Jak Golfsztrom wpływa na zmianę klimatu?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prądy morskie odgrywają istotną rolę w kształtowaniu klimatu Ziemi
Prądy morskie odgrywają istotną rolę w kształtowaniu klimatu Ziemi
NASA
Prądy morskie odgrywają istotną rolę w kształtowaniu klimatu ZiemiNASA

Tak zwany morski prąd Golfsztrom (lub po prostu Golfsztrom, gdyż „strom” w wielu językach oznacza prąd morski) to niezwykły przypadek naturalnie powstałego zjawiska, którego efekty są odczuwalne w ogromnej części świata. Możemy zadać sobie pytanie, czy to Golfsztrom wpływa na zmianę klimatu, czy to zmieniający się klimat zmienia siłę prądu. W tekście wyjaśniamy, co to jest Prąd Zatokowy i dlaczego jest tak ważny dla mieszkańców Europy, oraz zastanawiamy się, czy Golfsztrom słabnie. 

Golfsztrom (Golfstrom) to inaczej Prąd Zatokowy – jest ciepłym prądem oceanicznym Północnego Atlantyku.Początek Prądu Zatokowego wyznaczają wody północnych Karaibów, a koniec – daleka północ Oceanu Atlantyckiego, okolice Nowej Fundlandii i Labradoru. Według innych źródeł Golfsztrom rozpoczyna się już ponad tysiąc kilometrów wcześniej, w Zatoce Meksykańskiej. 

System Prądu Zatokowego

Mówiąc o Golfsztromie, właściwie częściej ma się na myśli rozległy i niespotykanie skomplikowany System Prądu Zatokowego, którego złożoność jest fenomenem o globalnej skali, co też w znacznym stopniu utrudnia badania nad nim. Składa się na niego ogromna liczba różnych prądów morskich, których dokumentowanie stanowi dużą trudność, ponieważ prądy te regularnie zmieniają swoje położenie, słabną i umacniają się, a nawet mogą całkowicie zanikać i powstawać od nowa. 

Golfsztrom zanika przez roztapiające się lody Islandii i Granlandiiflickc.com(CC BY 2.0)/Boegh, wikipedia.org

Takie prądy morskie można wyobrazić sobie jako rzekę płynącą pod powierzchnią wody. Zjawisko takie jest możliwe dzięki różnicom w gęstości wody, na którą składa się jej temperatura oraz zasolenie. Prędkość wody płynącej w takiej atlantyckiej „rzece” może wynosić od 6,5 km/h do 9 km/h i jest ona wykorzystywana przez różnego rodzaju morskie zwierzęta do zmniejszenia wysiłku w migracjach z wód środkowego Atlantyku na daleką północ, w rejony polarne. 

Prąd Golfsztrom

Głębokość prądów morskich zależy od ich temperatury: prądy ciepłe płyną wyżej niż zimne, co jeszcze bardziej komplikuje mapowanie Systemu Prądu Zatokowego. W północnym Atlantyku Golfsztrom przechodzi bifurkację, czyli ulega rozwidleniu. Powstaje z niego Prąd Północnoatlantycki, a część wód, które nie znalazły się w tymże prądzie, skręca na południowy wschód – ku wybrzeżom Afryki. Prąd Północnoatlantycki dopływa następnie do północnej Europy. Prąd Zatokowy ma jednak pewną cechę, która znacząco wpływa na klimat, jaki panuje na tym kontynencie. I jest niesłychanie silnie odczuwalny.

Ciepły prąd zatokowy – wpływ na klimat w Europie

Golfsztrom to prąd ciepły. Jest on częścią oceanicznego globalnego pasa transmisyjnego, czyli cyrkulacji termohalinowej, która razem z wodą i powietrzem transportuje ogromne ilości ciepła z okolic równika, wzdłuż wschodniego wybrzeża Ameryki i, jak wcześniej zostało napisane, następnie do Europy. Potęgę tego zjawiska bardzo dobrze obrazują odczyty temperatury, jakie odnotowuje się nad Morzem Norweskim. Temperatura w zimie w tamtym rejonie jest o około 22 stopnie Celsjusza wyższa niż w innych miejscach położonych na tej samej szerokości geograficznej, czyli na przykład na Alasce, w Kanadzie czy południowej Grenlandii.

Czy Golfsztrom zanika?

Działalność człowieka oraz spowodowane nią globalne ocieplenie klimatu zmienia nasilenie ciepłego, „ogrzewającego” Europę, Prądu Zatokowego. Jednak czy ocieplenie się klimatu nie powinno przyczynić się do wzmożenia? Tak podpowiadałaby logika, ale nauka wskazuje na coś przeciwnego. Wyniki badań każą przypuszczać, że topnienie lodowców znajdujących się w północnym kole podbiegunowym ochładza wody Oceanu Atlantyckiego do tego stopnia, że znacząco wpływają one na temperaturę podwodnych prądów morskich, w tym właśnie Golfsztromu oraz jego przedłużenia – Prądu Północnoatlantyckiego.

Co jeszcze wpływa na temperaturę prądów Oceanu Atlantyckiego?

Istnieje jeszcze inne wyjaśnienie zmian zachodzących w atlantyckiej cyrkulacji oceanicznej. Równowagę takiej cyrkulacji mogą zaburzać wylewy jezior do oceanu. Tak było na przykład z kanadyjskim jeziorem Agassiz. To jednak niezmiernie rzadkie przypadki i od ponad ośmiu tysięcy lat cyrkulacja nie wykazywała znaczących wahań. 

Od około 150 lat ludzkość wykonuje dokumentowane pomiary temperatury. Przyglądając się im, nietrudno było naukowcom zauważyć pewną powtarzalność spadków i wzrostów średnich wyników pomiarów. Zmienność ta najwyraźniejsza jest w rejonach północnego Atlantyku i jest ona spowodowana, rzecz jasna, przez powtarzalność cyrkulacji termohalinowej. Dane wskazują, że okres, w jakim temperatura periodycznie wzrasta i się obniża, jest regularny i wynosi 65 lat.

Mimo to intensywność zanikania Prądu Zatokowego wciąż budzi niepewność naukowców i – nawet biorąc pod uwagę oczywiste ocieplanie się klimatu – pozostaje kwestią sporną.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: flickc.com(CC BY 2.0)/Boegh, wikipedia.org

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W piątek 3.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne przed burzami. W piątek w zachodniej Polsce obowiązują ostrzeżenia, które w mocy pozostaną do godzin wieczornych. Niebezpieczne zjawiska przyniesie także weekend oraz początek nadchodzącego tygodnia.

Ostrzeżenia IMGW przed burzami. Tu pogoda może być niebezpieczna

Ostrzeżenia IMGW przed burzami. Tu pogoda może być niebezpieczna

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Na pogodę w czasie długiego majowego weekendu w Polsce nie możemy narzekać. Po nim jednak czeka nas zmiana. Jak mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, temperatura zacznie spadać, a nocami w połowie przyszłego tygodnia niewykluczone są nawet przygruntowe przymrozki.

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Pogoda w Polsce ulegnie pogorszeniu. Słoneczne dotychczas niebo zaczną przysłaniać chmury, a miejscami spodziewane są opady deszczu i burze. W przyszłym tygodniu czeka nas także spadek temperatury. Lokalnie na termometrach zobaczymy zaledwie 12 stopni Celsjusza.

Pogorszenie pogody będzie dotkliwe

Pogorszenie pogody będzie dotkliwe

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Pogoda na dziś. Piątek 03.05 przyniesie zmiany. W niektórych regionach kraju mocno się zachmurzy, spadnie deszcz i zagrzmi. Nadal będzie bardzo ciepło. Temperatura w centrum Polski dojdzie nawet do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 03.05. Deszcz i burze w części kraju

Pogoda na dziś - piątek 03.05. Deszcz i burze w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Jeszcze tylko w piątek narciarze będą mogli jeździć za szczytu Kasprowego Wierchu do Kotła Gąsienicowego w Tatarach - informują Polskie Koleje Linowe. Wyciąg miał być czynny do niedzieli, ale z powodu pogody śniegu nie uda się utrzymać na trasie.

Ostatnia szansa na narty na Kasprowym Wierchu

Ostatnia szansa na narty na Kasprowym Wierchu

Źródło:
PAP

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX

W lagunie w rejonie gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii zauważono co najmniej dwa rekiny. Władze ostrzegły przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk.

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Obfite opady deszczu i powodzie nawiedziły stan Rio Grande do Sul w Brazylii. Spowodowały, że poziom wody w rzekach gwałtownie wzrósł. To, jak niebezpieczna jest aura, widać na nagraniu z miasta Santa Tereza.

Burmistrzyni wygłaszała apel, nagle za jej plecami woda porwała most. Nagranie

Burmistrzyni wygłaszała apel, nagle za jej plecami woda porwała most. Nagranie

Źródło:
ENEX, soumaisnoticias.com, lorena.r7.com

Ulewne opady deszczu zalały stolicę Turcji Ankarę. W mieście pod wodą znalazły się drogi - przekazał w czwartek turecki portal Daily Sabah.

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Źródło:
PAP, dailysabah.com/

Ciepła, słoneczna aura sprawia, że więcej czasu wolnego spędzamy w parkach, lasach i na łąkach. W miejscach tych roi się od kleszczy, które są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, że kleszcze występują właściwie wszędzie i są groźne przez cały rok.

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Bilans ofiar śmiertelnych zawalenia się fragmentu autostrady w prowincji Guangdong na południu Chin wzrósł do 48 - przekazały w czwartek chińskie media, powołując się na komunikat lokalnych władz.

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP, BBC

Sezon pożarowy w Grecji rozpoczął się najwcześniej w historii. Jest to spowodowane wysoką temperaturą powietrza i skąpymi opadami. W tym roku władze planują podwoić do około 1300 liczbę strażaków w wyspecjalizowanych jednostkach gaszących pożary.

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Źródło:
Reuters, PAP

Nieco ponad dwa tygodnie po gwałtownej burzy, która nawiedziła Zjednoczone Emiraty Arabskie, w kraju znowu mocno pada deszcz. Na lotnisku w Dubaju występują utrudnienia.

W Dubaju znowu mocno pada. Apel do podróżujących na lotnisko

W Dubaju znowu mocno pada. Apel do podróżujących na lotnisko

Źródło:
Reuters

Tornado przeszło we wtorek nad stanem Kansas. Żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej jednej osoby i zniszczył co najmniej 22 domy. To kolejna trąba powietrzna, jaka nawiedziła centralne Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich dni.

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Źródło:
CNN, 13 WIBW

Zbliża się szczyt eta Akwarydów, roju meteorów związanych z kometą Halleya. Chociaż te spadające gwiazdy najłatwiej zaobserwować na półkuli południowej, w tym roku warto zerknąć w niebo także w Polsce - astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku.

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Źródło:
The Conversation, earthsky.org, PAP, tvnmeteo.pl

Ile godzin trwał najdłuższy w historii maraton grillowania? Ile ważyła największa porcja przygotowanego naraz mięsa wołowego, a ile mierzyła najdłuższa wegetariańska kiełbaska świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących grilla znajdziecie w poniższym artykule.

10 grillowych rekordów z całego świata

10 grillowych rekordów z całego świata

Źródło:
Guinness World Records

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

Trwa ewakuacja setek mieszkańców indonezyjskiej wyspy Tagulandang po tym, jak we wtorek doszło do kolejnego wybuchu wulkanu Ruang. Władze obawiają się, że materiał wulkaniczny wpadający do oceanu może wywołać tsunami. Erupcja ma wpływ na ruch lotniczy w regionie.

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Źródło:
Reuters

Majówka wielu z nas kojarzy się z grillowaniem na łonie natury z rodziną i bliskimi. Jak przestrzega jednak doktor Aleksandra Szymańska, specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, grillowanie tłustych mięs i kiełbas nie jest zdrową formą przygotowywania jedzenia. Są pewne grupy osób, które powinny takich potraw unikać.

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Źródło:
PAP

W Afganistanie w prowincji Wardak w ostatnich dniach spadł śnieg. Opady nawiedziły ten region w porze kwitnienia drzew owocowych, przynosząc ogromne straty blisko dwóm tysiącom rodzin.

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

Źródło:
Reuters

Pogoda w górach zawsze wymaga szczególnej ostrożności. Dobitnie pokazuje to nagranie schodzącej lawiny w rejonie Czarnego Stawu, przed którą uciekał turysta. W Tatrach wciąż obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl