Genetykom udało się po raz pierwszy w historii wyizolować i rozszyfrować cząsteczkę RNA pochodzącą od stworzenia, które wymarło dawno temu - tygrysa tasmańskiego. Dzięki temu będą mogli lepiej zbadać ten gatunek, a w przyszłości być może nawet go wskrzesić.
Materiał genetyczny do badań pochodził od 130-letniego okazu tygrysa tasmańskiego (Thylacinus cynocephalus), znajdującego się w zbiorach Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie. Zespołowi ze Szwecji i Norwegii udało się zsekwencjonować (rozczytać) RNA skóry, mięśni i tkanki szkieletowej z próbki i zidentyfikować geny tygrysa tasmańskiego. Naukowcy podzielili się swoimi odkryciami w artykule opublikowanym we wtorek 19.09 w czasopiśmie naukowym "Genome Research".
- RNA daje szansę na dokładne zbadanie prawdziwej biologii zwierzęcia, która została zachowana tuż przed jego śmiercią - powiedział główny autor badania Emilio Mármol Sánchez, biolog z instytutu Wenner-Gren Institute w Szwecji.
Jak piszą badacze, RNA, tymczasowa kopia fragmentu DNA, jest bardziej kruche i rozpada się szybciej niż DNA. Do niedawna uważano, że nie może przetrwać setek lat. Okazało się jednak, że jest to możliwe.
Wskrzeszenie gatunku
Tygrys tasmański był drapieżnym torbaczem wielkości kojota, należał do rodziny wilkoworowatych (Thylacinidae). Wyginął około 2000 lat temu. Ostatni żyjący w niewoli osobnik, o imieniu Benjamin, zmarł w 1936 roku w zoo Beaumaris w Hobart na Tasmanii.
Mármol Sánchez powiedział, że dzięki temu odkryciu będzie można lepiej poznać strukturę genetyczną tygrysa tasmańskiego i w przyszłości odtworzyć ten gatunek.
Andrew Pask, który kieruje projektem mającym na celu wskrzeszenie tygrysa tasmańskiego, powiedział, że odkrycie to było przełomowe.
- Wcześniej myśleliśmy, że tylko DNA pozostało w starych zbiorach muzealnych, ale ten artykuł pokazuje, że można również uzyskać RNA z tkanek - powiedział Pask, profesor na Uniwersytecie w Melbourne w Australii. - To zwiększy nasze zrozumienie biologii wymarłych zwierząt i pomoże nam zbudować znacznie lepsze genomy wymarłych stworzeń - dodał. Genom to kompletna informacja genetyczna żywego organizmu.
W 2019 roku zespół zsekwencjonował (odczytał) RNA ze skóry wilka sprzed 14 300 lat, który został zachowany w wiecznej zmarzlinie.
Źródło: BBC, genome.cshlp.org
Źródło zdjęcia głównego: Emilio Mármola Sáncheza i in., Genome Research