Zmiany klimatu, z jakimi boryka się cały świat, wywierają ogromny wpływ na pogodę. Według japońskich i amerykańskich badaczy w niedalekiej przyszłości górzyste tereny Azji Wschodniej mogą mierzyć się z potopami. Związane to będzie z rzekami atmosferycznymi, które przyniosą duże ilości wilgoci na te obszary.
Naukowcy z Japońskiego Instytutu Meteorologii, Uniwersytetu Tsukuba oraz Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill prognozują, że tak zwane rzeki atmosferyczne przyniosą Azji Wschodniej ulewne deszcze.
Rzeki atmosferyczne to długie i wąskie strumienia powietrza, które niosą ze sobą ogromne ilości pary wodnej znad rejonów równikowych w kierunku wyższych szerokości geograficznych. Kiedy taka ogromna ilość wilgoci dociera nad pasma górskie, skrapla się i w krótkim czasie powstają ulewne deszcze.
Większe sumy opadów w Azji Wschodniej
Według modeli matematycznych opracowanych przez amerykańskich i japońskich naukowców, opartych na danych z lat 1951-2010, w nadchodzących dekadach, w miarę ocieplania się planety, opady deszczu w Azji Wschodniej będą częstszym zjawiskiem i na dodatek bardziej niszczycielskim.
"Stwierdzamy, że zarówno transport pary wodnej związany z rzekami atmosferycznymi, jak i opady deszczu nasilają się nad południowymi i zachodnimi zboczami gór Azji Wschodniej. Jest to związane z ocieplanie się klimatu" - piszą naukowcy. "Rzeki atmosferyczne przyniosą bezprecedensowe, ekstremalne opady deszczu do Azji Wschodniej" - dodają.
Jak donoszą naukowcy, rekordowe sumy opadów mogą wystąpić w takich miejscach, jak Japonia, Tajwan, północno-wschodnie Chiny i Półwysep Koreański. "Najwięcej deszczu spadnie na południowo-zachodnie stoki Alp Japońskich" - zauważają badacze.
Ekstremalne zjawiska pogodowe
Dla niektórych regionów zwiększone opady deszczu będą korzystne, dla innych mogą spowodować niebezpieczne, zagrażające życiu powodzie.
- Nasze odkrycia mają prawdopodobnie zastosowanie również dla innych części świata, na przykład dla umiarkowanych szerokości geograficznych, gdzie interakcje pomiędzy rzekami atmosferycznymi i stromymi górami odgrywają główną rolę w kształtowaniu się opadów - powiedział Yoichi Kamae, jeden z autorów badania.
Źródło: Science Alert, Geophysical Research Letters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock