Sroki, słonie, delfiny oraz niektóre małpy wiedzą, że gdy patrzą w lustro widzą same siebie. Niemieccy naukowcy postanowili sprawdzić, czy potrafią to także kury. W tym celu przeprowadzili nowy rodzaj eksperymentu, uwzględniający 58 kogutów.
Zespół ekspertów z Instytutu Inżynierii Rolniczej na Uniwersytecie w Bonn i Instytutu Neuronauki Poznawczej na Uniwersytecie w Bochum w Niemczech odkrył, że koguty są w stanie przejść test samorozpoznania. Wyniki ich analizy ukazały się w czasopiśmie naukowym "Plos One".
Kogut, lustro, cień jastrzębia
Naukowcy podali, że wcześniej przeprowadzone badania sugerowały, że bardzo niewiele gatunków zwierząt cechuje się samoświadomością, rozumianą jako samorozpoznanie. Oznacza to, że zwierzę rozumie, że obraz w lustrze przedstawia ich samych, a nie innego osobnika tego samego gatunku. Eksperymenty, które prowadzono w przeszłości, miały na celu sprawdzenie, czy zwierzę potrafi zareagować na widok swojej głowy czy ciała. Cecha ta została udowodniona już u srok, niektórych małp człekokształtnych, słoni czy delfinów.
Zespół badaczy wziął pod uwagę, że wiele gatunków zwierząt jest pozbawionych dłoni czy palców, aby móc wyraźnie pokazać, że rozpoznaje swoje odbicie. Dlatego postanowili przetestować nowy sposób badania samorozpoznania i przetestować go na kogutach.
W badaniu wspomnieli, że koguty pieją nie tylko rano, ale również wtedy, gdy widzą drapieżnika. Gdy są same, najczęściej zachowują spokój. Postanowili wykorzystać to w swojej pracy.
Umieścili więc koguta w niewielkiej przestrzeni, podzielonej siatką na dwie połowy. W niektórych próbach umieszczali innego koguta, w innych sytuacjach wkładali samo lustro, a niekiedy zostawiali drugą część pustą. Dodano także potencjalne zagrożenie - w tym wypadku był nim cień jastrzębia, wyświetlany na suficie.
Badacze uważnie obserwowali zachowanie 58 kogutów. Wyniki badań wykazały, że ptaki znacznie częściej wydawały sygnały alarmowe, gdy widziały innego koguta, niż gdy były same lub patrzyły w lutro. Zespół stwierdził podobną redukcję wezwań, gdy umieścił drugiego koguta poza zasięgiem wzroku za lustrem.
"Podstawowy aspekt świadomości"
Zespół twierdzi, że odkrycia sugerują, że ptaki rozumiały, że patrzą na swoje odbicie, nawet jeśli towarzyszył temu zapach i dźwięki wydawane przez innego osobnika. To może sugerować, że rozpoznają siebie w lustrze lub, że widzą zaskakujące zwierzę, które naśladuje ich ruchy.
Nowe doniesienia sugerują, że koguty ustalają potencjalne zagrożenie głównie na podstawie wzroku, a nie dźwięku czy zapachu. By to potwierdzić konieczne będzie przeprowadzenie zmodyfikowanych badań, w których zostanie uwzględniony naturalny kontekst danego osobnika.
- Samorozpoznanie jest podstawowym aspektem świadomości. Dla nas to jest fundamentalne. Nasze wyniki sugerują poziom świadomości u kur, który skłania do dyskusji na temat praw i dobrostanu zwierząt - powiedziała Sonja Hillemacher, jedna z autorek badania.
"Jeśli koguty potrafią odróżnić własne odbicie od wzroku współplemieńca, jest prawdopodobne, że ta zdolność poznawcza jest znacznie bardziej rozpowszechniona, niż wcześniej zakładano" - przekazał zespół.
Źródło: phys.org, The Gurdian
Źródło zdjęcia głównego: Wizard Goodvin/Shutterstock