Łodzie sprzed siedmiu tysięcy lat zostały odkryte we Włoszech. Archeologów zaskoczył stopień technologicznego zaawansowania pojazdów - były one umiejętnie wzmocnione, a ponadto prawdopodobnie posiadały żagle i olinowanie. Prehistoryczni budowniczowie wiedzieli również, które gatunki drzew należy wykorzystać do takich celów.
Morze Śródziemne było ważnym punktem już w czasach prehistorycznych. Nad jego brzegami osiedlały się wczesne społeczności, które utrzymywały ze sobą kontakt. Jak wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "PLOS ONE", ówcześni mieszkańcy tego regionu mogli poruszać się także drogą morską - i to za sprawą zaawansowanych technicznie łodzi.
Sprytne rozwiązania
Łodzie zostały odkryte na stanowisku archeologicznym La Marmotta niedaleko Rzymu. Dawniej była to wioska, ale obecnie znajduje się ona na dnie jeziora Bracciano. W trakcie wykopalisk odkryto pięć łodzi zbudowanych z wydrążonych pni drzew, pochodzących z lat 5700-5100 przed naszą erą.
Łodzie zostały wykonane z drewna czterech gatunków drzew: dębu, buka, olszy lub topoli. W ich budowie zastosowano zaawansowane techniki konstrukcyjne w rodzaju poprzecznych wzmocnień. W pobliżu naukowcy znaleźli również trzy drewniane obiekty w kształcie litery T, każdy z szeregiem otworów, które prawdopodobnie służyły do mocowania lin przywiązanych do żagli.
- Bezpośrednie datowanie neolitycznych łodzi z La Marmotta ujawnia, że są one najstarsze w basenie Morza Śródziemnego - wyjaśnili autorzy. - Pokazuje to niesamowite wyrafinowanie technologiczne wczesnych społeczności rolniczych i pasterskich.
Jak wyjaśnili badacze, konstruowanie takich łodzi wymagało szczegółowego poznania właściwości użytego drewna i sporych umiejętności ciesielskich. Na dodatek wiele technik zastosowanych w ich budowie zostało zaobserwowane także w nowszych konstrukcjach, co wskazuje, że we wczesnym neolicie dokonano wielu znaczących innowacji w żeglarstwie.
Źródło: PAP, PLOS ONE
Źródło zdjęcia głównego: Gibaja et al., 2024, PLOS ONE, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)