Nowy wirus odnaleziony w głębinach Rowu Mariańskiego

Autor:
kw
Źródło:
sciencealert.com, asm.org
Ryby dennikowate w Rowie Mariańskim
Ryby dennikowate w Rowie Mariańskim JAMSTEC
wideo 2/8
Rów Mariański

Nawet w tak tajemniczych miejscach jak Rów Mariański może toczyć się walka między życiem i śmiercią. Chińscy naukowcy odkryli, że jego głębiny skrywają w sobie gatunek wirusa, który potrafi wyniszczać bakterie z rodzaju Halomonas.

Rów Mariański to najgłębszy rów oceaniczny na Ziemi. Jest położony na Ocenie Spokojnym, pomiędzy Japonią a Papuą-Nową Gwineą. Rozciąga się na długości ponad 2,5 tysiąca kilometrów, a według pomiarów ma nawet 11 kilometrów głębokości.

Okazało się, że to tajemnicze, pozbawione światła słonecznego miejsce skrywa w sobie pasożyty o mikroskopijnych rozmiarach. Wyniki badań na ten temat ukazały się pod koniec września w czasopiśmie naukowym "Microbiology Spectrum".

Rów Mariański (kolor ciemnoniebieski) to najgłębsze miejsce na ZiemiCCOM-JHC

Należy do nowej rodziny wirusów

Głębiny Rowu Mariańskiego są zamieszkiwane przez patogeny należące do rodzaju Halomonas. Do tej samej grupy mikroorganizmów należą bakterie, które pożerają najsłynniejszy wrak na świecie - Titanica. Badacze z Ocean University of China ujawnili, że mają one naturalnego wroga. Jest nim bakteriofag [wirus niszczący bakterie - przyp. red.], który żeruje w ekstremalnie niskiej temperaturze, pod wysokim ciśnieniem oraz w niezwykle ubogim środowisku, jakie oferuje hadal, czyli najgłębsza strefa oceanu.

- To najgłębiej występujący znany środowisku naukowemu bakteriofag - powiedział Min Wang, wirusolog morski z Ocean University of China.

Wang wraz ze swoimi kolegami wyizolował bakteriofaga vB_HmeY_H4907 z bakterii-gospodarza, którą wydobyto z głębokości 8,9 tysiąca metrów. Analiza mikroskopowa wykazała, że wirus ma typową główkę w kształcie dwudziestościanu o szerokości 65 nanometrów oraz długi na około 180 nm ogon, służący identyfikacji i penetracji żywicieli. Wirusa przypisano do zupełnie nowej rodziny, jednak jego kod genetyczny jest podobny do sześciu innych genomów wirusowych, które znaleziono w bakteriach Halomonas. Dlatego zespół zauważył, że nowa rodzina może być nie tylko bardzo liczna, lecz także szeroko rozpowszechniona.

Rów Mariański - wizualizacjaShutterstock

Mogą być niezwykle ważne

Badacze podali, że nowe odkrycie dowodzi tego, jak różnorodne patogeny mogą występować w tak ekstremalnym środowisku. Wirus vB_HmeY_H4907 jest zaledwie trzecim szczepem, który udało się odnaleźć w Rowie.

- Można założyć, że wszędzie tam, gdzie istnieje życie, działają jakieś czynniki regulujące. W tym wypadku są to wirusy - dodał Wang.

Oznacza to, że mimo niewielkiego rozmiaru i braku szans na istnienie bez żywiciela, wirusy takie jak ten mogą odgrywać niezwykle ważną rolę w ekosystemach wodnych. Nie tylko neutralizują niektóre drobnoustroje, lecz także uwalniają ogromne ilości materii organicznej bogatej w azot, fosfor i węgiel, która stanowi pożywienie dla innych mikroorganizmów. Usprawniają tym pompę biologiczną, która oddziałuje na klimat oraz całą ekologię na naszej planecie.

Na razie nieznane są szczegóły wpływu patogenów zamieszkujących hadal. Jest jednak jasne, że przyczyniają się do procesów, które rządzą życiem na naszej planecie. Dzięki najnowszemu odkryciu naukowcy mają szanse lepiej przyjrzeć się patogenom znajdujących się w niezwykle trudnych warunkach.

- Ekstremalne środowiska oferują optymalne warunki do odkrywania nowych wirusów - podsumował Wang.

Autor:kw

Źródło: sciencealert.com, asm.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed niebezpieczną aurą. W części kraju obowiązują alerty meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia przed roztopami. Wydano również ostrzeżenia przed opadami marznącymi i silnym wiatrem. Sprawdź, gdzie pogoda może być zagrożeniem.  

Odwilż. Alerty IMGW przed roztopami mają nawet drugi stopień

Odwilż. Alerty IMGW przed roztopami mają nawet drugi stopień

Aktualizacja:
Autor:
jdw
Źródło:
IMGW

Istnieje duże, graniczące z pewnością, że zjawisko El Nino będzie się utrzymywać na półkuli północnej przez całą zimę - ocenili eksperci Japońskiej Agencji Meteorologicznej (JAM). Azjatyccy eksperci oszacowali również prawdopodobieństwo kontynuacji anomalii do wiosny.  

Jak duże jest ryzyko, że El Nino utrzyma się zimą i wiosną? Wyliczenia Japończyków

Jak duże jest ryzyko, że El Nino utrzyma się zimą i wiosną? Wyliczenia Japończyków

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Ratownicy alarmują przed trudnymi warunkami na szlakach górskich w Tatrach i Karkonoszach. Rano na szczycie Kasprowego Wierchu leżało 76 cm śniegu, temperatura wynosiła -16 stopni Celsjusza.

Głębokie zaspy, ryzyko schodzenia lawin. W górach jest niebezpiecznie

Głębokie zaspy, ryzyko schodzenia lawin. W górach jest niebezpiecznie

Autor:
jdw
Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W poniedziałek 11.12 termometry pokażą maksymalnie od 1 do 9 stopni Celsjusza, a niebo okaże się bezchmurne. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 11.12. Opady różnego rodzaju i niekorzystny biomet

Pogoda na dziś - poniedziałek, 11.12. Opady różnego rodzaju i niekorzystny biomet

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

Jakiej pogody możemy się spodziewać w nowym roku? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową eksperymentalną prognozę pogody na styczeń, luty, marzec i kwiecień 2024. Jeden z tych miesięcy zapowiada się cieplejszy, a jeden zimniejszy niż zazwyczaj.

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na styczeń, luty, marzec i kwiecień

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na styczeń, luty, marzec i kwiecień

Autor:
anw
Źródło:
IMGW

Do Polski zmierza ciepło z zachodu - będzie prawie 10 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie w ciągu kolejnych dni? Jakie będą święta Bożego Narodzenia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody.

Pogoda na 16 dni: Koniec grudniowej zimy. Czy na długo?

Pogoda na 16 dni: Koniec grudniowej zimy. Czy na długo?

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl

W kierunku australijskiego stanu Queensland przesuwa się silny cyklon tropikalny Jasper. Meteorolodzy ostrzegają przed ulewnymi opadami deszczu, powodziami i silnym wiatrem. Mieszkańcy zaczęli robić zapasy, półki w niektórych sklepach opustoszały.

Puste półki w supermarketach. Szykują się na uderzenie cyklonu

Puste półki w supermarketach. Szykują się na uderzenie cyklonu

Autor:
ps
Źródło:
ABC, 9news.com.au, CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców wynika, że oceany są w stanie zmagazynować pochodzący z atmosfery dwutlenek węgla o około 20 procent więcej, niż wynika z raportu opracowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC). Artykuł na ten temat opublikowano na łamach "Nature".

Badacze: oceany mogą gromadzić 20 procent węgla więcej, niż szacowano

Badacze: oceany mogą gromadzić 20 procent węgla więcej, niż szacowano

Autor:
anw
Źródło:
PAP, Nature

Zbliża się grudniowa "noc spadających gwiazd". Już w przyszłym tygodniu nastąpi maksimum roju Geminidów. W ciągu godziny możemy zobaczyć 120 przecinających niebo meteorów.

Niebawem deszcz meteorów. Niebo rozświetlą Geminidy

Niebawem deszcz meteorów. Niebo rozświetlą Geminidy

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl, livescience.com

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. Jak zapowiada rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski, święta spędzimy raczej w jesiennej aurze. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton Pyziołek zwraca jednak uwagę na to, że amerykański model pogodowy zakłada trochę inny scenariusz.

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Autor:
map
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Sześć osób nie żyje, a ponad 20 jest rannych po przejściu tornada przez centrum stanu Tennessee w USA. Jak poinformowały lokalne władze, wiele domów zostało zniszczonych, a dziesiątki tysięcy mieszkańców pozostaje bez prądu.

Tornada w Tennessee. Nie żyje sześć osób, ponad 20 jest rannych

Tornada w Tennessee. Nie żyje sześć osób, ponad 20 jest rannych

Autor:
bp//mrz
Źródło:
PAP, Reuters

Jadący na motocyklach żołnierze żandarmerii wojskowej w Brazylii mieli niecodziennego towarzysza. Tuż obok nich pojawiła się niebiesko-żółta papuga ara. Udało się to uwiecznić na nagraniu.

Papuga dołączyła do patrolu. Zobacz nagranie

Papuga dołączyła do patrolu. Zobacz nagranie

Autor:
ps
Źródło:
Reuters

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Dobór pompy ciepła to zadanie, które należy zlecić wykwalifikowanemu specjaliście. Zaproponuje on urządzenie dostosowane do zapotrzebowania na ciepło budynku oraz potrzeb jego mieszkańców. Istnieje jednak kilka ważnych aspektów, na które przyszli użytkownicy powinni zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie urządzenia. 

Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?

Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?

Autor:
red.
Źródło:
viessmann.pl

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR podnieśli do drugiego stopnia zagrożenie lawinowe w rejonie Babiej Góry. W partiach szczytowych leży prawie metr śniegu.

Większe ryzyko lawin na Babiej Górze. Ostrzeżenie dla turystów

Większe ryzyko lawin na Babiej Górze. Ostrzeżenie dla turystów

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Decydując się na montaż urządzeń zwiększających efektywność energetyczną budynku, takich jak pompy ciepła, moduły fotowoltaiczne czy nowoczesne kotły gazowe, warto skorzystać z programów dofinansowania do ich zakupu i montażu. Wśród nich znajdziemy programy oferujące dotacje zarówno skierowane do właścicieli nowych budynków, jak i tych poddawanych termomodernizacji. 

Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych

Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych

Autor:
red.
Źródło:
viessman.pl

W nocy z poniedziałku na wtorek asteroida przeleci tuż przed Betelgezą, jedną z najjaśnieszych gwiazd naszego nieba, znajdującą się w gwiazdozbiorze Oriona. Kto będzie miał szansę na oglądanie tego niezwykłego wydarzenia?

Zaćmienie Betelgezy tuż-tuż. Kto będzie miał szansę je zobaczyć

Zaćmienie Betelgezy tuż-tuż. Kto będzie miał szansę je zobaczyć

Autor:
map
Źródło:
space.com

W parku rozrywki w Orlando przyszedł na świat biały aligator. Gad nie jest albinosem, cierpi na leucyzm. Pracownicy szukają teraz dla nowego podopiecznego odpowiedniego imienia.

W Orlando wykluł się niezwykły aligator leucystyczny

W Orlando wykluł się niezwykły aligator leucystyczny

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, CNN

Choć należą do tej samej rodziny, w otoczeniu innych ptaków wrony i sójki przejawiają diametralnie różne zachowania względem jedzenia - oceniają autorzy pracy opublikowanej na łamach czasopisma naukowego "PLOS One".

Które z tych ptaków są bardziej wybredne - sójki czy wrony?

Które z tych ptaków są bardziej wybredne - sójki czy wrony?

Autor:
jdw
Źródło:
Science Daily, TVN24.pl

Uznawane w starożytnym Egipcie za wcielenie boga Thota pawiany, mimo otaczającego je kultu, za życia cierpiały z powodu nieodpowiednich warunków bytowych - wskazują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "PLOS One". W ramach pracy przeanalizowano zmumifikowane szczątki co najmniej 36 zwierząt.  

Były czczone, ale życia nie miały łatwego. Zbadano szkielety starożytnych pawianów

Były czczone, ale życia nie miały łatwego. Zbadano szkielety starożytnych pawianów

Autor:
jdw
Źródło:
Live Science, PLOS One

Ogromne ilości martwych ryb pokryły plażę w północnej Japonii. Władze poinformowały, że przyczyna masowej śmierci nie jest znana. Do mieszkańców zaapelowano o niejedzenie ich.

Morze wyrzuciło tysiące martwych ryb

Morze wyrzuciło tysiące martwych ryb

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, AP

Ukraińscy policjanci na zachodzie kraju dokonali nieoczekiwanego odkrycia po zatrzymaniu jednego z aut. Pod maską samochodu znajdował się mały kot, który przejechał w ten sposób ponad 200 kilometrów.

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Autor:
ps
Źródło:
PAP, rbc.ua

Małże z gatunku przyszynka szlachetna, których liczebność w rejonie wybrzeży Chorwacji gwałtownie spadała od 2016 roku, zaskoczyły biologów morskich wzrostem swojej liczebności.

Nawet 120-centymetrowe małże znów widywane w Chorwacji

Nawet 120-centymetrowe małże znów widywane w Chorwacji

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Ulewne deszcze nawiedziły Mahe, największą wyspę Seszeli. Opady doprowadziły do powodzi i osuwiska, w wyniku którego zniszczone zostały domy i budynki przemysłowe. Prezydent Wavel Ramkalawan ogłosił stan wyjątkowy. Zginęły trzy osoby.  

Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach

Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Tragiczny los spotyka zwierzęta żyjące w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe. Dotkliwa susza spowodowała obniżenie wód gruntowych, z których czerpana jest woda do wodopojów. Ekolodzy informują, że padło kilkadziesiąt słoni.

Zwierzęta padają z pragnienia. "Doświadczyliśmy skutków zmian klimatu"

Zwierzęta padają z pragnienia. "Doświadczyliśmy skutków zmian klimatu"

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Ostatni raz średni poziom dwutlenku węgla w atmosferze był równy jego obecnym wartościom 14-16 milionów lat temu - oceniają autorzy pracy opublikowanej w piątek w czasopiśmie naukowym "Science". Badacze przestrzegają przed dalszym zwiększaniem emisji gazów cieplarnianych. 

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Autor:
jdw
Źródło:
Live Science, Science

Podczas wykopalisk na terenie ruin starożytnych Pompejów archeolodzy znaleźli pozostałości piekarni. Niewolnicy razem z osłami byli w niej zamykani i zmuszani do mielenia ziarna do produkcji chleba - poinformowała w piątek dyrekcja parku archeologicznego.

Piekarnia, która była więzieniem. "Wstrząsający aspekt niewolnictwa"

Piekarnia, która była więzieniem. "Wstrząsający aspekt niewolnictwa"

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters