Naukowcy odkryli, że mózgi mężczyzn lekko zmieniają się, gdy na świat przychodzi ich pierwsze dziecko - podobnie jak mózgi świeżo upieczonych mam. Okazuje się, że tacierzyństwo powoduje utratę części objętości mózgu, związanej z formowaniem się emocjonalnych więzi z pociechą.
Ciąża i macierzyństwo mają znaczący wpływ na układ nerwowy kobiet - zmiany, jakie te procesy wywołują w mózgach, są dobrze udowodnione naukowo. Grupa badaczy z Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych postanowiła sprawdzić, czy mózgi ojców również zmieniają się w odpowiedzi na narodziny pierwszego dziecka.
Mózg w stanie domyślnym
W badaniu opublikowanym na łamach magazynu "Cerebral Cortex" wzięło udział 40 mężczyzn ze Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii, którzy po raz pierwszy mieli zostać ojcami. Naukowcy dwukrotnie wykonali im rezonans magnetyczny głowy: przed przyjściem na świat ich pierwszego potomka i kilka miesięcy po narodzinach. Wyniki zostały następnie porównane z obrazami mózgów grupy kontrolnej - 17 bezdzietnych mężczyzn z Hiszpanii.
Wyniki wskazują, że objętość mózgów świeżo upieczonych ojców odrobinę zmniejszyła się w porównaniu z wartością zaobserwowaną przed przyjściem dziecka na świat. Najbardziej zauważalnemu zmniejszeniu uległ obszar znany jako sieć stanu domyślnego (DMN), odpowiedzialny za tworzenie emocjonalnej więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem.
Paradoksalnie zmiana objętości mózgu w tym miejscu wcale nie oznacza utraty przywiązania. Wręcz przeciwnie - jest oznaką tworzenia się cieplejszej, bardziej naturalnej więzi.
Wielki dzień dla układu nerwowego
Naukowcy porównali również mózgi ojców z grupą kontrolną. Mężczyźni posiadający dzieci nosili wyraźne oznaki plastyczności w korowej substancji szarej, obszarze odpowiedzialnym za rozumienie społeczne. Bezdzietni panowie mogli natomiast pochwalić się znacznie większą objętością układu wzrokowego.
"To badanie dostarcza dowodów na strukturalne zmiany mózgu u ojców" - zaznaczyli autorzy badania. "Potwierdza to hipotezę, że zostanie ojcem to na tyle ważne doświadczenie dla mężczyzn, że może mieć wpływ na zmianę struktury układu nerwowego" -uzupełnili.
Autorzy wskazują, że konieczne będą dalsze badania nad rolami, jakie spełniają zmienione obszary mózgu w rodzicielstwie. Uzyskane wyniki są jednak zgodne z badaniem z 2020 roku, które wykazało, że ojcowie są lepsi w zadaniach angażujących pamięć wzrokową niż bezdzietni mężczyźni.
Źródło: ScienceAlert, Interesting Engineering
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock