Najstarsze osobniki mamuta włochatego mogły wyglądać inaczej, niż sobie wyobrażamy

Autor:
kw
Źródło:
sciencealert.com
Naukowcy chcą przywrócić do życia mamuty
Naukowcy chcą przywrócić do życia mamutyTVN24
wideo 2/18
Mamuty

Nowe badania podają w wątpliwość nasze wyobrażenia o pierwszych mamutach włochatych (Mammuthus primigenius). Najstarsze osobniki mogły wyglądać zupełnie inaczej - miały mniej puszyste futro, mniejsze pokłady tłuszczu i większe uszy. Niektóre z tych cech zmieniły się na drodze ewolucji i przystosowań do trudnego klimatu Syberii.

Predyspozycja do grubego futra i odkładania sporych ilości tłuszczu objawiała się u wszystkich mamutów włochatych (Mammuthus primigenius). Jednak zdaniem badaczy, wraz z ich rozprzestrzenianiem się i przystosowywaniem do klimatu, cechy te stawały się coraz bardziej wyraźne. Nowe analizy na ten temat ukazały się w czasopiśmie naukowym "Current Biology".

Jeden wspólny przodek

W odległej przeszłości na świecie żyło kilka różnych gatunków tych ssaków. Jednak zdaniem naukowców każdy z nich pochodził od jednego przodka - mamuta afrykańskiego (Mammuthus africanavus). Na przykład Eurazję zamieszkiwał mamut stepowy (M. trogontherii). Badacze twierdzą, że to właśnie od niego wyewoluował później mamut włochaty. Pierwszy osobnik tego gatunku mógł pojawić się około 700 tysięcy lat temu na terenie Azji.

Mamuty włochate dobrze radziły sobie w chłodnych warunkach, rozprzestrzeniając się nie tylko w Azji, ale i na całym świecie. Ślady ich obecności zostały odkryte nawet w Ameryce Północnej.

By dowiedzieć się więcej o mutacjach, które dały początek wyodrębnieniu gatunku mamutów włochatych, grupa naukowców porównała genomy 28 współczesnych słoni afrykańskich i indyjskich z genomami 23 mamutów włochatych, których pozostałości znaleziono na Syberii. W większości były to dość młode osobniki - żyły w ciągu ostatnich 100 tysięcy lat. Wśród nich znalazły się jednak szczątki mamuta znalezione w Czukockim Okręgu Autonomicznym na Syberii. One liczyły około 700 tysięcy lat.

- Posiadanie tego genomu pozwoliło nam zidentyfikować szereg genów, które ewoluowały podczas życia mamuta włochatego jako gatunku - mówił Love Dalen, profesor genomiki ewolucyjnej w Centrum Paleogenetyki w Sztokholmie, który brał udział w badaniach. - To pozwala nam badać ewolucję w czasie rzeczywistym i możemy powiedzieć, że te konkretne mutacje są unikalne dla mamutów włochatych, a nie istniały u jego przodków - dodał.

Pierwsza taka analiza

Jak dodali naukowcy, to pierwsza analiza z tak dużą liczbą próbek genomów mamutów. Dzięki temu można było dokładniej poznać mutacje, które prawdopodobnie pojawiły się w wyniku adaptacji do środowiska. Ale były i takie, które występowały tylko u wybranej grupy osobników.

- Odkryliśmy, że niektóre geny, które wcześniej uważano za szczególne dla mamutów włochatych, w rzeczywistości występowały u nich różnie, co oznacza, że prawdopodobnie nie były tak ważne - zauważył David Diez-del-Molino z Centrum Paleogenetyki w Sztokholmie i pierwszy autor badania.

Na podstawie analiz najstarszego okazu mamuta stwierdzono, że miał on cechy wyraźnie odróżniające go od mamuta stepowego.

Mamut włochaty stock.adobe.com

Mogły wyglądać inaczej

Jednak podczas badań wyszły na jaw inne zaskakujące fakty. Okazało się, że najstarsze osobniki mamuta włochatego mogły mieć mniej futra i w niektórych przypadkach wykazywały inne cechy charakterystyczne niż osobniki żyjące później. Oznacza to, że ostatni osobnik tego gatunku, który stąpał po świecie, mógł wyglądać zupełnie inaczej niż jego przodkowie.

- Najstarsze mamuty nie były w pełni rozwinięte. Być może miały większe uszy, a ich wełna mogła być inna - mniej puszysta w porównaniu do późniejszych osobników - stwierdził Dalen. Jak podkreślił, bardziej puszyste futro pojawiło się w toku przystosowania do klimatu Syberii. Także mniejsze uszy służyły zmniejszeniu utraty ciepła.

Co więcej, naukowcy znaleźli też specyficzne geny, które mają zwierzęta zamieszkujące dzisiejszą Arktykę, choć między jednymi a drugimi nie ma naukowo potwierdzonego pokrewieństwa.

- Znaleźliśmy kilka wysoko rozwiniętych genów związanych z metabolizmem i przechowywaniem tłuszczu, które występują również u innych gatunków, takich jak renifery i niedźwiedzie polarne. Oznacza to, że u ssaków prawdopodobnie istnieje zbieżna ewolucja dla genów odpowiadających za przystosowanie do zimna - powiedział Diez-del-Molino.

Nie wiadomo, co dokładnie sprawiło, że na przestrzeni lat u mamutów włochatych doszło do takich ewolucji. Podobnie niejasne jest, dlaczego wyginęły, choć bardziej puszyste futro i inne przystosowania do epoki lodowcowej mogły być dla nich znacznym kłopotem w miarę ocieplania się klimatu.

Autor:kw

Źródło: sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym mrozem dla części powiatów na południu kraju. Według przewidywań synoptyków miejscami temperatura tej nocy może spaść nawet do -17 stopni Celsjusza. Z prognozy zagrożeń wynika, że nadchodzące dni będą obfitować w pogodowe niebezpieczeństwa.

IMGW prognozuje nawet -17 stopni. Alarmy

IMGW prognozuje nawet -17 stopni. Alarmy

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro: czwartek 30.11. Noc zapowiada się mroźnie, z opadami śniegu. Podobnie będzie w czwartek, choć pojawią się takie regiony, gdzie temperatura przekroczy 0 stopni. W części kraju spadnie śnieg.

Pogoda na jutro - czwartek 30.11. Spadnie śnieg, chwyci mróz

Pogoda na jutro - czwartek 30.11. Spadnie śnieg, chwyci mróz

Autor:
dd
Źródło:
tvnmeteo.pl

W kolejnych dniach zima nie da o sobie zapomnieć. Pogodę w Polsce będą dyktować niże, które przyniosą śnieg. Największych opadów spodziewać się trzeba w weekend - miejscami na nizinach może spaść bowiem nawet 15 centymetrów świeżego puchu. Jeszcze więcej śniegu spadnie w górach. Mróz nie odpuści.

Do Polski nadciągają kolejne obfite opady śniegu, szczególnie intensywne w jednym rejonie

Do Polski nadciągają kolejne obfite opady śniegu, szczególnie intensywne w jednym rejonie

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
tvnmeteo.pl

Unoszące się nad horyzontem na półkuli północnej fioletowe i zielone światła wcale nie muszą być zorzą polarną. Może to być mało znane zjawisko świetlne nazwane Steve.

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
CNN

Astronomowie znaleźli w Wielkim Obłoku Magellana dysk wokół młodej gwiazdy, która rośnie i pochłania materię ze swojego otoczenia. O odkryciu, które jest pierwszym takim poza naszą galaktyką, poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Autor:
dd
Źródło:
ESO, tvnmeteo.pl

W rejonie japońskiej wyspy Iwo Jima doszło do erupcji wulkanicznej. W powietrze na 200 metrów wystrzelone zostały skały wulkaniczne, nad wyspą unosił się także znacznie wyższy słup popiołu i dymu. Można to zobaczyć na nagraniu, które wykonała Japońska Straż Przybrzeżna.

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
BBC, Japońska Straż Przybrzeżna, tvnmeteo.pl

W wyniku wichur i śnieżyc, które nawiedziły w ostatnich dniach Ukrainę, zginęło 12 osób - poinformował w środę szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko. 23 osoby, w tym dwoje dzieci, zostały ranne.

Wzrósł bilans ofiar śnieżyc w Ukrainie. Kilkaset miejscowości wciąż jest odcięte od prądu

Wzrósł bilans ofiar śnieżyc w Ukrainie. Kilkaset miejscowości wciąż jest odcięte od prądu

Aktualizacja:
Autor:
ps,anw
/ prpb
Źródło:
PAP, Reuters

Nietoperze z gatunku mroczek późny kopulują bez wykorzystania penetracji - sugerują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "Current Biology". Zdaniem autorów pracy zachowania seksualne tego gatunku mogą być podobne do zachowań reprodukcyjnych ptaków. To pierwszy raz, kiedy taki sposób rozmnażania się zaobserwowano u ssaka.

Kopulują bez penetracji? Naukowcy: to jedyne takie ssaki  

Kopulują bez penetracji? Naukowcy: to jedyne takie ssaki  

Autor:
jdw//am
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Odnaleziono młodą lamę, która uciekła z terenu minizoo w Jaworniku Polskim (woj. podkarpackie). Zwierzę dwa dni temu przestraszyło się psa, staranowało ogrodzenie i pobiegło do lasu.

Znalazła się lama, która uciekła z minizoo. "Całe futro miała oblodzone"

Znalazła się lama, która uciekła z minizoo. "Całe futro miała oblodzone"

Aktualizacja:
Autor:
ms/
tam
Źródło:
PAP

W polskich górach panuje iście zimowa aura. W Beskidach leży miejscami prawie pół metra śniegu. Zamknięty do wiosny został szlak Perć Akademików. W Tatrach warunki na szlakach są bardzo trudne, miejscami utworzyły się głębokie zaspy. Duża - jak na koniec listopada - ilość śniegu pozwoliła na szybsze uruchomienie pierwszych wyciągów narciarskich.

W górach mroźnie, w wielu miejscach zaspy. Ruszają pierwsze wyciągi narciarskie

W górach mroźnie, w wielu miejscach zaspy. Ruszają pierwsze wyciągi narciarskie

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
PAP, tvnoviny.sk, TPN

Zdolność wyczuwania goryczy w pożywieniu może być starsza, niż wcześniej przypuszczano. Prawdopodobnie po raz pierwszy smak ten wyewoluował u kręgowców około 460 milionów lat temu, gdy rekiny i inne ryby chrzęstnoszkieletowe oddzieliły się od kręgowców takich jak my - donoszą niemieccy badacze.

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
science.org, PAP, PNAS

Miniona noc była mroźna w wielu regionach Polski, a to za sprawą rozpogodzeń. Temperatura minimalna przy gruncie spadła do -20 stopni Celsjusza w Jeleniej Górze. Sprawdź, gdzie jeszcze ścisnął mróz. 

Przy gruncie -20 stopni. Zeszła noc była mroźna

Przy gruncie -20 stopni. Zeszła noc była mroźna

Autor:
anw
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

W nocy z wtorku na środę pojawiło się na niebie księżycowe halo. Zdjęcia i nagranie tego efektownego zjawiska widocznego nad Dolnym Śląskiem otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Autor:
anw
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Władze w zachodnich Niemczech wezwały we wtorek mieszkańców do pozostania w domach, ostrzegając przed intensywnymi opadami śniegu. Niebezpieczne warunki pogodowe przyczyniły się do licznych wypadków drogowych, w których dwie osoby zginęły. Z samochodów na zablokowanych drogach ewakuowani zostali uwięzieni kierowcy. W jednej ze szkół w Hesji wieczorem w poniedziałek utknęli uczniowie.

Niemcy zmagają się z groźną pogodą. "Sytuacja była nadzwyczajna. Drzewa przewracały się jak zapałki"

Niemcy zmagają się z groźną pogodą. "Sytuacja była nadzwyczajna. Drzewa przewracały się jak zapałki"

Aktualizacja:
Autor:
ps,dd
/ prpb
Źródło:
Reuters, zdf.de, PAP

W pobliżu miejscowości Gerik w Malezji samochód osobowy potrącił słoniątko, które wraz ze stadem przechodziło przez drogę. Pozostałe osobniki w odpowiedzi zaatakowały pojazd i zaczęły go deptać. Autem podróżowały trzy osoby.

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN

Śnieżyce zaatakowały w Estonii. Intensywne opady śniegu pozbawiły prądu tysiące mieszkańców kraju po tym, jak gałęzie i drzewa łamały się, uszkadzając linie energetyczne. Według służb, przywracanie dostaw elektryczności może zająć kilka dni. Biało zrobiło się także na Łotwie.

Po śnieżycach mogą nie mieć prądu przez kilka dni

Po śnieżycach mogą nie mieć prądu przez kilka dni

Autor:
/dd
Źródło:
PAP, postimees.ee, lsm.lv

Ptak dodo, a właściwie dront dodo, może wrócić do żywych? Zajmująca się biotechnologią i inżynierią genetyczną amerykańska firma Colossal Biosciences podpisała umowę z pozarządową organizacją Mauritian Wildlife Foundation. Ma ona na celu odtworzyć wymarłego w XVII wieku ptaka.

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
PAP, BBC News, Mauritian Wildlife Foundation

Mieszkańców położonej na Adriatyku i należącej do Chorwacji wyspy Loszinj terroryzują szakale. Ich obecności nigdy wcześniej nie notowano na tym obszarze - podała w poniedziałek chorwacka telewizja HRT. Właściciele gospodarstw rolnych obawiają się o bezpieczeństwo swoje i zwierząt hodowlanych.

"Po wyspie krążą historie o nocnym wyciu szakali. Teraz sytuacja jest jasna"

"Po wyspie krążą historie o nocnym wyciu szakali. Teraz sytuacja jest jasna"

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Strefa intensywnych opadów śniegu nawiedziła kraje położone na Półwyspie Bałkańskim oraz Rumunię i Mołdawię. W niedzielę około 800 tysięcy gospodarstw domowych było w Bułgarii pozbawionych prądu. W Serbii również mocno sypnęło. W kilku miejscowościach wprowadzono stan wyjątkowy.

Tę część Europy przykrywa gruba warstwa śniegu. Miejscami wprowadzono stan wyjątkowy

Tę część Europy przykrywa gruba warstwa śniegu. Miejscami wprowadzono stan wyjątkowy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ENEX, vesti.bg, Radio Romania, adevarul.ro

Już wkrótce nocami temperatura będzie spadać poniżej -10 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie na końcu listopada i w pierwszej połowie grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody.

Pogoda na 16 dni: inwazja mroźnego powietrza

Pogoda na 16 dni: inwazja mroźnego powietrza

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich dwóch dni, z powodu uderzeń piorunów zginęło 24 mieszkańców indyjskiego stanu Gudźarat. Lokalne władze podały, że kilkadziesiąt osób zostało też rannych.

Indie. 24 ofiary śmiertelne uderzeń piorunów

Indie. 24 ofiary śmiertelne uderzeń piorunów

Autor:
anw/
tam
Źródło:
Reuters

Labrador o imieniu Reqs pracował przez 11 lat dla straży pożarnej w hrabstwie Hertfordshire we wschodniej Anglii. Po wielu latach służby czworonóg otrzymał order zasługi PDSA. Jak poinformowała brytyjska telewizja BBC, Reqs był najdłużej pracującym psem strażackim w Wielkiej Brytanii, zanim w lipcu bieżącego roku przeszedł na emeryturę.

Labrador z orderem. Przez 11 lat pracował dla straży pożarnej

Labrador z orderem. Przez 11 lat pracował dla straży pożarnej

Autor:
anw
Źródło:
CNN, PAP

Podwodna góra została odkryta niedaleko wybrzeży Gwatemali. Ma ona 1600 metrów wysokości i zajmuje powierzchnię 14 kilometrów kwadratowych. Jak tłumaczą badacze, mapowanie dna morskiego pozwoli nam lepiej poznać procesy zachodzące głęboko w oceanie.

Na morskim dnie kryła się góra dwa razy wyższa niż Burdż Chalifa

Na morskim dnie kryła się góra dwa razy wyższa niż Burdż Chalifa

Autor:
as
Źródło:
Schmidt Ocean Institute

Etna wyrzuciła z siebie kolejną malowniczą falę lawy. Sycylijski wulkan rozświetlił w niedzielę niebo nad Katanią. Jak przekazał włoski Krajowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii, aktywność wulkaniczna w południowo-wschodnim kraterze wytworzyła również niewielkie ilości popiołu.

Etna zrobiła oszałamiający spektakl

Etna zrobiła oszałamiający spektakl

Autor:
as
Źródło:
INGV, tvnmeteo.pl

A23a, największa góra lodowa świata, opuszcza Antarktydę. Lodowy blok, niemal osiem razy większy od Warszawy, po trzech dekadach zaczął dryfować ku wodom Atlantyku. Jego ogrom pokazuje nagranie, które naukowcy wykonali podczas środowej wyprawy.

Największa góra lodowa świata nabiera rozpędu. Zobacz kolosa na nagraniu

Największa góra lodowa świata nabiera rozpędu. Zobacz kolosa na nagraniu

Autor:
ps/dd
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl