TVN Meteo | Nauka

Ponad 14 procent światowej populacji mogło mieć boreliozę. Najwięcej przypadków w Europie Środkowej

TVN Meteo | Nauka

Autor:
as
Źródło:
BMJ Global Health, kleszcze.info.pl
Sezon na kleszcze trwa. Czym grozi zakażenie boreliozą? Co jeszcze grozi nam od kleszczy?
Sezon na kleszcze trwa. Czym grozi zakażenie boreliozą? Co jeszcze grozi nam od kleszczy?"Fakty po południu"
wideo 2/9
Kleszcze

Chińscy naukowcy wskazują, że niektóre choroby przenoszone przez kleszcze występują częściej niż sądzimy. We krwi 14,5 procent przebadanych osób z całego świata wykryto ślady znaczące o przejściu boreliozy. Najwięcej przypadków odnotowano w Europie Środkowej.

Borelioza to najczęściej występująca choroba odkleszczowa. Do zarażenia dochodzi w wyniku wkłucia się kleszcza będącego nosicielem bakterii Borrelia burgdorferi sensu lato (Bb). Zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Kunmingu postanowił przyjrzeć się częstotliwości występowania tej choroby w różnych miejscach na świecie.

Dane ze 158 tysięcy próbek

Badanie zostało wykonane w oparciu o wyniki 89 artykułów naukowych, w których analizowano krew uczestników pod kątem występowania przeciwciał Bb - ich obecność potwierdzała wystąpienie boreliozy w przeszłości. Łącznie zespół zebrał dane dotyczące ponad 158 tysięcy przypadków z różnych regionów świata. Przeciwciała zostały znalezione we krwi około 23 tysięcy badanych, co stanowiło 14,5 procent grupy.

Naukowcy przyjrzeli się również występowaniu przypadków boreliozy w poszczególnych regionach świata. Okazało się, że na chorobę najczęściej zapadali mieszkańcy Europy Środkowej - w naszym regionie odsetek ten wynosił 20,7 procent. Na drugim miejscu znalazła się Azja Wschodnia (15,9 procent), a za nią - Europa Zachodnia (13,5 procent). Istnieją także regiony, w których choroba występuje bardzo rzadko - na Karaibach przeciwciała obecne były we krwi jedynie dwóch procent badanych - lub nie występuje wcale.

Badanie wykazało również, że na zakażenie Bb najbardziej narażeni byli mężczyźni w wieku powyżej 50 lat, zamieszkujący rejony wiejskie, u których zaobserwowano częste wkłucia się kleszczy.

Zakażenia występują coraz częściej

Naukowcy zwracają uwagę na jeszcze jedną kwestię - wzrost liczby przypadków boreliozy w ciągu ostatnich 20 lat. W badaniach z lat 2001-2010 przeciwciała stwierdzono u około 8 procent badanych. Te sporządzone pomiędzy 2011 a 2012 wskazywały, że znajdowały się one we krwi 12 procent uczestników.

Borelioza to najpowszechniejsza choroba odkleszczowa w naszych szerokościach geograficznych. Objawia się zawrotami i bólem głowy, a także uczuciem zmęczenia, jednak w szczególnie poważnych przypadkach może prowadzić do trwałego uszkodzenia układu nerwowego.

Właśnie dlatego specjaliści zalecają profilaktykę - podczas leśnych wycieczek powinniśmy zadbać o odpowiednie ubranie i ochronę głowy, zaś po powrocie z lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało.

Kleszcze i borelioza. Fakty i mityLasy Państwowe
Uwaga na kleszcze!PAP/Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz

Autor:as

Źródło: BMJ Global Health, kleszcze.info.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości