa, Vigili del Fuoco, tvnmeteo.pl

Rząd Korei Południowej przedstawił nowe dane dotyczące zniszczeń w trakcie tragicznych pożarów lasów z marca tego roku, największych w historii kraju. Wynika z nich, że spłonąć mogło nawet dwa razy więcej terenu niż wcześniej zakładała służba leśna. To największy tego typu kataklizm w historii kraju.

Największy pożar w historii okazał się tragiczniejszy niż przypuszczano

Największy pożar w historii okazał się tragiczniejszy niż przypuszczano

Źródło:
PAP

Nad Polską pojawiła się zorza polarna. W nocy ze środy na czwartek na półkuli północnej panowały wyjątkowo korzystne warunki do wystąpienia tego zjawiska. Zobacz, jak Światła Północy prezentowały się w materiałach Reporterów24.

Ubiegłej nocy niebo lśniło od Bałtyku po Śląsk

Ubiegłej nocy niebo lśniło od Bałtyku po Śląsk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Dwuletni bóbr o imieniu Kalafior uciekł z ogrodu zoologicznego w Utica w stanie Nowy Jork. Władze zoo przekazały, że wykorzystują drony do poszukiwania zbiegłego gryzonia.

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Źródło:
PAP, upi.com

Naukowcy, wykorzystując fragment mysiego mózgu wielkości ziarnka piasku, stworzyli superprecyzyjną trójwymiarową mapę mózgu ssaka. Praca ta jest zwieńczeniem prawie dekady badań prowadzonych przez 150 ekspertów.

Takiej mapy mózgu ssaka jeszcze nie było. "Wygląda jak odległa galaktyka"

Źródło:
CNN

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski powoli kończy szkolenie, które ma go przygotować do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Czy obawia się lotu rakietą i życia na stacji? - Na pewno jest dużo obaw. Start rakiety jest dosyć niebezpieczny i jest dużo strachu we mnie, ale przede wszystkim dużo ekscytacji - powiedział w rozmowie z Hubertem Kijkiem, reporterem TVN24 BiS.

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Święta wielkanocne to wymagający czas dla osób z alergiami. Czyhają na nie nie tylko pyłki drzew, lecz także inne zagrożenia związane z przedświątecznymi porządkami, a nawet próbowaniem potraw. Jak się nie dać alergii podczas Wielkanocy?

"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"

"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Indie i Pakistan zmagają się z falą upałów. Według prognoz synoptyków miejscami temperatura może sięgać nawet 50 stopni Celsjusza, a skwar prędko nie odpuści. Takie warunki sprawiają, że aura stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia setek milionów ludzi.

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W Tatrach zaczyna robić się coraz bardziej wiosennie. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zauważyli pierwsze świstaki, które wyszły z zimowych kryjówek po wybudzeniu się z zimowego snu.

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Źródło:
PAP

Nowo odkryta kometa C/2025 F2 (Swan) zbliża się do Słońca. Jak przekazał Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, staje się widoczna na porannym niebie. Jej orbita wskazuje, że ponownie pojawi się w pobliżu Ziemi dopiero za kilkadziesiąt tysięcy lat.

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Źródło:
PAP

Sezon na kleszcze trwa w najlepsze. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało mapy, które pokazują, gdzie w Europie odnotowuje się najwięcej przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

Źródło:
ECDC

Rok 2024 był w Europie rekordowy pod względem temperatury - podała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna. Eksperci wyjaśnili, że część kontynentu odnotowała najdłuższą w historii falę upałów, a wiele regionów spustoszyła susza. Ubiegły rok przyniósł także najpoważniejsze powodzie od ponad dekady.

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Źródło:
PAP, Reuters, WMO

Na skutek burz piaskowych, jakie nawiedziły Irak, wielu mieszkańców miało poważne problemy oddechowe. Wystąpiły też utrudnienia komunikacyjne. Przez słabą widzialność konieczne było między innymi wstrzymanie ruchu na kilku lotniskach.

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Źródło:
AFP, BBC

Naukowcy wyhodowali ludzki ząb w laboratorium. W przyszłości zastosowane przez nich metody mogą okazać się alternatywą dla konwencjonalnego leczenia stomatologicznego. Badacze podkreślili jednak, że minie sporo czasu, zanim implanty zastąpią naturalne zęby.

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Źródło:
PAP, BBC, King's College London

Słonie afrykańskie z lokalnego ogrodu zoologicznego błyskawicznie zareagowały na trzęsienie ziemi, jakie w poniedziałek nawiedziło Kalifornię. Starsze zwierzęta instynktownie zbiły się w grupę dookoła najmłodszych osobników, wypatrując dalszych zagrożeń. Zachowanie to pokazuje, jak silne więzi łączą słoniowe rodziny.

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Źródło:
Reuters, LA Times

Gwiazda muzyki pop Katy Perry poleciała w kosmos. Na pokładzie rakiety New Shepard znalazło się jeszcze pięć innych kobiet. Amerykańska piosenkarka podzieliła się w mediach społecznościowych nagraniem, pokazującym wnętrze kapsuły przed startem.

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Blue Origin

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowy film, który pokazuje reakcję wilków na zapach człowieka.

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Kontakt24

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wkrótce rozpocznie się nowy etap trwającej kilka lat renowacji Hagii Sophii. Remont jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli Stambułu skupia się przede wszystkim na ochronie historycznych kopuł przed skutkami potencjalnych trzęsień ziemi.

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Źródło:
PAP, AP