Już w czwartek nastąpi zjawisko, które zdarza się tylko kilka razy w ciągu stulecia - hybrydowe zaćmienie Słońca. Potrwa ponad trzy godziny. W Polsce nie będzie widoczne - zobaczą je tylko mieszkańcy wybranych regionów świata.
20 kwietnia wystąpi wyjątkowo rzadkie zjawisko astronomiczne - hybrydowe zaćmienie Słońca. Będzie ono widoczne w części Australii, Timorze Wschodnim i Indonezji (Nowej Gwinei, a dokładniej w prowincji Papua Zachodnia). Rozpocznie się o godzinie 3.34, a punkt kulminacyjny nastąpi o godz. 6.16. Zjawisko przestanie być widoczne o godz. 8.59. Będzie trwało blisko 200 minut. To pierwsze zaćmienie Słońca w 2023 roku. Dlaczego nazywa się hybrydowe? Ponieważ w wyżej wymienionych miejscach będzie można podziwiać zarówno zaćmienie obrączkowe, jak i całkowite.
W tym samym czasie nastąpi także częściowe zaćmienie Słońca. Będzie widoczne na południowym wschodzie Azji, we wschodnich Indiach, Australii, Filipinach i Nowej Zelandii.
Zaćmienie Słońca - co to za zjawisko
Zaćmienie Słońca to zjawisko, do którego dochodzi w momencie, kiedy Księżyc ustawia się pomiędzy Słońcem i Ziemią. Dochodzi w tym momencie do przysłonięcia światła słonecznego. Zjawisko można podzielić na kilka rodzajów. Najbardziej efektowne są zaćmienia całkowite, gdy tarcza Księżyca całkowicie zakrywa tarczę słoneczną i można zobaczyć koronę słoneczną.
Z kolei gdy tarcza Srebrnego Globu nie przesłania Słońca w całości, mówimy o zaćmieniu częściowym. Rozróżnia się też zaćmienie obrączkowe, gdy tarcza Księżyca wejdzie całkowicie na Słońce, ale jest od niego nieco mniejsza, co powoduje widok jasnej obrączki dookoła. Najrzadsze jest właśnie zaćmienie hybrydowe (obrączkowo-całkowite), gdy w centralnej części pasa zaćmienia widzimy zaćmienie całkowite, a nieco dalej zaćmienie obrączkowe. Zdarza się ono tylko kilka razy w ciągu stulecia. W XXI wieku wystąpią 224 zaćmienia Słońca, a tylko siedem z nich będzie zaćmieniami hybrydowymi.
20 kwietnia zaćmienie zacznie się od zaćmienia obrączkowanego, które zmieni się w całkowite, a następnie ponownie stanie się zaćmieniem obrączkowym. W ciągu 3 godzin i 19 minut centralny cień Księżyca przemierzy ścieżkę o długości 13 800 kilometrów pokrywającą 0,07 procenta powierzchni Ziemi.
Hybrydowe zaćmienie Słońca. Czy będzie widoczne w Polsce?
Hybrydowe zaćmienie Słońca nie będzie widoczne w Polsce. Na zaćmienie widoczne u nas trzeba poczekać do 29 marca 2025 roku. Wtedy dojdzie do jego częściowej formy.
Źródło: tvnmeteo.pl, earthsky.org, Z głową w gwiazdach
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock