Mózgi psów potrafią odróżniać języki. Badania węgierskich naukowców

Autor:
kw
Źródło:
PAP, eurekalert.org, budapesttimes.hu
Psy potrafią rozróżniać języki
Psy potrafią rozróżniać językiShutterstock
wideo 2/6
ShutterstockPsy potrafią rozróżniać języki

Naukowcy z Uniwersytetu Loranda Eoetvoesa (ELTE) w Budapeszcie postanowili sprawdzić, czy psy potrafią rozróżnić języki. Zwierzętom czytano fragmenty "Małego księcia" po węgiersku i hiszpańsku. W badaniach prowadzonych rezonansem magnetycznym okazało się, że w ich korze słuchowej zachodziły odmienne reakcje.

Psi mózg jest w stanie odróżniać języki - uważają naukowcy z Węgier, odtwarzając grupie czworonogów fragmenty książki "Mały książę" autorstwa Antoine’a Saint-Exupery’ego po węgiersku i hiszpańsku. O wynikach analiz poinformowano w czwartek w czasopiśmie naukowym "Neurolmage".

Badanie przeprowadziła grupa naukowców na czele z Laurą V. Cuaya z Uniwersytetu Loranda Eoetvoesa (ELTE) w Budapeszcie, która jest właścicielką Kun-kuna.

- Kilka lat temu przeprowadziłam się z Meksyku na Węgry, aby dołączyć do Laboratorium Neuroetologii Komunikacji na Wydziale Etologii na ELTE w celu prowadzenia badań podoktoranckich. Mój pies Kun-kun był ze mną. Wcześniej tylko z nim rozmawiałam po hiszpańsku, więc zastanawiałam się, czy Kun-kun zauważył, że ludzie w Budapeszcie mówią innym językiem - wyjaśniła Cuaya. - Wiemy, że ludzie, nawet niemowlęta, zauważają różnicę. Ale może psy się tym nie przejmują. W końcu nie zwracamy uwagi naszych psów na to, jak brzmi dany język. Aby się o tym przekonać, zaprojektowaliśmy badanie obrazowania mózgu - dodała.

Odmienne reakcje

Osiemnaście psów, w tym jej własnego, nauczono leżeć bez ruchu podczas badania rezonansem magnetycznym. Wcześniej każdy z psów słyszał od swojego właściciela tylko jeden język: albo węgierski, albo hiszpański.

Okazało się, że wzory reakcji mózgowej na oba języki w korze słuchowej psów różniły się od siebie. Przy tym im starszy był pies, tym łatwiej jego mózg odróżniał dwa języki.

- Każdy język ma swoją charakterystykę dźwiękową. Wyniki badania pokazują, że psy podczas swego życia coraz lepiej uczą się, jak brzmi język ich właściciela - powiedział współautor badania Raul Hernandez-Perez. - To badanie po raz pierwszy wykazało, że mózg innej istoty niż człowiek, potrafi rozróżnić dwa języki - dodał.

Dalsze badania

Jak zaznaczył kierownik grupy badań neuroetologicznych z ELTE Attila Andics, wciąż nie wiadomo jednak, czy umiejętność odróżniania języków przez psy wynika ze zmian w ich mózgu, spowodowanych słuchaniem człowieka przez tysiące lat, czy też może podobną zdolność mają również inne gatunki zwierząt.

- Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne są dalsze badania - zaznaczył Andics.

Autor:kw

Źródło: PAP, eurekalert.org, budapesttimes.hu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości