Tyrannosaurus rex był jednym z największych i najgroźniejszych dinozaurów, jaki kiedykolwiek stąpał po naszej planecie. Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził eksperyment, z którego wynika, że gady te mogły być nawet o 70 procent większe, niż wskazują na to znalezione dotychczas ich pozostałości.
Paleontolodzy z Kanadyjskiego Muzeum Przyrody w Ottawie oraz Queen Mary University of London postanowili oszacować, jak duży mógł być największy tyranozaur. Stwierdzili, że taki osobnik mógł ważyć aż 15 ton, a więc więcej niż przeciętny szkolny autobus (około 11 ton). Wynikami swoich analiz pochwalili się 5 listopada podczas dorocznej konferencji Society of Vertebrate Paleontology (SVP) w Toronto.
Dotychczas najcięższy znany nauce okaz tyranozaura, pieszczotliwie nazywany "Scotty", mógł ważyć 8,8 tony. Jednak jak powiedział jeden z autorów badania Jordan Mallon, gady te mogły być nawet o 70 procent większe niż Scotty.
- To prawdopodobnie podwaja hipotetyczny rozmiar T. rexa - zauważył.
Naukowcy stworzyli specjalny model
Badacze musieli przeanalizować najpierw zapis kopalny, według którego na Ziemi żyło kiedyś około 2,5 miliarda osobników tego gatunku. Jednak do dnia dzisiejszego pozostały jedynie skamieniałości 32 różnych osobników. To bardzo ograniczona liczba, która jest w stanie dostarczyć niewiele informacji.
Mallon oraz drugi badacz David Hone przyjrzeli się również populacji i średniej długości życia, aby stworzyć model największego możliwego dinozaura. Skupili się także na dymorfizmie płciowym - różnicach w wielkości ciała, wynikających z płci.
- Skończyło się na zbudowaniu dwóch modeli - jednego wykazującego zerowy dymorfizm i jednego z silnym dymorfizmem - powiedział Mallon. - Jeśli T. rex był dymorficzny, szacujemy, że ważyłby do 53 ton, ale odrzuciliśmy ten model, ponieważ gdyby był prawdziwy, to znaleźlibyśmy pozostałości jeszcze większych osobników - dodał.
Korzystając z tych danych, naukowcy wymodelowali krzywą wzrostu T. rexa przez całe jego życie. Dzięki temu mogli oszacować, jak bardzo mógł urosnąć.
Spekulacje, ale i możliwość
Mallon ostrzegł, że dopóki nie zostaną znalezione pozostałości gada o podobnej wielkości, wnioski płynące z modelu na razie pozostaną spekulacjami.
- To jest po prostu eksperyment myślowy, za którym stoją jakieś liczby. To zagadnienie to coś, nad czym fajnie się zastanowić - podsumował.
Wyniki świadczą o tym, że wyciągnięcie wniosków na temat poszczególnych dinozaurów z bardzo ograniczonego zapisu kopalnego jest wielkim wyzwaniem dla naukowców.
- To przypomina nam, że wszystko, co wiemy o dinozaurach, to niewiele, gdyż mamy niewiele próbek badawczych - skomentował Thomas Carr, paleontolog kręgowców z Carthage College w Kenosha w stanie Wisconsin, który nie był zaangażowany w badania. Carr dodał jednak, że bardzo prawdopodobne jest to, że T. rex mógł być znacznie większy, niż wskazuje jakakolwiek pojedyncza pozostałość znaleziona do tej pory. - Wyobrażenie sobie takiego T. rexa jest niezwykłe, ale myślę, że zwierzę tej wielkości jest w zasięgu statystyk - zaznaczył.
Źródło: livescience.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock