Najpopularniejszym dodatkiem do kawy - oprócz mleka - jest cukier. Miłośnikom tego napoju zdarza się dodawać go nie tylko w typowej, krystalicznej postaci, ale także w syropach czy różnego rodzaju posypkach. Wszystko po to, by jak najbardziej zredukować nieprzyjemną gorycz napoju. Okazuje się jednak, że także ludzie nietolerujący laktozy lub unikający nadmiaru cukru również mogą pozbawić swoją kawę goryczy i cieszyć się jej smakiem. Sposób ten, choć wydaje się oryginalny, jest potwierdzony naukowo.
Coraz częściej spotkać można ludzi, którzy zamiast cukru wybierają bardziej "wytrawną" wersję kawy. Jak twierdzą, by złagodzić gorzki smak oraz wydobyć inne zaskakujące nuty smakowe, do kubka czy filiżanki z kawą wystarczy wsypać szczyptę... soli.
Tłumi gorycz, wydobywa inne smaki
Nawet jeśli wydaje się to absurdalne, nauka spieszy z pomocą i wyjaśnia, że chlorek sodu (NaCl), popularnie zwany solą kuchenną, jest niezwykle skuteczny w tłumieniu pewnych smaków i wydobywaniu innych, nie tylko w kawie, ale i innych typach żywności. Właśnie ta cecha sprawia, że sól jest najpopularniejszą przyprawą na świecie i znana jest w każdym jego zakątku.
Poprzez tłumienie goryczy sól pozwala innym smakom - takim jak słodycz czy umami - wyjść na pierwszy plan. I chociaż teoria mapy języka, mówiąca o danych rejonach tego organu, które odbierają różne smaki, już dawno temu została obalona, naukowcy wciąż przekonują o istnieniu wyspecjalizowanych receptorów odpowiadających za dany smak. Receptor słoności jest znany jako nabłonkowy kanał sodowy (ENaC). Z kolei receptory smaku gorzkiego należą do rodziny znanej jako TAS2R.
Teza, według której sól jest skuteczna w maskowaniu goryczy, została postawiona po badaniach z 1995 roku. Kiedy naukowcy zmieszali słodkie i gorzkie związki, dodanie soli sprawiło, że mieszanka zyskała na słodyczy i traciła na goryczy. W drugą stronę to już nie zadziałało - dodanie goryczy nie stłumiło soli.
Naukowcy nie są w stanie stwierdzić, dlaczego dokładnie dochodzi do tego tłumienia, jednak w badaniach przeprowadzonych na myszach w 2013 roku wykazano, że receptor odpowiadający za sól, gdy otrzyma jej za dużo, zaczyna napędzać także receptory kwaśne i gorzkie. Dzieje się tak, gdyż kombinacja smaków nie jest zbyt przyjemna, a spożycie zbyt dużej ilości soli na raz może być groźne.
Jednak odrobina soli może być bardzo przydatna. Skuteczna jest między innymi w przypadku brukselki i bakłażana - natychmiast niweluje nadmiar goryczy.
W przypadku kawy, gorzkie nuty smakowe zaczynają uwalniać się podczas parzenia. Podczas tego procesu powstają związki, takie jak laktony kwasu chlorogenowego czy fenylindany, które są wynikiem rozpadu kwasu chlorogenowego.
Gdzie kawa jest słona
Dodawanie soli do kawy jest najbardziej popularne między innymi w Wietnamie. Nie rezygnuje się jednak tam z dodania nabiału. Także w Szwecji zdarza się, że do kawy dodaje się odrobinę solonego mięsa lub sera. Kawa z solą była rozpowszechniona wśród amerykańskiej marynarki wojennej podczas II wojny światowej. Jak podaje portal sciencealert.com, ich sprzęt do odsalania wody nie był w pełni skuteczny.
Dlatego jeśli z jakichś przyczyn nie lubisz lub nie możesz pić kawy z cukrem lub mlekiem, a drażni cię jej gorzki smak, nie wahaj się przeprowadzić eksperymentu z solą. Może być to szczególnie przydatne, jeśli parzyłeś kawę zbyt długo. Zacznij od małej szczypty i stopniowo dodawaj, by sprawdzić, kiedy będzie dla ciebie najlepsza.
Źródło: sciencealert.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock