Upały mogą powodować utratę różnorodności biologicznej owadów - podkreślają naukowcy. Jak wynika z najnowszych badań, już jedna fala ekstremalnie wysokiej temperatury może negatywnie wpływać na zdolności rozrodcze samców i samic występującej w Afryce muchy tse-tse.
Odkrycie naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego i Uniwersytetu Stellenbosch w Republice Południowej Afryki może pomóc wyjaśnić to, dlaczego zasięg występowania muchy tse-tse zmniejsza się w niektórych częściach afrykańskiego kontynentu. Spadek populacji tych owadów w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się przenoszonych przez nie chorób, takich jak dotykająca ludzi śpiączka afrykańska oraz nagana, występująca u ssaków domowych i dzikich.
Gorący eksperyment
Zespół badaczy przeprowadził eksperyment w laboratoryjnych łaźniach wodnych, w których stworzono warunki występujące podczas fali upałów. Aby przekonać się, czy to samice czy samce będą bardziej wrażliwe na wysoką temperaturę, poddano je działaniu gorąca osobno, a później połączono w pary z osobnikami płci przeciwnej, które nie były wystawione na upalne warunki. Następnie w ciągu sześciu tygodni sprawdzano liczbę potomstwa i zgonów much.
Okazało się, że ta jedna fala upałów wpłynęła negatywnie zarówno na płodność samców, jak i samic. Jak zwrócono uwagę, "okazało się, że temperatura ma większy wpływ na płodność samców niż samic", dlatego wyniki najnowszych badań "są zaskakujące".
"Badanie dostarcza ważnych informacji"
Jak wyjaśnia główna autorka publikacji dr Hester Weaving, "fale upałów mogą powodować utratę różnorodności biologicznej owadów poprzez śmierć i bezpłodność". Zaznacza, że to "niepokojące, biorąc pod uwagę, że częstotliwość i intensywność fal upałów zwiększa się z powodu zmian klimatu". Według naukowców płodność u wielu zwierząt zostaje zaburzona w mniej ekstremalnej temperaturze niż ta, która powoduje ich śmierć. W niektórych przypadkach zwierzęta mogą stać się całkowicie bezpłodne.
- Należy zaznaczyć, że nasze badanie dostarcza ważnych informacji na temat tego, jak zmiany klimatyczne wpłyną na owady przenoszące choroby - powiedziała jedna z autorek badania, dr Sinead English.
Naukowcy planują zbadać kolejne gatunki, aby sprawdzić, czy mechanizm zaobserwowany u much tse-tse występuje również u innych owadów.
Źródło: bristol.ac.uk
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock