Zaćmienie półcieniowe Księżyca wystąpi w piątek. Srebrny Glob wejdzie wtedy w półcień naszej planety, co spowoduje przyćmienie jego tarczy. Sprawdź, czy zjawisko to będziemy mogli podziwiać w Polsce.
Do półcieniowego zaćmienia Księżyca dojdzie w piątek 5 maja. Zjawisko zacznie się o godzinie 17.13 czasu środkowoeuropejskiego letniego, zaś jego szczyt przypadnie na godzinę 19.22. W tym czasie niebo nad Polską będzie jeszcze rozświetlone przez promienie słoneczne, co oznacza, że zjawisko nie będzie dobrze widoczne. Zaćmienie zakończy się o godzinie 21.31.
Zjawisko będzie najlepiej widoczne dla obserwatorów w Australii, Azji i na Bliskim Wschodzie, wschodniej Afryce oraz w części południowo-wschodniej Europy. Chociaż w Polsce będziemy mieli trudności z zaobserwowaniem piątkowego zaćmienia, i tak warto będzie spojrzeć w niebo. Na noc z piątku na sobotę przypadnie bowiem pełnia Kwiatowego Księżyca.
Zaćmienie półcieniowe - co to jest?
Do zaćmienia półcieniowego Księżyca dochodzi, kiedy nasz naturalny satelita przemieszcza się w półcieniu Ziemi. Oznacza to, że do jego tarczy dociera tylko część światła słonecznego, przez co wydaje się ona słabiej świecić. Zjawisko to jest przeważnie trudniejsze w obserwacji niż inne rodzaje zaćmień - Srebrny Glob nie przechodzi wtedy przez głębszy, czarny cień naszej planety.
Zaćmienie półcieniowe to jeden z trzech typów zaćmienia Księżyca. Najbardziej efektowne jest zaćmienie całkowite, kiedy satelita zupełnie chowa się w cieniu Ziemi. Innym typem jest zaćmienie częściowe - wtedy część tarczy Księżyca zasłonięta jest przez cień, powodując charakterystyczne "odgryzienie" części tarczy.
Źródło: EarthSky, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24