Nawet gdy śpi, twój pies może cię uważnie słuchać

Autor:
anw
Źródło:
Science Alert
Pies, który gra na gitarze
Pies, który gra na gitarzeTikTok: @fickleliv
wideo 2/3
TikTok: @ficklelivPies, który gra na gitarze

Psy potrafią doskonale odczytywać nasze emocje. Szybko też uczą się sztuczek, które im pokazujemy. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez ekspertów z Węgier wynika, że nasi czworonożni przyjaciele mogą również słuchać nas, gdy śpią.

Badanie przeprowadzone przez etologów z Węgier ujawniło, że mózgi czworonogów pogrążonych nawet w głębokim śnie "włączają" się w odpowiedzi na głosy.

"Odkrycie to jest o tyle istotne, że stanowi pierwszy dowód na złożone przetwarzanie słuchowe podczas snu u psów" - napisali naukowcy w swoim artykule, który został opublikowany na początku września w czasopiśmie "Scientific Reports". Badanie przeprowadzono na 13 psach.

Jak wyglądały badania?

W czasie badań psy zostały podłączone do urządzeń mierzących ich fale mózgowe. Następnie sprawdzano ich reakcję na dźwięki wydawane przez psy i ludzi. Eksperymenty prowadzono w sytuacjach, w których psy były przytomne, senne lub gdy pozwolono im się w pełni zrelaksować i zasnąć.

Każdy dźwięk był odtwarzany z taką samą głośnością i trwał około jednej sekundy. Psom puszczano piski, wycie, warczenie, kaszel, śmiech, westchnienia i ziewanie.

Badanie wykazało, że w czasie snu psy były w stanie stwierdzić, czy dany dźwięk pochodził od innych czworonogów, czy od ludzi, a także to, czy wyrażona podczas wydawania dźwięku emocja była pozytywna czy neutralna. Tę samą zdolność wykazano u naczelnych, w tym u ludzi, a także u myszy. Ssaki spędzają sporą część czasu, śpiąc. Zdaniem ekspertów zdolność do przetwarzania sygnałów społecznych, nawet w tym stanie, prawdopodobnie odegrała istotną rolę w ich przetrwaniu.

W czasie snu psy przetwarzają emocje

To, ile rozumiemy podczas snu, zależy zarówno od fazy snu, w której się znajdujemy, jak i od rodzaju dźwięku, który do nas dociera.

Podobnie jak ludzie, psy podczas snu wzmacniają swoje wspomnienia i przetwarzają emocje. Ich sen zmienił się wraz z ich udomowieniem, bardziej przypomina nasz niż innych gatunków. W starszym wieku czworonogi cierpią na płytki i przerywany sen, podobnie jak ludzie cierpiący na demencję.

- Chociaż potrzebne są dalsze badania, to wyniki te są kolejnym dowodem na to, że podobieństwo między psim i ludzkim zachowaniem podczas snu jest duże - powiedział Huba Eleod, jeden z autorów badania.

Śpiący piesAdobe Stock

Autor:anw

Źródło: Science Alert

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości