Zmiany klimatu, jakie zachodzi艂y w Afryce setki tysi臋cy lat temu, mog艂y wp艂yn膮膰 na to, jak ewoluowa艂 i rozprzestrzenia艂 si臋 cz艂owiek - uwa偶a zesp贸艂 naukowc贸w. Zbadali oni trzy epizody klimatyczne z przesz艂o艣ci i doszli do wniosku, 偶e by艂y one skorelowane ze "zwrotami akcji" w naszej ewolucji.
Mimo 偶e we wschodniej Afryce badania dotycz膮ce naszych wymar艂ych przodk贸w prowadzone s膮 od ponad p贸艂 wieku, dot膮d nie poznano w pe艂ni kontekstu przyrodniczego, w jakim 偶yli. Prowadzone teraz badania, zakrojone na szerok膮 skal臋, wed艂ug ich autor贸w mog膮 po艣wiadczy膰, 偶e zmiany klimatu wywiera艂y wp艂yw na ewolucj臋 naszych praprzodk贸w oraz naszego gatunku. Zesp贸艂 sk艂ada艂 si臋 z 22 naukowc贸w z sze艣ciu kraj贸w. Wyniki opublikowano na 艂amach czasopisma "Nature Geoscience".
Trzy epizody klimatyczne we wschodniej Afryce w ci膮gu ostatnich 620 tysi臋cy lat wsp贸艂wyst臋puj膮 ze "zwrotami akcji" w naszej ewolucji i z rozprzestrzenieniem si臋 naszych odleg艂ych przodk贸w - twierdz膮 badacze. Dla wyja艣nienia: okresy trwania poszczeg贸lnych epizod贸w okre艣lono w latach BP - z ang. before present, czyli "przed tera藕niejszo艣ci膮". To system stosowany w archeologii i geologii, a za "tera藕niejszo艣膰" przyj臋to rok 1950.
Epizod pierwszy: klimat wilgotny i聽stabilny, potem tak偶e skrajna susza
Naukowcy analizowali osady w dawnych jeziorach, le偶膮cych w pobli偶u wa偶nych stanowisk archeologicznych. Zesp贸艂 wydr膮偶y艂 dwa 280-metrowe otwory w dnie jeziora Chew Bahir w po艂udniowej Etiopii, wydobywaj膮c rdze艅 z ziemi膮, na podstawie kt贸rego mo偶na zrekonstruowa膰 lokalne zmiany klimatyczne.
Na tym obszarze 偶yli nasi przodkowie, w pobli偶u za艣 - nad jeziorem Turkana oraz w dolinie rzeki Omo - znajduj膮 si臋 bardzo wa偶ne stanowiska archeologiczne, dokumentuj膮ce wczesne fazy ewolucji hominin贸w, czyli plemienia ssak贸w z rodziny cz艂owiekowatych (Hominidae).
Zdaniem naukowc贸w, 620-275 tysi臋cy lat BP klimat we wschodniej Afryce by艂 wilgotny i stabilny. P贸藕niej pojawi艂y si臋 jednak epizody skrajnej suszy. Mog艂o doj艣膰 do zubo偶enia ekosystemu i spadku liczebno艣ci populacji cz艂owiekowatych, a nawet wymierania niekt贸rych z nich. Niewielkie, izolowane populacje musia艂y zaadaptowa膰 si臋 do wymagaj膮cego klimatu. Mog艂o to spowodowa膰 zr贸偶nicowanie si臋 grup hominin贸w, a tak偶e wyodr臋bnienie si臋 naszego gatunku.
Epizod drugi: du偶a zmienno艣膰 klimatyczna
W okresie pomi臋dzy 275 tys. a 60 tys. lat BP trwa艂a faza charakteryzuj膮ca si臋 du偶膮 zmienno艣ci膮 klimatyczn膮 i zmianami krajobrazu, od bujnej wegetacji i jezior po rozleg艂e wysuszone przestrzenie ze s艂onymi oczkami wodnymi.
W tym czasie widoczne jest przej艣cie od prymitywnych narz臋dzi kamiennych do tych wymagaj膮cych bardziej zaawansowanej obr贸bki. W tej fazie w Afryce wyodr臋bnia si臋 Homo sapiens.
Epizod trzeci: okres najwi臋kszej hu艣tawki
Czas 60 tys. - 10 tys. lat BP to najwi臋ksza hu艣tawka klimatyczna. Zdaniem naukowc贸w fazy 艂agodniejszego klimatu mog艂y by膰 okazj膮 dla naszych przodk贸w do migracji z Afryki.
殴r贸d艂o:聽PAP, portal.uni-koeln.de, tvnmeteo.pl
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Shutterstock