NASA opublikowała zdjęcia chmur otaczających Jowisza, pokazujące największą planetę Układu Słonecznego w nietypowej palecie barw. Uchwycony przez sondę Juno gazowy olbrzym pokryty jest chmurami, które po wyostrzeniu odsłaniają bogaty zestaw kolorów.
Przywykliśmy do tego, że Jowisz przedstawiany jest na zdjęciach i grafikach w ciepłych, nasyconych kolorach, z Wielką Czerwoną Plamą na czele. Zdjęcia wykonane przez sondę Juno wskazują jednak, że gdybyśmy mogli z bliska zobaczyć tę gigantyczną planetę gołym okiem, wyglądałaby ona zupełnie inaczej niż sobie to wyobrażamy.
Pastele i wyraziste barwy
Zdjęcia Jowisza zostały wykonane 5 lipca 2022 roku podczas 43 bliskiego przelotu sondy obok gazowego olbrzyma. W momencie wykonania surowego zdjęcia, Juno znajdowała się około 5300 kilometrów nad szczytami chmur Jowisza, na szerokości geograficznej około 50 stopni. Maszyna poruszała się z prędkością 209 tysięcy kilometrów na godzinę względem planety.
Pierwszy obraz został przetworzony w celu oddania przybliżonych kolorów, które ludzkie oko widziałoby z punktu widokowego Juno. Chmury planety mają na nim mleczną, mało nasyconą barwę, jednak wbrew pozorom nie są one jedynie czerwone.
Drugi obraz został pozyskany w ten sam sposób, ale poddano go specjalnej obróbce. Naukowiec Björn Jónsson przetworzył go cyfrowo tak, aby zwiększyć zarówno nasycenie kolorów, jak i kontrast. W ten sposób wyostrzył drobne elementy oraz zredukował szumy, które zwykle pojawiają się na surowych obrazach.
Ten sposób prezentacji danych ujawnia niektóre z najbardziej intrygujących aspektów atmosfery Jowisza, w tym zróżnicowanie kolorów wynikające ze składu chemicznego chmur, trójwymiarową naturę wirów oraz jasne obłoki, które tworzą się w wyższych partiach atmosfery.
Źródło: NASA, Space.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Björn Jónsson