Najstarsze osobniki mamuta włochatego mogły wyglądać inaczej, niż sobie wyobrażamy

Źródło:
sciencealert.com
Szymon Drobniak o "przywróceniu" wilka strasznego. Co z mamutami i dinozaurami?
Szymon Drobniak o "przywróceniu" wilka strasznego. Co z mamutami i dinozaurami?TVN24
wideo 2/19
Mamuty

Nowe badania podają w wątpliwość nasze wyobrażenia o pierwszych mamutach włochatych (Mammuthus primigenius). Najstarsze osobniki mogły wyglądać zupełnie inaczej - miały mniej puszyste futro, mniejsze pokłady tłuszczu i większe uszy. Niektóre z tych cech zmieniły się na drodze ewolucji i przystosowań do trudnego klimatu Syberii.

Predyspozycja do grubego futra i odkładania sporych ilości tłuszczu objawiała się u wszystkich mamutów włochatych (Mammuthus primigenius). Jednak zdaniem badaczy, wraz z ich rozprzestrzenianiem się i przystosowywaniem do klimatu, cechy te stawały się coraz bardziej wyraźne. Nowe analizy na ten temat ukazały się w czasopiśmie naukowym "Current Biology".

Jeden wspólny przodek

W odległej przeszłości na świecie żyło kilka różnych gatunków tych ssaków. Jednak zdaniem naukowców każdy z nich pochodził od jednego przodka - mamuta afrykańskiego (Mammuthus africanavus). Na przykład Eurazję zamieszkiwał mamut stepowy (M. trogontherii). Badacze twierdzą, że to właśnie od niego wyewoluował później mamut włochaty. Pierwszy osobnik tego gatunku mógł pojawić się około 700 tysięcy lat temu na terenie Azji.

Mamuty włochate dobrze radziły sobie w chłodnych warunkach, rozprzestrzeniając się nie tylko w Azji, ale i na całym świecie. Ślady ich obecności zostały odkryte nawet w Ameryce Północnej.

By dowiedzieć się więcej o mutacjach, które dały początek wyodrębnieniu gatunku mamutów włochatych, grupa naukowców porównała genomy 28 współczesnych słoni afrykańskich i indyjskich z genomami 23 mamutów włochatych, których pozostałości znaleziono na Syberii. W większości były to dość młode osobniki - żyły w ciągu ostatnich 100 tysięcy lat. Wśród nich znalazły się jednak szczątki mamuta znalezione w Czukockim Okręgu Autonomicznym na Syberii. One liczyły około 700 tysięcy lat.

- Posiadanie tego genomu pozwoliło nam zidentyfikować szereg genów, które ewoluowały podczas życia mamuta włochatego jako gatunku - mówił Love Dalen, profesor genomiki ewolucyjnej w Centrum Paleogenetyki w Sztokholmie, który brał udział w badaniach. - To pozwala nam badać ewolucję w czasie rzeczywistym i możemy powiedzieć, że te konkretne mutacje są unikalne dla mamutów włochatych, a nie istniały u jego przodków - dodał.

Pierwsza taka analiza

Jak dodali naukowcy, to pierwsza analiza z tak dużą liczbą próbek genomów mamutów. Dzięki temu można było dokładniej poznać mutacje, które prawdopodobnie pojawiły się w wyniku adaptacji do środowiska. Ale były i takie, które występowały tylko u wybranej grupy osobników.

- Odkryliśmy, że niektóre geny, które wcześniej uważano za szczególne dla mamutów włochatych, w rzeczywistości występowały u nich różnie, co oznacza, że prawdopodobnie nie były tak ważne - zauważył David Diez-del-Molino z Centrum Paleogenetyki w Sztokholmie i pierwszy autor badania.

Na podstawie analiz najstarszego okazu mamuta stwierdzono, że miał on cechy wyraźnie odróżniające go od mamuta stepowego.

Mamut włochaty stock.adobe.com

Mogły wyglądać inaczej

Jednak podczas badań wyszły na jaw inne zaskakujące fakty. Okazało się, że najstarsze osobniki mamuta włochatego mogły mieć mniej futra i w niektórych przypadkach wykazywały inne cechy charakterystyczne niż osobniki żyjące później. Oznacza to, że ostatni osobnik tego gatunku, który stąpał po świecie, mógł wyglądać zupełnie inaczej niż jego przodkowie.

- Najstarsze mamuty nie były w pełni rozwinięte. Być może miały większe uszy, a ich wełna mogła być inna - mniej puszysta w porównaniu do późniejszych osobników - stwierdził Dalen. Jak podkreślił, bardziej puszyste futro pojawiło się w toku przystosowania do klimatu Syberii. Także mniejsze uszy służyły zmniejszeniu utraty ciepła.

Co więcej, naukowcy znaleźli też specyficzne geny, które mają zwierzęta zamieszkujące dzisiejszą Arktykę, choć między jednymi a drugimi nie ma naukowo potwierdzonego pokrewieństwa.

- Znaleźliśmy kilka wysoko rozwiniętych genów związanych z metabolizmem i przechowywaniem tłuszczu, które występują również u innych gatunków, takich jak renifery i niedźwiedzie polarne. Oznacza to, że u ssaków prawdopodobnie istnieje zbieżna ewolucja dla genów odpowiadających za przystosowanie do zimna - powiedział Diez-del-Molino.

Nie wiadomo, co dokładnie sprawiło, że na przestrzeni lat u mamutów włochatych doszło do takich ewolucji. Podobnie niejasne jest, dlaczego wyginęły, choć bardziej puszyste futro i inne przystosowania do epoki lodowcowej mogły być dla nich znacznym kłopotem w miarę ocieplania się klimatu.

Autorka/Autor:kw

Źródło: sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com

Pozostałe wiadomości

Najbliższe dni będą pogodne, choć nie będzie brakowało miejsc z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Boże Ciało, a w raz z nim długi, czerwcowy weekend rozpocznie się pochmurnie, a w części kraju - burzowo. Sprawdź, jaka będzie końcówka tygodnia.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Ten dzień może być burzowy

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Ten dzień może być burzowy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli wtorek 17.06. Najbliższa noc przyniesie sporo chmur, a na wschodzie i południowym wschodzie kraju opady deszczu. W ciągu dnia będzie pogodnie, ale miejscami może przelotnie padać. Na termometrach zobaczymy do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek 17.06. Noc będzie pochmurna, miejscami spadnie deszcz

Pogoda na jutro - wtorek 17.06. Noc będzie pochmurna, miejscami spadnie deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze doprowadziły do powstania gwałtownych powodzi w Wirginii Zachodniej. W wyniku skutków żywiołu zginęło pięć osób, w tym trójka dzieci. Trwają poszukiwania zaginionych. Skalę kataklizmu można zobaczyć na dramatycznym nagraniu.

Woda lała się strumieniami z okien i dachu. Nagranie

Woda lała się strumieniami z okien i dachu. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, Reuters

W austriackich Alpach w weekend doszło do śmiertelnego wypadku. W wyniku uderzenia pioruna zginęło troje turystów. Jak przekazała w poniedziałek lokalna policja, w akcji ratunkowej brał udział śmigłowiec.

Uderzenie pioruna, turyści nie żyją

Uderzenie pioruna, turyści nie żyją

Źródło:
Reuters, ORF Tirol, PAP, The Local Austria

Tajemnicza mgła otulająca Plutona nie tylko tworzy spektakularne widoki, ale steruje całym jego klimatem. Odkrycia udało się dokonać dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba. Jak twierdzą badacze, to unikalne zjawisko, nieznane nigdzie indziej w Układzie Słonecznym. Może ono rzucać nowe światło także na początki życia na Ziemi.

Mgła otulająca Plutona zaskakuje naukowców. "Wyjątkowe zjawisko"

Mgła otulająca Plutona zaskakuje naukowców. "Wyjątkowe zjawisko"

Źródło:
UC Santa Cruz, livescience.com, space.com

Czerwiec i lipiec to miesiące, kiedy w Polsce przypada szczyt aktywności komarów. Ich ukąszenia nie tylko powodują bolesne i swędzące obrzęki, ale także mogą przenosić czynniki wywołujące groźne choroby. Jak możemy zminimalizować ryzyko nieprzyjemnego spotkania z tymi insektami?

Jak chronić się przed komarami?

Jak chronić się przed komarami?

Źródło:
The Brewton Standard, PAP, Lasy Państwowe, Northern Kentucky Tribune

Burza tropikalna Wutip nawiedziła wschodnie i centralne regiony Wietnamu. W wyniku powodzi i osunięć ziemi zginęło co najmniej siedem osób. Żywioł uszkodził domy i zalał pola uprawne.

Uszkodzone domy, dziesiątki tysięcy hektarów pod wodą

Uszkodzone domy, dziesiątki tysięcy hektarów pod wodą

Źródło:
AFP, PAP

Najstarszy mieszkaniec Zoo Miami został ojcem. W niedzielę skończył 135 lat i tym samym jest prawdopodobnie najstarszym rodzicem na świecie. "Będzie dla nas inspiracją, by nigdy nie tracić nadziei" - napisano w poście.

Został ojcem w wieku 135 lat

Został ojcem w wieku 135 lat

Źródło:
tvn meteo

Zaraz po upalnej niedzieli czeka nas wizyta frontu chłodnego. To, jak wpłynie ona na temperaturę, opisuje autorska długoterminowa prognoza temperatury na 16 dni, przygotowana przez Tomasza Wasilewskiego. Ekspert z tvnmeteo.pl sprawdza w niej także, jakie warunki mogą panować w Polsce do końca czerwca.

Pogoda na 16 dni. Taki może być początek wakacji

Pogoda na 16 dni. Taki może być początek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

W wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło w niedzielę zachodnie wybrzeże Peru, zginęła co najmniej jedna osoba, a pięć zostało rannych. Lokalne władze spodziewają się wstrząsów wtórnych.

Przerażeni ludzie wybiegali na ulice. Są ranni i jedna ofiara śmiertelna

Przerażeni ludzie wybiegali na ulice. Są ranni i jedna ofiara śmiertelna

Źródło:
PAP, Reuters, USGS, AFP

W niedzielę termometry w części Polski pokazały powyżej 30 stopni Celsjusza. Najwyższe wartości zanotowano na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. W którym mieście było najgoręcej?

Gorąca aura w niedzielę. Gdzie skwar był największy?

Gorąca aura w niedzielę. Gdzie skwar był największy?

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Poniedziałek 16.06 w większości kraju będzie pochmurny. Przesuwająca się nad Polską strefa opadów przyniesie miejscami ulewny deszcz, szczególnie obfity na obszarach górskich. Warunki biometeorologiczne będą przeważnie niekorzystne.

Pogoda na dziś - poniedziałek 16.06. Nad Polską wędrować będzie strefa opadów

Pogoda na dziś - poniedziałek 16.06. Nad Polską wędrować będzie strefa opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burza tropikalna Dalila szaleje u wybrzeży Meksyku. W sobotę silny wiatr i ulewy spowodowały szkody w Acapulco - restauracje wpadły do oceanu, a ulice zostały zalane. Podczas burzy na Pacyfiku zatonęło kilka łodzi rybackich, na szczęście bez załogi na pokładzie.

Po burzy restauracje wpadły do oceanu

Po burzy restauracje wpadły do oceanu

Źródło:
informador.mx, Conagua

W Hiszpanii trwa sprzątanie po powodziach, które w piątek wieczorem i sobotę przetoczyły się przez kraj. Ulewny deszcz spowodował spore zniszczenia w okolicach Saragossy. Woda zdewastowała wiele domów, uszkodziła drogi i zmyła mosty.

Powódź nadeszła w nocy. "Woda praktycznie sięgała sufitu"

Powódź nadeszła w nocy. "Woda praktycznie sięgała sufitu"

Źródło:
heraldo.es, 20 minutos

Na islandzkim wybrzeżu utknęła orka. Służbom udało się odeskortować ją do wody, jednak kolejnego dnia zwierzę znów znalazło się na lądzie. Specjaliści musieli podjąć trudną decyzję o eutanazji.

Orka utknęła na lądzie. Trudna decyzja służb

Orka utknęła na lądzie. Trudna decyzja służb

Źródło:
ENEX, grapevine.is, icelandreview.com

Start misji Axiom-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) może odbyć się nie wcześniej niż w czwartek 19 czerwca - wynika z sobotniego wspólnego oświadczenia amerykańskiej agencji kosmicznej NASA oraz firm Axiom Space i SpaceX.

Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos? Jest komunikat NASA

Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos? Jest komunikat NASA

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kilka dni temu do sieci trafiło wideo, na którym mężczyzna w pobliżu Mięguszowieckiego Szczytu Pośredniego w Tatrach kopie w przepaść kamień. Przewodnik tatrzański Jan Krzeptowski-Sabała tłumaczył w TVN24, czym mogą grozić takie zachowania. Opowiadał też o tym, jakie inne nieodpowiedzialne zachowania widuje w górach.

"Czasem wydaje się nam, że turyści niczym już nas nie zaskoczą. A jednak"

"Czasem wydaje się nam, że turyści niczym już nas nie zaskoczą. A jednak"

Źródło:
TVN24

Do redakcji Kontaktu24 zgłosił się pan Wojtek z Szubina (woj. kujawsko-pomorskie), któremu udało się nagrać fruczaka gołąbka, czyli naszego polskiego kolibra.

Fruczak gołąbek przyleciał do Reportera24. Nagranie

Fruczak gołąbek przyleciał do Reportera24. Nagranie

Źródło:
Kontakt24

Jest czerwiec, więc truskawki pojawiają się na naszych stołach. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko sama ich czerwona część jest źródłem mnóstwa korzystnych składników odżywczych. Jak przekonują naukowcy z dwóch polskich uczelni, także szypułki są dla nas zdrowe.

Nie wyrzucaj szypułek truskawek

Nie wyrzucaj szypułek truskawek

Źródło:
PAP

Czego spodziewać się w pogodzie w Boże Ciało oraz długi, czerwcowy weekend? W prognozach na ten czas widać dużo słońca. Jeśli pojawią się opady, to tylko lokalnie. Zadowoleni będą ci, którzy nie lubią upału. Sprawdź, co nas czeka.

Najnowsza prognoza na Boże Ciało i długi weekend

Najnowsza prognoza na Boże Ciało i długi weekend

Źródło:
tvnmeteo.pl

Upalna aura dotarła do Włoch. W sześciu miastach, między innymi w Rzymie, w sobotę w mocy jest najwyższy stopień alertu przed upałem, wydany przez ministerstwo zdrowia. W niedzielę miast, w których obowiązuje to ostrzeżenie będzie jeszcze więcej.

40 stopni i więcej. Czerwone alarmy dla kolejnych miast

40 stopni i więcej. Czerwone alarmy dla kolejnych miast

Źródło:
PAP

W Turcji naukowcy potwierdzili występowanie nowego, inwazyjnego gatunku kleszcza. Na Haemaphysalis longicornis natrafiono po raz pierwszy w Stambule, ale jego naturalnym miejscem występowania jest Azja Wschodnia. Badacze są zaniepokojeni, ponieważ pajęczak może być odpowiedzialny za przenoszenie 30 różnych chorób.

Inwazyjny gatunek kleszcza. Naukowcy potwierdzają

Inwazyjny gatunek kleszcza. Naukowcy potwierdzają

Źródło:
Daily Sabah

Maleńki wodny płaz z Meksyku może skrywać wielką tajemnicę dotyczącą zdolności do odrastania kończyn. Naukowcy odkryli właśnie, że kluczową rolę w tym procesie odgrywa znany z leczenia trądziku kwas retinowy. Czy aksolotl w przyszłości pomoże ludziom odzyskiwać utracone części ciała?

Sprawili, że świeciły w ciemności. Tak poznali ich sekret

Sprawili, że świeciły w ciemności. Tak poznali ich sekret

Źródło:
CNN

Gwałtowne powodzie, które nawiedziły miasto San Antonio w Teksasie, pochłonęły co najmniej 11 ofiar śmiertelnych. Kilka osób uznaje się za zaginione. Służby ratunkowe prowadzą intensywne poszukiwania. Władze ostrzegają, że bilans ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć.

"Rozmawiałam z nim przez telefon, kiedy to się działo". Powodzie zabiły 11 osób

"Rozmawiałam z nim przez telefon, kiedy to się działo". Powodzie zabiły 11 osób

Źródło:
PAP, BBC

Choć nietoperze żyją zaskakująco długo jak na swoje niewielkie rozmiary, niemal nie zapadają na nowotwory. Naukowcy z University of Rochester doszli do tego, dlaczego się tak dzieje. To odkrycie może mieć ogromne znaczenie dla rozwoju nowych terapii onkologicznych u ludzi.

Dlaczego nietoperze nie chorują na raka

Dlaczego nietoperze nie chorują na raka

Źródło:
PAP

Międzynarodowy zespół naukowców dokonał interesującego odkrycia na temat bakterii. Okazuje się, że gdy są głodne, mogą zabijać i zjadać swoich "pobratymców". Odkrycie opisano w magazynie "Science".

Co zjadają głodne bakterie. Zaskakujące odkrycie

Co zjadają głodne bakterie. Zaskakujące odkrycie

Źródło:
phys.org

Tajfun Wutip dotarł w piątek do południowych Chin. Przyniósł wichury i obfite opady deszczu. Przed uderzeniem żywiołu władze prewencyjnie ewakuowały kilkanaście tysięcy mieszkańców.

Ewakuacje, nie kursują pociągi, zamknięte szkoły. Wutip uderzył

Ewakuacje, nie kursują pociągi, zamknięte szkoły. Wutip uderzył

Źródło:
Reuters, Xinhua, Anadolu Agency

Dziewięciolatka z USA niemal straciła rękę w wyniku ataku rekina na Florydzie. Dziewczynka została przetransportowana śmigłowcem do szpitala, gdzie przeszła "długą operację". Jej krewni opowiedzieli o dramatycznych wydarzeniach w rozmowie z mediami.

Rekin zaatakował 9-latkę

Rekin zaatakował 9-latkę

Źródło:
ABC News, CNN

W amerykańskim stanie Oregon szaleją pożary lasów. Władze zdecydowały o ewakuacji mieszkańców i zamknięciu odcinków autostrad. Niewykluczone, że pożar zaprószył człowiek.

Pożary lasów nie dają się opanować. Ewakuacje i przygotowanie do kolejnych

Pożary lasów nie dają się opanować. Ewakuacje i przygotowanie do kolejnych

Źródło:
CNN, KOIN.com