Postępująca degradacja środowiska naturalnego ma coraz większy wpływ na życie na naszej planecie. Smog, zanieczyszczone wody powierzchniowe, gleby pełne metali ciężkich - jak wskazuje najnowszy raport, w 2019 roku wszystkie te czynniki przyczyniły się do śmierci dziewięciu milionów osób na całym świecie.
Badanie opublikowane zostało w czasopiśmie naukowym "The Lancet Planetary Health". Zaprezentowane w nim dane są alarmujące - jedna szósta zgonów w roku 2019 była powiązana z zanieczyszczeniem środowiska. Odsetek ten był nieproporcjonalnie wysoki w krajach rozwijających się i dotkniętych ubóstwem.
Ponad sześć milionów ludzi "wdychało śmierć"
"The Lancet Planetary Health" podaje, że najwięcej ofiar pochłonęły zanieczyszczenia powietrza. Z ich powodu łącznie straciło życie aż 6,67 miliona osób na całym świecie. Drugą najpoważniejszą przyczyną przedwczesnych zgonów były zanieczyszczenia wód, będące przyczyną śmierci aż 1,36 miliona ludzi.
Niebezpieczne okazały się także zagrożenia przemysłowe. Aż 900 tysięcy zgonów było wynikiem zatrucia ołowiem, zaś 0,87 miliona osób straciło życie w następstwie szkodliwych warunków pracy, narażających ich na kontakt z substancjami rakotwórczymi i mikropyłami.
Przemysł to największy "truciciel" na świecie
Jak zauważa raport, od 2000 roku na świecie spadła liczba zgonów wywołanych "domowymi" zanieczyszczeniami, związanymi na przykład z brakiem dostępu do czystej wody i lekarstw. Sytuacja uległa największej poprawie w Afryce.
Spadek śmiertelności został jednak przyćmiony przez drastyczny wzrost liczby ofiar zanieczyszczeń przemysłowych, bardzo wyraźny w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Najwięcej ofiar zanieczyszczonego powietrza odnotowano w Indiach, gdzie w 2019 roku z tego powodu zmarło ponad 1,6 miliona ludzi.
"Współczesne" zanieczyszczenia - powiązane z rosnącą industrializacją i urbanizacją - stają się coraz groźniejsze. W porównaniu do roku 2000 ich liczba wzrosla w 2019 roku o 66 procent.
"Musimy działać globalnie"
Jak zaznacza jedna z autorek badania, Rachael Kupka, zanieczyszczenie środowiska osiągnęło tak wysoki poziom, że powinno być postrzegane nie na szczeblu lokalnym czy krajowym, ale w szerszej perspektywie.
- Zanieczyszczenie, zmiana klimatu i utrata różnorodności biologicznej są ze sobą powiązane, a żeby kontrolować rozwój tych zagrożeń, niezbędne jest połączenie na styku nauka-polityka - tłumaczy ekspert. - Musimy stworzyć system interwencji i skutecznie kierować finansowaniem oraz badaniami naukowymi.
Autorzy raportu nawołują również do stworzenia niezależnego, międzyrządowego panelu eksperckiego oraz zwiększenia nakładów na walkę ze skutkami zanieczyszczenia środowiska.
Źródło: The Lancet Planetary Health, CNN, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock