Aż 1,4 miliona drzew w USA może obumrzeć z powodu inwazyjnych gatunków owadów

Źródło:
eurekalert.org
Pszczoły sępowe
Pszczoły sępoweShutterstock
wideo 2/9
Gatunki inwazyjne

Według amerykańskich badaczy nawet 1,4 miliona drzew rosnących przy ulicach może ucierpieć z powodu inwazji obcych gatunków owadów. Naukowcy ujawnili, że zagrożenia mogą wynikać przede wszystkim z rozprzestrzeniania się opiętka jesionowego (Agrilus planipennis). Jak wskazali, jednym ze sposobów poradzenia sobie z problemem może być zapobieganie monokulturom w przypadku planowania zieleni w miastach.

Według nowych badań w ciągu najbliższych 30 lat aż 1,4 miliona drzew rosnących przy ulicach może obumrzeć z powodu inwazyjnych owadów. Według analizy, która ujrzała światło dzienne w czasopiśmie akademickim "Journal of Applied Ecology", ich zastąpienie może kosztować nawet 900 milionów dolarów.

Naukowcy z Uniwersytetu McGilla, Uniwersytetu Stanu Karolina Północna oraz organizacji Forest Service Southern Station Research przy Departamencie Rolnictwa Stanów Zjednoczonych opracowali pierwszą ogólnokrajową prognozę dotyczącą śmiertelności drzew przy ulicach, spowodowanej przez owady inwazyjne.

Badacze połączyli serię czterech modeli, obejmujących modele populacji drzew ulicznych w 30 tysiącach obszarów miejskich USA, przewidywane rozprzestrzenianie się 57 gatunków inwazyjnych, śmiertelność różnych gatunków drzew przy narażeniu na inwazję owadów oraz koszty usuwania i zastępowania martwych drzew.

Wpływ opiętka jesionowego

Przewiduje się, że aż 90 procent z 1,4 miliona drzew, które mogą obumrzeć, zostanie zniszczone przez opiętka jesionowego (Agrilus planipennis).

Naukowcy twierdzą, że wpływ owadów inwazyjnych nie rozłoży się równomiernie w całym kraju. W badaniu zidentyfikowano takie "punkty zapalne" jak Nowy Jork, Chicago i Milwaukee. Rośnie tam bardzo dużo jesionów, na których już żyje albo niebawem pojawi się opiętek. Badacze podejrzewają, że duże aglomeracje mogą przyczyniać się do sprawnego rozprzestrzeniania owadów.

Określono także ryzyko związane z gatunkami owadów, które jeszcze nie dotarły do USA. Największe zagrożenie stanowiły owady takie jak chrząszcz Anoplophora chinensis. Zniszczenia, jakie może spowodować w ciągu 30 lat, zostay wycenione na 4,9 miliarda dolarów.

Opiętek jesionowy (Agrilus planipennis)Shutterstock

Planowanie zieleni w mieście

Naukowcy twierdzą, że ich analizy mogą pomóc osobom zarządzającym zasobami roślinnymi w miastach.

- Wyniki te mogą być przestrogą przed sadzeniem jednego gatunku drzew w całych miastach, tak jak to miało miejsce w przypadku jesionów. Zwiększanie różnorodności drzew w miastach zapewnia odporność na inwazję szkodników. (...) W wielu miastach wciąż sadzi się lasy, które są monokulturami - mówiła dr Emma Hudgins z Uniwersytetu McGilla, główna autorka badań.

- Drzewa w mieście służą wielu wspaniałym rzeczom - ochładzają je, łagodzą skutki ulew, są dobre dla bioróżnorodności. Niniejsza praca pokazuje, że jeśli nie będziemy sadzić w miastach różnych gatunków drzew, będą one poważnie zagrożone inwazyjnymi szkodnikami. Przesłaniem dla projektantów zieleni w miastach jest sadzenie wielu gatunków, zamiast skupiania się tylko na kilku najpopularniejszych. Dzięki temu drzewa będą wspaniałe i pozostaną w naszych miastach - stwierdziła prof. Jane Memmott z Uniwersytetu w Bristolu, która nie brała udziału w badaniu.

Podobnie w innych krajach

Chociaż wyniki tego konkretnego badania pokazują wpływ na USA, te same inwazyjne gatunki owadów mogą oddziaływać na drzewa w innych krajach.

- Możemy zaobserwować podobną sytuację w Kanadzie, ponieważ opiętek jesionowy dotarł tu poprzez granicę ze Stanami Zjednoczonymi. Już teraz miasta takie jak Montreal tracą swoje jesiony. Wydaje się, że w chłodniejszych miastach, takich jak Winnipeg, obserwuje się opóźnione skutki pojawienia się owada, ponieważ jego cykl życiowy może trwać dłużej w niskich temperaturach - wspomniała Hudgins.

Działalność człowieka, taka jak handel i podróże, naraża drzewa na większą liczbę gatunków inwazyjnych. Środowisko miejskie stwarza również warunki, w których gatunki inwazyjne mogą się łatwo rozprzestrzeniać. Badacze dodali, że w tworzonych sztucznie miejskich lasach, w porównaniu z pobliskimi lasami naturalnymi, żyje mniej drapieżników i najczęściej panuje wyższa temperatura, co także może sprzyjać rozwojowi owadów.

Ze względu na dostępność dokładnych danych badanie skupiło się na drzewach rosnących przy ulicach, które stanowią niewielki ułamek wszystkich drzew miejskich. W badaniu przewidziano także jedynie koszty ekonomiczne ponoszone przez gminy w związku z obumieraniem drzew przyulicznych, a nie szerzej - skutki ekologiczne.

Drzewo zniszczone przez opiętka jesionowegoShutterstock

Autorka/Autor: kw/dd

Źródło: eurekalert.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się w środę w Pszczynie (województwo śląskie). Nagranie, na którym widać chmurę w kształcie leja zniżającą się ku ziemi, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, które możliwe są w nocy oraz w czwartek rano na wschodzie kraju. Synoptycy prognozują silne opady deszczu.

Niebezpiecznie do rana. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie do rana. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W Parku Narodowym Yellowstone w USA wybuchł gejzer, gdy w pobliżu stała grupa ludzi. Na dużą wysokość z ziemi wystrzeliła gorąca para i fragmenty skał. Świadkowie zarejestrowali ten moment na nagraniu. Według służb nikomu nic się nie stało. Obszar w pobliżu gejzeru jest tymczasowo zamknięty.

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Źródło:
CNN, volcanoes.usgs.gov, tvnmeteo.pl

W środę przez Polskę przechodziły burze i intensywne opady deszczu. Woda dostała się do przejścia podziemnego na dworcu kolejowym w Gdyni. Ulewy spowodowały podtopienia i zalania także w innych miejscach w kraju.

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Temperatura w kolejnych dniach będzie rosnąć aż do weekendu. Na termometrach zobaczymy wtedy nawet 32 stopnie Celsjusza. Możliwe są również burze z silnym wiatrem.

Upał wróci już za kilka dni

Upał wróci już za kilka dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowych krajach Europy, ogarniętych 40-stopniowymi upałami, płoną lasy. W środę z powodu dużego pożaru ewakuowano ponad tysiąc turystów z ośrodka wakacyjnego we włoskiej Apulii. W jednej z gmin w Aragonii na północnym wschodzie Hiszpanii zagrożone tereny musiały opuścić dziesiątki osób, w tym goście hotelu.

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Humbak wyskoczył z wody, spadł na rufę łodzi motorowej i przewrócił ją wraz z załogą - do takiego zdarzenia doszło u wybrzeży amerykańskiego stanu New Hampshire. Całe zajście zostało uchwycone na nagraniu.

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Źródło:
ENEX, BBC, The Post Business Insider

Pogoda na jutro. W czwartek 25.07 na termometrach zobaczymy od 22 do 26 stopni Celsjusza. W części kraju możliwe są opady deszczu i burze.

Pogoda na jutro - czwartek 25.07. Nie u wszystkich będzie pogodnie

Pogoda na jutro - czwartek 25.07. Nie u wszystkich będzie pogodnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałek 22 lipca to najcieplejszy dzień na świecie w historii pomiarów - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S). Tym samym dzień ten wyprzedził niedzielę 21 lipca, która zdobyła ten tytuł zaledwie wczoraj.

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Źródło:
Reuters

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

Co najmniej 13 osób zginęło na Filipinach w wyniku obfitych opadów deszczu wywołanych przez tajfun Gaemi. Żywioł zmierza obecnie w kierunku Tajwanu, gdzie z powodu zagrożenia jakie niesie zamknięto szkoły, biura i instytucje finansowe oraz postawiono wojsko w stan gotowości.

Gaemi sieje spustoszenie. "Woda dotarła do drugiego piętra"

Gaemi sieje spustoszenie. "Woda dotarła do drugiego piętra"

Źródło:
Reuters, PAP

We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim, wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Ponad 180 osób zmarło w Hiszpanii od początku wakacji z powodu panujących wysokich temperatur - wynika z danych madryckiego Instytutu Zdrowia imienia Karola III. Około połowę z tych zgonów odnotowano w ostatnich kilkunastu dniach.

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Źródło:
PAP, thelocal.es, eltiempo.es

Norweski region Telemark, który jest położony około 100 kilometrów na zachód od Oslo, nawiedziły ulewne deszcze. Doszło tam do powodzi, w wyniku której zawalił się most. Służby ewakuowały około 350 mieszkańców i turystów z terenów zagrożonych osunięciami ziemi.

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Źródło:
PAP, nrk.no

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Stres ludzi wpływa na samopoczucie psów. Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badanie wykazało, że zapachy wydzielane przez zdenerwowane osoby sprawiały, że zwierzaki wykazywały się pesymizmem.

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Źródło:
University of Bristol

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP