Najstarsze osobniki mamuta włochatego mogły wyglądać inaczej, niż sobie wyobrażamy

Źródło:
sciencealert.com
Naukowcy chcą przywrócić do życia mamuty
Naukowcy chcą przywrócić do życia mamutyTVN24
wideo 2/18
Mamuty

Nowe badania podają w wątpliwość nasze wyobrażenia o pierwszych mamutach włochatych (Mammuthus primigenius). Najstarsze osobniki mogły wyglądać zupełnie inaczej - miały mniej puszyste futro, mniejsze pokłady tłuszczu i większe uszy. Niektóre z tych cech zmieniły się na drodze ewolucji i przystosowań do trudnego klimatu Syberii.

Predyspozycja do grubego futra i odkładania sporych ilości tłuszczu objawiała się u wszystkich mamutów włochatych (Mammuthus primigenius). Jednak zdaniem badaczy, wraz z ich rozprzestrzenianiem się i przystosowywaniem do klimatu, cechy te stawały się coraz bardziej wyraźne. Nowe analizy na ten temat ukazały się w czasopiśmie naukowym "Current Biology".

Jeden wspólny przodek

W odległej przeszłości na świecie żyło kilka różnych gatunków tych ssaków. Jednak zdaniem naukowców każdy z nich pochodził od jednego przodka - mamuta afrykańskiego (Mammuthus africanavus). Na przykład Eurazję zamieszkiwał mamut stepowy (M. trogontherii). Badacze twierdzą, że to właśnie od niego wyewoluował później mamut włochaty. Pierwszy osobnik tego gatunku mógł pojawić się około 700 tysięcy lat temu na terenie Azji.

Mamuty włochate dobrze radziły sobie w chłodnych warunkach, rozprzestrzeniając się nie tylko w Azji, ale i na całym świecie. Ślady ich obecności zostały odkryte nawet w Ameryce Północnej.

By dowiedzieć się więcej o mutacjach, które dały początek wyodrębnieniu gatunku mamutów włochatych, grupa naukowców porównała genomy 28 współczesnych słoni afrykańskich i indyjskich z genomami 23 mamutów włochatych, których pozostałości znaleziono na Syberii. W większości były to dość młode osobniki - żyły w ciągu ostatnich 100 tysięcy lat. Wśród nich znalazły się jednak szczątki mamuta znalezione w Czukockim Okręgu Autonomicznym na Syberii. One liczyły około 700 tysięcy lat.

- Posiadanie tego genomu pozwoliło nam zidentyfikować szereg genów, które ewoluowały podczas życia mamuta włochatego jako gatunku - mówił Love Dalen, profesor genomiki ewolucyjnej w Centrum Paleogenetyki w Sztokholmie, który brał udział w badaniach. - To pozwala nam badać ewolucję w czasie rzeczywistym i możemy powiedzieć, że te konkretne mutacje są unikalne dla mamutów włochatych, a nie istniały u jego przodków - dodał.

Pierwsza taka analiza

Jak dodali naukowcy, to pierwsza analiza z tak dużą liczbą próbek genomów mamutów. Dzięki temu można było dokładniej poznać mutacje, które prawdopodobnie pojawiły się w wyniku adaptacji do środowiska. Ale były i takie, które występowały tylko u wybranej grupy osobników.

- Odkryliśmy, że niektóre geny, które wcześniej uważano za szczególne dla mamutów włochatych, w rzeczywistości występowały u nich różnie, co oznacza, że prawdopodobnie nie były tak ważne - zauważył David Diez-del-Molino z Centrum Paleogenetyki w Sztokholmie i pierwszy autor badania.

Na podstawie analiz najstarszego okazu mamuta stwierdzono, że miał on cechy wyraźnie odróżniające go od mamuta stepowego.

Mamut włochaty stock.adobe.com

Mogły wyglądać inaczej

Jednak podczas badań wyszły na jaw inne zaskakujące fakty. Okazało się, że najstarsze osobniki mamuta włochatego mogły mieć mniej futra i w niektórych przypadkach wykazywały inne cechy charakterystyczne niż osobniki żyjące później. Oznacza to, że ostatni osobnik tego gatunku, który stąpał po świecie, mógł wyglądać zupełnie inaczej niż jego przodkowie.

- Najstarsze mamuty nie były w pełni rozwinięte. Być może miały większe uszy, a ich wełna mogła być inna - mniej puszysta w porównaniu do późniejszych osobników - stwierdził Dalen. Jak podkreślił, bardziej puszyste futro pojawiło się w toku przystosowania do klimatu Syberii. Także mniejsze uszy służyły zmniejszeniu utraty ciepła.

Co więcej, naukowcy znaleźli też specyficzne geny, które mają zwierzęta zamieszkujące dzisiejszą Arktykę, choć między jednymi a drugimi nie ma naukowo potwierdzonego pokrewieństwa.

- Znaleźliśmy kilka wysoko rozwiniętych genów związanych z metabolizmem i przechowywaniem tłuszczu, które występują również u innych gatunków, takich jak renifery i niedźwiedzie polarne. Oznacza to, że u ssaków prawdopodobnie istnieje zbieżna ewolucja dla genów odpowiadających za przystosowanie do zimna - powiedział Diez-del-Molino.

Nie wiadomo, co dokładnie sprawiło, że na przestrzeni lat u mamutów włochatych doszło do takich ewolucji. Podobnie niejasne jest, dlaczego wyginęły, choć bardziej puszyste futro i inne przystosowania do epoki lodowcowej mogły być dla nich znacznym kłopotem w miarę ocieplania się klimatu.

Autorka/Autor:kw

Źródło: sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com

Pozostałe wiadomości

Zima wróci do Polski w weekend. W niektórych regionach śniegu spadnie naprawdę dużo. Ponadto mocno powieje.

Sypnie śniegiem, miejscami naprawdę mocno. Sprawdź prognozę na weekend

Sypnie śniegiem, miejscami naprawdę mocno. Sprawdź prognozę na weekend

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazał długoterminową eksperymentalną prognozę na najbliższe cztery miesiące. Jaka pogoda będzie w lutym i czego spodziewać się wiosną w 2025 roku? Sprawdź.

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed zimowymi zagrożeniami. W licznych regionach już w czwartek wieczorem zacznie silnie wiać, a na północy Polski pojawią się intensywne opady śniegu, zawieje i zamiecie. Kierowcy powinni uważać też śliskie drogi.

Burze, śnieżyce, gołoledź. Ostrzeżenia IMGW w wielu miejscach

Burze, śnieżyce, gołoledź. Ostrzeżenia IMGW w wielu miejscach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W okolicach Los Angeles w Kalifornii wciąż trwa bezskuteczna walka z pięcioma pożarami. Spłonęły blisko dwa tysiące budynków, a co najmniej pięć osób zginęło. W niektórych miejscach brakuje wody, strażacy pobierają ją z prywatnych basenów. Ludzie uciekali z zadymionych kanionów i malowniczych dzielnic, w których mieszka wiele gwiazd. Domy stracili między innymi James Woods, Billy Crystal, Mandy Moore, Cary Elwes i Paris Hilton.

"Budynki przestały się palić tylko dlatego, że ogień strawił już dosłownie wszystko"

"Budynki przestały się palić tylko dlatego, że ogień strawił już dosłownie wszystko"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, TVN24, Reuters

Listopad był jedynym miesiącem w 2024 roku, w którym średnia temperatura powietrza była w Polsce niższa niż zazwyczaj. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wszystkie pozostałe miesiące okazały się cieplejsze niż zwykle, a wśród nich szczególnie wyróżnił się luty.

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Źródło:
IMGW

Trwa kolejna doba walki z serią pożarów w hrabstwie Los Angeles. Do tej pory ogień pochłonął co najmniej 11300 hektarów terenu. Potężny żywioł niszczy wszystko, co spotka na swojej drodze. Zdjęcia satelitarne, zrobione przed i po katastrofie, pokazują druzgocącą siłę ognia.

Pożary w Kalifornii. Los Angeles na zdjęciach satelitarnych przed i po

Pożary w Kalifornii. Los Angeles na zdjęciach satelitarnych przed i po

Źródło:
CNN, PAP, Reuters

Śliskie drogi i opóźnienia na lotniskach - to niektóre skutki fali intensywnych opadów śniegu, jaka nawiedziła Belgię w ostatnich godzinach. Utrudnienia komunikacyjne wystąpiły między innymi w Brukseli. Krajowa Agencja Meteorologiczna wydała pomarańczowe i żółte ostrzeżenia.

Zrobiło się biało. Poważne utrudnienia komunikacyjne

Zrobiło się biało. Poważne utrudnienia komunikacyjne

Źródło:
The Brussels Times, Reuters

Intensywne opady deszczu w ostatnich dniach doprowadziły do zalań i podtopień w wielu regionach Boliwii. Największe zniszczenia wystąpiły w centralnej i południowo-zachodniej części kraju. Kryzys związany z powodziami trwa w Boliwii od listopada ubiegłego roku. Zginęło 16 osób.

Ostatnia ofiara śmiertelna to niemowlę. Od listopada zginęło 16 osób

Ostatnia ofiara śmiertelna to niemowlę. Od listopada zginęło 16 osób

Źródło:
Ministerio de Defensa Bolivia, PAP, AP, Opinion.com

Mocno sypnęło śniegiem na południu Norwegii. W dzielnicy Disen w Oslo, stolicy kraju, odnotowano rekordowe opady puchu. W ciągu doby spadło go tam ponad 30 centymetrów.

Takiego śniegu w styczniu nie było tu od blisko 30 lat

Takiego śniegu w styczniu nie było tu od blisko 30 lat

Źródło:
ENEX, nrk.no, inyheter.no

Ogromny i jadowity atraks wzbogacił zasoby ogrodu zoologicznego Australian Reptile Park. Okaz został nazwany na cześć braci Hemsworth, słynnych aktorów. - To nasz największy pająk - powiedziała Emma Teni, opiekunka tych zwierząt w parku.

Pająk gigant. Tak wielkiego jeszcze nie widzieli

Pająk gigant. Tak wielkiego jeszcze nie widzieli

Źródło:
CNN

Silne wichury uderzyły w poniedziałek wieczorem w północne i zachodnie Niemcy. Co najmniej trzy osoby zostały ranne. Trudne warunki pogodowe spowodowały zakłócenia w transporcie drogowym, kolejowym i promowym.

Prawie 160 kilometrów na godzinę w Niemczech. Ranni

Prawie 160 kilometrów na godzinę w Niemczech. Ranni

Źródło:
ENEX, tagesspiegel.de, wetteronline.de

Amerykański Park Narodowy Yellowstone stracił jednego ze swoich najsłynniejszych mieszkańców. 11-letnia jednooka wilczyca pod koniec grudnia zginęła w starciu z wrogą watahą.

"Królowa wilków" zabita

"Królowa wilków" zabita

Źródło:
LiveScience

Blisko 40 plaż w stanie Sao Paulo, na południowym wschodzie Brazylii, zostało zamkniętych przez służby sanitarno-epidemiologiczne w związku ze skażeniem wody przez wirusy. Według lokalnych mediów szpitale są przepełnione chorymi turystami.

Zamknięto kilkadziesiąt plaż, turyści skarżą się na wymioty i biegunkę

Zamknięto kilkadziesiąt plaż, turyści skarżą się na wymioty i biegunkę

Źródło:
PAP

W stanie Missouri kierowca w trakcie jazdy wyskoczył z samochodu, gdy ten wpadł w poślizg. Do zdarzenia doszło w sobotę, podczas ataku zimy w środkowych Stanach Zjednoczonych. Mężczyzna tłumaczył później, że po raz pierwszy prowadził w zimowych warunkach i spanikował.

Auto wpadło w poślizg, kierowca - w panikę. Nagranie

Auto wpadło w poślizg, kierowca - w panikę. Nagranie

Źródło:
Local12, CNN

Strata 11-letniej wilczycy z amerykańskiego parku Yellowstone wywołała ogromne poruszenie wśród naukowców. Samica, znana jako 907F, była nazywana "królową wilków" ze względu na swoją dominującą rolę w stadzie. Tak stare okazy nie zdarzają się często w populacjach tego gatunku. Jak się jednak okazuje, w Polsce również znane są przypadki "długowiecznych" wilków. O ich życiu opowiedziała nam prof. Sabina Pierużek-Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

"Królowa" i "król" wilków. Jak jest w Polsce

"Królowa" i "król" wilków. Jak jest w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grupa orek zaatakowała w rejonie zachodniego wybrzeża Portugalii jacht z dwuosobową załogą na pokładzie. Zwierzęta zniszczyły ster jednostki. To nie pierwszy atak orek na statki w tym regionie, a naukowcy wciąż nie są pewni, co jest powodem takiego zachowania.

Orki zaatakowały jacht u wybrzeży Portugalii

Orki zaatakowały jacht u wybrzeży Portugalii

Źródło:
PAP, CM TV, tvnmeteo.pl

Plastyczność mózgu jest niezbędna, by skutecznie uczyć się zachowań społecznych. Polscy badacze odkryli, że kluczową rolę w tym procesie pełni kora przedczołowa, struktura zaangażowana także w rozwiązywanie problemów. Lepsze poznanie tego mechanizmu może pomóc nam zrozumieć nieprawidłowości w działaniu mózgu w zaburzeniach, w których zmniejszona jest zdolność adaptacji społecznej.

To jest niezbędne "do wyjścia poza istniejące wzorce aktywności mózgu"

To jest niezbędne "do wyjścia poza istniejące wzorce aktywności mózgu"

Źródło:
Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN

Półwysep Iberyjski nawiedziły ulewy związane z niżem Floriane. W związku z gwałtowną aurą portugalscy strażacy przeprowadzili prawie 300 interwencji. W gminie Peniche pojawiła się trąba powietrzna. W Hiszpanii meteorolodzy ostrzegają przed sztormem.

Sztorm, podtopienia i trąba powietrzna. Niespokojnie na Półwyspie Iberyjskim

Sztorm, podtopienia i trąba powietrzna. Niespokojnie na Półwyspie Iberyjskim

Źródło:
PAP, theportugalnews.com, portugalresident.com

Marineland w Antibes na Riwierze Francuskiej, słynny morski park rozrywki, został w niedzielę oficjalnie zamknięty. Los żyjących w nim ponad czterech tysięcy zwierząt, w tym dwóch orek, pozostaje niepewny.

Zamknięto słynny morski park rozrywki. Ważą się losy orek

Zamknięto słynny morski park rozrywki. Ważą się losy orek

Źródło:
PAP, BBC, france24.com

Obfite opady śniegu wywołały potężną lawinę w górach w amerykańskim stanie Utah. Udało się ją uchwycić na nagraniu. Śnieg dotarł do pobliskiej drogi, na kilka godzin ją zamknięto.

Lawina pędzi i schodzi na drogę. Nagranie

Lawina pędzi i schodzi na drogę. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox13now.com

32 delfiny zginęły po wycieku mazutu, do którego doszło w połowie grudnia wskutek katastrofy dwóch tankowców w Cieśninie Kerczeńskiej - przekazali w niedzielę aktywiści Centrum Ratownictwa Delfinów Delfa.

Wyciek niebezpiecznej substancji z zatopionych tankowców. Zginęły dziesiątki delfinów

Wyciek niebezpiecznej substancji z zatopionych tankowców. Zginęły dziesiątki delfinów

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W Kalifornii patrol policji zatrzymał mężczyznę, który przekroczył prędkość i był pod wpływem alkoholu. W jego aucie znaleziono wychudzonego i chorego czepiaka.

Przekroczył prędkość, będąc pod wpływem. W aucie miał wychudzonego czepiaka

Przekroczył prędkość, będąc pod wpływem. W aucie miał wychudzonego czepiaka

Źródło:
ABC7NY