Już za kilkanaście dni dojdzie do niezwykłego zjawiska astronomicznego - hybrydowego zaćmienia Słońca. Oznacza to, że jednego dnia będzie można zobaczyć i zaćmienie obrączkowe i zaćmienie całkowite. Niestety, w Polsce go nie obejrzymy. Jednak dla pewnej części świata okaże się ono nie lada gratką.
"Nadciąga! Już mniej niż dwa tygodnie pozostały do jednego z najrzadszych zjawisk astronomicznych tego stulecia! Już 20 kwietnia wystąpi hybrydowe zaćmienie Słońca" - napisał na profilu facebookowym Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach".
Kiedy dojdzie do tego zjawiska? Hybrydowe zaćmienie Słońca rozpocznie się 20 kwietnia o godzinie 3.34. Punkt kulminacyjny zjawiska nastąpi o godz. 6.16, a przestanie być ono widoczne o godz. 8.59.
Zjawisko nazwano zaćmieniem Ningaloo. Słowo to w języku Aborygenów, czyli australijskiej, rodzimej ludności oznacza "pelerynę".
Hybrydowe zaćmienie Słońca 2023. Czym jest to zjawisko?
Czym jest hybrydowe zaćmienie Słońca? Jak pisze Karol Wójcicki, do tego zjawiska dochodzi wtedy, gdy Księżyc rzucający cień na naszą planetę jest w tak szczególnej odległości od niej, że na skutek jej krzywizny w jednym miejscu pozwala zobaczyć zaćmienie całkowite, ale w innych zaćmienie obrączkowe.
"Tak samo będzie właśnie 20 kwietnia 2023 - wtedy jednego dnia na Ziemi będziemy mogli zobaczyć i zaćmienie obrączkowe i zaćmienie całkowite. W XXI wieku zdarzy się to łącznie tylko siedem razy, co stanowi 3,1 procenta zaćmień Słońca w ogóle!" - podkreślił popularyzator astronomii.
"Dla jasności: zaćmienie obrączkowe powstaje wtedy, gdy obserwowana na niebie średnica tarczy Księżyca podczas zaćmienia jest odrobinę mniejsza od średnicy tarczy Słońca. Wtedy Księżyc nie jest w stanie zasłonić całej tarczy naszej gwiazdy i podczas fazy maksymalnej na niebie obserwujemy właśnie taki słoneczny pierścień" - napisał Wójcicki. Inaczej jest w przypadku zaćmienia całkowitego. Wtedy "tarcza Księżyca w całości zasłania Słońce"
Dodał, że w czasie zaćmienia hybrydowego nie widzimy tych dwóch zjawisk jednocześnie. "Cień Księżyca będzie pędził po powierzchni Ziemi, a zaćmienie będzie się zmieniało. Na początku podczas wschodu Słońca nad południową częścią Oceanu Indyjskiego nastąpi krótkie zaćmienie obrączkowe (trwające do około pięciu sekund), a później szybko przejdzie ono w zaćmienie całkowite. W maksymalnej fazie, nieopodal wybrzeża Timoru Wschodniego, będzie trwało ono około jednej minuty i 16 sekund. Na sam koniec zaćmienie znowu przemieni się w obrączkowe, które podczas zachodu potrwa do około 10 sekund - tłumaczył autor bloga "Z głową w gwiazdach".
Hybrydowe zaćmienie Słońca 2023. Czy można oglądać w Polsce?
Czy zjawisko będzie widoczne w Polsce? Niestety nie. Jak pisze Wójcicki, będzie je można podziwiać tylko na niewielkim fragmencie półwyspu w północno-zachodniej Australii, Timorze Wschodnim i Papui Zachodniej.
Na zaćmienie Słońca widoczne w Polsce musimy poczekać do 29 marca 2025 roku. Wtedy dojdzie do częściowej formy tego zjawiska.
Źródło: Z głową w gwiazdach, timeanddate.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock