Duże płazy, które chodziły po Ziemi w okresie permu mogły cechować się podobnym sposobem poruszania się, co dzisiejsze krokodyle. Do takich wniosków doszedł zespół badaczy z Republiki Południowej Afryki.
W czasach, gdy nie istniały jeszcze krokodyle, na Ziemi żyły wielkie płazy, które poruszały się podobnie jak one - informują naukowcy na łamach czasopisma akademickiego "PLOS One".
Żyły około 255 milionów lat temu
Prehistoryczne płazy, mierzące dwa metry długości, poruszały się i pływały jak krokodyle na długo, zanim prawdziwe krokodyle pojawiły się na Ziemi - dowodzą naukowcy, pracujący pod kierunkiem Davida P. Groenewalda z Uniwersytetu w Witwatersrand (RPA).
W okresie późnego permu, około 255 milionów lat temu, na obszarze obecnej południowej Afryki żyły ogromne drapieżne płazy, należące do temnospondyli, które wyglądały jak krokodyle lub salamandry. Analiza skamieniałości i pozostawionych śladów pozwala na rekonstrukcje ich sposobu poruszania się.
Zbadali odciski
Naukowcy badali siedem odcisków ciał, pozostawionych na ówczesnym dnie płytkiej laguny, a także odciski ogonów. Dzięki temu można było zrekonstruować sposób poruszania się zwierząt. Prawdopodobnie były to dwa osobniki, które poruszały się z jednego miejsca wylegiwania się lub żerowania na drugie.
Sinusoidalne ślady sugerują, że zwierzęta poruszały się w wodzie za pomocą bocznych ruchów ogona, podobnie jak dzisiejsze krokodyle. Nieliczne ślady łap wskazują, że podkurczały one nogi, trzymając je wzdłuż ciał, co znowu przypomina sposób poruszania się krokodyli.
Naukowcy podkreślają, że wyniki badań pozwalają na poznanie sposobu życia tak odległych organizmów, co nie zdarza się często. Można zrozumieć, w jaki sposób żerowały i wchodziły w interakcję z otoczeniem.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock