Badacze z Egiptu i Stanów Zjednoczonych odkryli nowy gatunek dinozaura, należący do rodziny abelizaurów. Dzięki doskonale zachowanemu kręgowi oszacowali, że gad miał krótką szyję, głowę jak znane nam buldogi oraz łapy mniejsze niż tyranozaur.
W położonej na Saharze miejscowości Al-Bahrijja, w której mieści się słynne stanowisko badawcze, zespół egipskich i amerykańskich paleontologów odkrył niedawno ogromny kręg kopalny. Badacze stwierdzili, że mógł należeć do nowo opisanego gatunku z rodziny abelizaurów - dwunożnych, mięsożernych dinozaurów, które żyły w okresie kredy (od 145 do 66 milionów lat temu).
Charakterystyczne struktury
Podobnie jak inne abelizaury, nowo odkryty dinozaur miał krótką szyję i głowę jak u buldoga. Pomimo swojego groźnego wyglądu prawdopodobnie nie był specjalnie niebezpieczny.
- Jesteśmy na 99 procent pewni, że w przeciwieństwie do niektórych swoich krewnych ten konkretny abelizaur nie był na szczycie łańcucha pokarmowego - przekazał Matthew Lamanna, paleontolog z Carnegie Museum of Natural History w Pittsburghu w USA i jeden z badaczy, którzy odkryli dinozaura.
Choć Lamanna i jego zespół odkryli tylko jedną kość, niemal natychmiast zidentyfikowali ją jako kręg abelizaura na podstawie charakterystycznych struktur.
Po przeprowadzeniu komputerowej analizy morfologii kości zespół stwierdził, że należała ona do nieznanego wcześniej gatunku, który nie został jeszcze nazwany. Swoje wyniki opublikowali w ubiegłą środę w czasopiśmie akademickim "Royal Society Open Science".
Do sześciu metrów
Według innego czasopisma, "Smithsonian Magazine", abelizaury były podobne do mocno zbudowanego Tyrannosaurusa rexa. Różniły je jedynie jeszcze mniejsze łapy. Dinozaury te zamieszkiwały południową półkulę od jury (około 170 milionów lat temu), aż do momentu, w którym uderzenie asteroidy spowodowało masowe wymieranie w okresie kredy.
Prawdopodobnie najbardziej znanym abelizaurem jest rogaty karnotaur (Carnotaurus) - patagoński drapieżnik, który według danych londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej mógł osiągać 7,6 metra długości. Jego nazwa pochodzi od łacińskich słów oznaczających "ciało" i "byk".
Naukowcy podejrzewają, że nowo odkryty abelizaur był mniejszy od karnotaura i był wysoki na od pięciu do sześciu metrów. W porównaniu z innymi drapieżnikami, które zamieszkiwały jego rodzime środowisko 98 milionów lat temu, nowo odkryty gatunek był naprawdę niewielki.
Mógł konkurować z czterema innymi drapieżnikami
Al-Bahrijja była lata temu domem dla wielu prehistorycznych drapieżników. Niegdyś region ten nie był wyschniętą na wiór pustynią, a rozległym bagnem namorzynowym, pełnym pierwszych ryb, żółwi, węży oraz wielkich gadów. Nowo odnaleziony abelizaur mógł "przyjaźnić się" z innym podobnym do T. rexa dinozaurem znanym jako karcharodontozaur, tajemniczym i gigantycznym baharijazaurem czy monstrualnym spinozaurem o długich i wąskich szczękach, jak u krokodyla.
Jak stwierdził Lamanna, znalezienie tak wielu dużych drapieżników, żyjących razem w jednym ekosystemie, to prawdziwa rzadkość. - To, jak w tym środowisku udało się utrzymać nie jednego, ale cztery ogromne drapieżne dinozaury, wciąż pozostaje dla nas zagadką - dodał.
Nowo opisana skamieniałość jest obecnie przechowywana w stałej kolekcji Centrum Paleontologii Kręgowców Uniwersytetu Mansoura w Egipcie. W przyszłości Lamanna i jego współautorzy planują wrócić do tej okolicy i poszukać większej liczby pozostałości. Być może wtedy zostanie mu nadane imię.
- Mam nadzieję, że prędzej czy później pojawi się więcej kości tej bestii - powiedział Lamanna.
Źródło: livescience.com
Źródło zdjęcia głównego: Andrew McAfee, Carnegie Museum of Natural History.