Kondory kalifornijskie mogą rozmnażać się bezpłciowo - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z organizacji działającej na rzecz ochrony dzikiej przyrody w San Diego w amerykańskim stanie Kalifornia. Naukowcy wiążą z odkryciem nadzieje na odrodzenie tego krytycznie zagrożonego gatunku. Obecnie na świecie żyje 500 osobników.
W czasie rutynowej analizy próbek materiału biologicznego pochodzących od kondorów kalifornijskich (Gymnogyps californianus) w zoo w San Diego w Kalifornii odkryto, że dwa pisklęta wykluły się z niezapłodnionych jaj. Próbki pobrano na początku lat dwutysięcznych, jednak naukowcy dopiero w tym roku, po szczegółowych badaniach genetycznych, potwierdzili, że doszło do zjawiska nazywanego rozmnażaniem bezpłciowym lub partenogenezą.
Jak sprecyzowano, dwa pisklęta były genetycznie powiązane ze swoją matką, ale u żadnego z ptaków nie znaleziono powiązania genetycznego z samcem. To pierwsze potwierdzone dwa przypadki rozmnażania bezpłciowego u kondorów kalifornijskich - podkreślono.
"Moment eureki"
- To było duże zaskoczenie. Nie spodziewaliśmy się, że odkryjemy coś takiego - zaznaczyła Cyntha Steiner z organizacji San Diego Zoo Wildlife Alliance, współautorka badań na ten temat opublikowanych na łamach czasopisma "Journal of Heredity" pod koniec października.
Jak mówiła, naukowcy powtórzyli wiele testów genetycznych po to, aby się upewnić, że nie popełniono żadnego błędu w trakcie badań. Przyjrzano się także wszystkim danym genetycznym z ostatnich 30 lat dotyczącym kondorów kalifornijskich. - Poskładaliśmy wszystkie kawałki razem i to było jak moment eureki - powiedziała.
"Bardzo rzadkie odkrycie"
Jak zaznaczyła Steiner, "to bardzo rzadkie odkrycie", ponieważ rozmnażanie bezpłciowe nie jest często spotykanym zjawiskiem u ptaków. - Jest znane u innych zwierząt, na przykład gadów i ryb, ale u ptaków jest bardzo rzadkie, szczególnie u dzikich - dodała.
Badaczka przekazała, że oba pisklęta, gdy się wykluły, miały niedowagę. Jedno zostało wypuszczone na wolność i zmarło w wieku dwóch lat w 2003 roku. Drugie żyło w niewoli przez osiem lat i zmarło w 2017 roku.
Kondory kalifornijskie
Kondor kalifornisjki to jeden z najrzadszych na świecie gatunków ptaków. Na liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (UINC) określany jest jako krytycznie zagrożony. W latach 80. XX wieku na świecie żyło około 20 osobników. Ogromna część jego populacji wymarła z powodu kłusownictwa, niszczenia siedlisk oraz zatruć. Obecnie występuje 500 kondorów kalifornijskich, z czego około 200 w niewoli i 300 na wolności.
Jak napisano na Twitterze organizacji San Diego Zoo Wildlife Alliance, odkrycie o bezpłciowym rozmnażaniu kondora kalifornijskiego "daje nową nadzieję na odrodzenie" gatunku.
To jeden z największych ptaków latających na świecie. Jego skrzydła osiągają rozpiętość około 2,7 metra. Kondory kalifornijskie ważą około dziewięciu kilogramów. Zamieszkują góry północnej Kalifornii.
Źródło: Reuters, wildlife.ca.gov, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock