Zmiany klimatu, jakie zachodziły w Afryce setki tysięcy lat temu, mogły wpłynąć na to, jak ewoluował i rozprzestrzeniał się człowiek - uważa zespół naukowców. Zbadali oni trzy epizody klimatyczne z przeszłości i doszli do wniosku, że były one skorelowane ze "zwrotami akcji" w naszej ewolucji.
Mimo że we wschodniej Afryce badania dotyczące naszych wymarłych przodków prowadzone są od ponad pół wieku, dotąd nie poznano w pełni kontekstu przyrodniczego, w jakim żyli. Prowadzone teraz badania, zakrojone na szeroką skalę, według ich autorów mogą poświadczyć, że zmiany klimatu wywierały wpływ na ewolucję naszych praprzodków oraz naszego gatunku. Zespół składał się z 22 naukowców z sześciu krajów. Wyniki opublikowano na łamach czasopisma "Nature Geoscience".
Trzy epizody klimatyczne we wschodniej Afryce w ciągu ostatnich 620 tysięcy lat współwystępują ze "zwrotami akcji" w naszej ewolucji i z rozprzestrzenieniem się naszych odległych przodków - twierdzą badacze. Dla wyjaśnienia: okresy trwania poszczególnych epizodów określono w latach BP - z ang. before present, czyli "przed teraźniejszością". To system stosowany w archeologii i geologii, a za "teraźniejszość" przyjęto rok 1950.
Epizod pierwszy: klimat wilgotny i stabilny, potem także skrajna susza
Naukowcy analizowali osady w dawnych jeziorach, leżących w pobliżu ważnych stanowisk archeologicznych. Zespół wydrążył dwa 280-metrowe otwory w dnie jeziora Chew Bahir w południowej Etiopii, wydobywając rdzeń z ziemią, na podstawie którego można zrekonstruować lokalne zmiany klimatyczne.
Na tym obszarze żyli nasi przodkowie, w pobliżu zaś - nad jeziorem Turkana oraz w dolinie rzeki Omo - znajdują się bardzo ważne stanowiska archeologiczne, dokumentujące wczesne fazy ewolucji homininów, czyli plemienia ssaków z rodziny człowiekowatych (Hominidae).
Zdaniem naukowców, 620-275 tysięcy lat BP klimat we wschodniej Afryce był wilgotny i stabilny. Później pojawiły się jednak epizody skrajnej suszy. Mogło dojść do zubożenia ekosystemu i spadku liczebności populacji człowiekowatych, a nawet wymierania niektórych z nich. Niewielkie, izolowane populacje musiały zaadaptować się do wymagającego klimatu. Mogło to spowodować zróżnicowanie się grup homininów, a także wyodrębnienie się naszego gatunku.
Epizod drugi: duża zmienność klimatyczna
W okresie pomiędzy 275 tys. a 60 tys. lat BP trwała faza charakteryzująca się dużą zmiennością klimatyczną i zmianami krajobrazu, od bujnej wegetacji i jezior po rozległe wysuszone przestrzenie ze słonymi oczkami wodnymi.
W tym czasie widoczne jest przejście od prymitywnych narzędzi kamiennych do tych wymagających bardziej zaawansowanej obróbki. W tej fazie w Afryce wyodrębnia się Homo sapiens.
Epizod trzeci: okres największej huśtawki
Czas 60 tys. - 10 tys. lat BP to największa huśtawka klimatyczna. Zdaniem naukowców fazy łagodniejszego klimatu mogły być okazją dla naszych przodków do migracji z Afryki.
Źródło: PAP, portal.uni-koeln.de, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock