TVN Meteo | Nauka

Szympansy potrafią mówić "pełnymi zdaniami", a nawet tworzą własną składnię

TVN Meteo | Nauka

Autor:
as
Źródło:
PAP, MPG.de
Lucy jest prawdziwą artystką
Lucy jest prawdziwą artystkąWarszawskie zoo
wideo 2/4
Szympansica

Badania naukowców z Towarzystwa Maxa Plancka wykazały, że szympansy potrafią porozumiewać się ze sobą w bardziej zaawansowany sposób niż sądziliśmy. Nasi ewolucyjni kuzyni posługują się systemem odgłosów i wokalizacji o określonej strukturze, przypominającej składnię języków.

Ludzie to jedyne zwierzęta na świecie, które porozumiewają się werbalnie. Od dzieciństwa uczymy się, w jaki sposób układać dźwięki w słowa i słowa w zdania. Ewolucyjne pochodzenie języków po dziś dzień stanowi tajemnicę. Aby ją rozwiązać, naukowcy przeprowadzili badanie dźwięków wydawanych przez naszych najbliższych ewolucyjnych kuzynów.

Szympansy potrafią łączyć dźwięki w logiczne strukturyShutterstock

Tysiące wokalizacji, 12 typów komunikatów

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z niemieckiego Towarzystwa Maxa Plancka oraz francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) w Parku Narodowym Taï na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W trakcie eksperymentu, którego wyniki ogłoszono na łamach periodyku "Communications Biology", przeanalizowali oni dźwięki wydawane przez dzikie szympansy z trzech różnych grup. Zwierzęta przebywały w swoim naturalnym środowisku, a naukowcy nie mieli żadnego wpływu na społeczne struktury wśród małp.

Łącznie badaczom udało się zarejestrować tysiące różnych wokalizacji należących do 12 typów zawołań. Analiza danych wykazała, że szympansy komunikowały się ze sobą wykorzystując sekwencje złożone z kilku, a nawet kilkunastu typów nawoływań. Poszczególne dźwięki miały swoją określoną kolejność przypominającą prymitywną składnię zdań.

- System komunikacji dźwiękowej wśród szympansów jest bardziej złożony i sformalizowany niż myśleliśmy - opowiada Tatiana Bortolato, jedna z autorek badania.

Jak podkreślają naukowcy, nigdy przedtem nie udało się udokumentować tak skomplikowanego, ustrukturyzowanego systemu komunikacji u zwierząt naczelnych innych niż człowiek.

Zwierzęta tworzą złożone struktury społeczneShutterstock

Składnia jest rzeczą ludzką

Uzyskane przez naukowców wyniki dają nam wgląd w proces formowania się języków. Jak zaznacza Emiliano Zaccarella, współautor badania, "składnia to cecha charakterystyczna ludzkich dialektów, a żeby odkryć jej pochodzenie, musimy dowiedzieć się, jak zbudowane są wokalizacje innych naczelnych."

To właśnie w składni leży sekret komunikacji. Jak szacują naukowcy, większość języków świata wykorzystuje poniżej 50 różnych dźwięków, a to sposób, w jakie je łączymy, pozwala uzyskać nieskończoną liczbę znaczeń. Małpy naczelne komunikują się ze sobą za pomocą około 38 dźwięków, ale do tej pory nie były one szczegółowo analizowane.

- To pierwsze badanie wchodzące w skład większego projektu naukowego - tłumaczy Catherine Crockford, współautorka badania. - Liczymy na to, że poprzez badanie sekwencji wokalnych szympansów, zyskamy nowe pojęcie o tym, skąd pochodzimy i jak rozwinęły się nasze umiejętności językowe - dodała.

To nasi najbliżsi ewolucyjni kuzyniShutterstock

Autor:as

Źródło: PAP, MPG.de

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości