Efekt Dopplera – na czym polega? Jak wykorzystywany jest w kosmologii i astronomii?

Źródło:
tvn24.pl
Tajemnicze sygnały z kosmosu
Tajemnicze sygnały z kosmosuENEX/Dr Natasha Hurley-Walker (ICRAR/Curtin) and the GLEAM Team/ICRAR
wideo 2/7
Tajemnicze sygnały z kosmosuENEX/Dr Natasha Hurley-Walker (ICRAR/Curtin) and the GLEAM Team/ICRAR

Efekt Dopplera jest zjawiskiem szeroko wykorzystywanym w astronomii czy medycynie, na przykład do oceny stanu tętnic i żył. Zasadę jego działania bardzo łatwo zaobserwować jednak w życiu codziennym choćby stojąc przy ruchliwej ulicy. Czym jest efekt Dopplera? W jaki sposób jest wykorzystywany w nauce?

 Efekt Dopplera dotyczy rejestrowanej zmiany częstotliwości fal np. dźwiękowych.  ● Najłatwiej zjawisko Dopplera zaobserwować gdy mija nas karetka na sygnale.  ● Efekt Dopplera jest powszechnie wykorzystywany m.in. w astronomii oraz medycynie.

Efekt Dopplera

Efekt Dopplera to zjawisko fizyczne dotyczące fal polegające na zmianie ich częstotliwości rejestrowanych przez obserwatora przemieszczającego się względem źródła tych fal. Im źródło powstawania fal będzie bliżej obserwatora, tym częstotliwość będzie rosnąć. I w drugą stronę: jeśli źródło będzie się oddalać, częstotliwość fal zmaleje.

Zjawisko jest tym większe, im większa szybkość przemieszczania się względem siebie źródła fal i ich odbiorcy. Efekt Dopplera dotyczyć może różnych fal, najczęściej znajduje jednak zastosowanie w przypadku fal elektromagnetycznych, np. fal radiowych albo fal światła widzialnego, oraz fal dźwiękowych.

Efekt Dopplera - przykłady

Zjawisko Dopplera jest łatwe do zaobserwowania w przypadku fal dźwiękowych. Gdy mija nas karetka na sygnale, jej sygnał dźwiękowy nagle się obniża. To dlatego, że gdy będąca źródłem fal dźwiękowych karetka nas mija, najpierw maleje jej odległość, a wraz z nią rośnie częstotliwość fal dźwiękowych (dźwięk staje się wyższy), a następnie odległość znowu rośnie, a wraz z nią maleje częstotliwość (dźwięk staje się niższy).

Jednocześnie dla osoby jadącej tą karetką częstotliwość fal dźwiękowych będzie cały czas jednakowa.

W przypadku światła widzialnego efekt Dopplera łatwy do zaobserwowania jest natomiast w astronomii. W układzie gwiazd podwójnych pod wpływem ich ruchu względem siebie dochodzi do zmiany koloru światła. Gdy odległość między obiektami maleje, tym bardziej kolor światła zmierza w stronę zieleni i niebieskiego, a im bardziej odległość rośnie, tym bardziej kolor światła zmierza w stronę czerwieni i pomarańczowego.

Zjawisko Dopplera w badaniu kosmosu

Efekt Dopplera swoją nazwę zyskał od nazwiska austriackiego fizyka i matematyka, który w połowie XIX wieku jako pierwszy go opisał. Christian Andreas Doppler opisał zmianę koloru światła obserwując gwiazdy i od tamtej pory efekt Dopplera stale wykorzystywany jest w kosmologii i astronomii. Pomaga on w mierzeniu odległości pomiędzy ciałami niebieskimi, a także ich prędkości i kierunku w którym się poruszają.

Zjawisko Dopplera zostało wykorzystane m.in. na poparcie argumentu o teorii wielkiego wybuchu, który zapoczątkował Wszechświat. Dokonał tego astronom Edwin Hubble zauważając, że im dalej znajduje się dana galaktyka, tym szybciej się oddala. Logicznym wnioskiem z tej obserwacji było to, że skoro prędkość oddalających się we wszystkich kierunkach galaktyk wzrasta, oznacza to, że wszystkie kiedyś musiały znajdować się w jednym punkcie, a ich prędkość była równa zeru. Czyli coś musiało sprawić, że zaczęły się od siebie oddalać jednocześnie nabierając prędkości.

ZOBACZ TEŻ: Fale radiowe. Gdzie są wykorzystywane i czy są szkodliwe dla zdrowia?

Zjawisko Dopplera w medycynie

Efekt Dopplera powszechnie wykorzystywany jest również w medycynie. USG Doppler (ultrasonografia dopplerowska) to badanie stosowane w diagnostyce chorób krążenia. Przykładana do ciała pacjenta głowica aparatu emituje falę ultradźwiękową przechodzącą przez tkanki. Po zetknięciu fali z krwinkami czerwonymi dochodzi do jej odbicia i zmiany częstotliwości. Pozwala to na zmierzenie kierunku i szybkości przepływu krwi, a dzięki temu np. cofanie lub blokadę przepływu krwi.

Badanie dopplerowskie pozwala lekarzowi na ocenę stanu żył i przepływu krwi w żyłach, tętnicach, a także narządach. Ma na celu określenie stopnia niewydolności żylnej i wykrycie ewentualnych zmian: tętniaków, zakrzepów i innych. Poprzez wykonanie badania Dopplera można zapobiec m.in. zawałowi serca, udarowi mózgu czy zatorowości płucnej. 

ZOBACZ TEŻ: Kosmos stale emituje tajemnicze podczerwone światło. Już wiadomo, skąd ono pochodzi

Autorka/Autor:red.//mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mikeforemniakowski / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W nadchodzących dniach pogodę w Polsce kształtował będzie wyż Elvira. Przyniesie pogodną i słoneczną aurę. Odczuwalne będą natomiast nocne spadki temperatury, zwłaszcza na wschodzie i południu kraju. W nocy i nad ranem termometry mogą wskazać miejscami poniżej -10 stopni.

Antycyklon Elvira sprawi, że noce i poranki będą lodowate

Antycyklon Elvira sprawi, że noce i poranki będą lodowate

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na noc i na jutro, czyli sobotę 8.02. Przed nami noc z dość dużym mrozem, miejscami termometry pokażą nawet -6 stopni Celsjusza. Sobota przyniesie dużo słońca w całym kraju, spodziewać się należy porywistego wiatru.

Nocą nawet sześć stopni mrozu

Nocą nawet sześć stopni mrozu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,1 nawiedziło wybrzeże Sycylii. Zjawisku towarzyszyło kilka wstrząsów wtórnych. Jak przekazały służby, nie odnotowano żadnych uszkodzeń budynków. Straż otrzymała setki telefonów od zaniepokojonych mieszkańców.

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Sycylii

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Sycylii

Źródło:
ANSA, tvnmeteo.pl, USGS, Adnkronos

Koreę Południową nawiedziły śnieżyce i silny wiatr. Kilkaset lotów odwołano na lotnisku znajdującym się na popularnej wśród turystów wyspie Czedżu. Z powodu groźnej pogody utknęły tysiące podróżnych.

Setki odwołanych lotów, tysiące turystów utknęły na wyspie

Setki odwołanych lotów, tysiące turystów utknęły na wyspie

Źródło:
PAP, KoreaTimes

Dwie osoby zginęły w wyniku uderzenia tornada na południowym wschodzie USA w stanie Tennessee. To pierwsze ofiary śmiertelne tego typu żywiołu w kraju w tym roku. Zjawisko wyrządziło też poważne szkody materialne oraz pozbawiło mieszkańców prądu.

Pierwsze ofiary śmiertelne tornada w tym roku

Pierwsze ofiary śmiertelne tornada w tym roku

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Santorini od wielu dni nawiedza wzmożona aktywność sejsmiczna. Do tej pory ponad 10 tysięcy osób opuściło grecką wyspę w obawie przed wstrząsami i możliwymi osunięciami ziemi. Region odwiedził premier kraju Kiriakos Mitsotakis, zapewniając, że priorytetem władz będzie zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom oraz turystom.

10 tysięcy ludzi już uciekło. To może być nowy wulkan

10 tysięcy ludzi już uciekło. To może być nowy wulkan

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Reuters, Protothema

IMGW podsumował dane klimatyczne za 2024 rok w Polsce. Jak wynika z raportu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, miniony rok był najcieplejszym w historii prowadzenia pomiarów meteorologicznych.

Takiego roku jeszcze nie było. Alarmujące dane IMGW

Takiego roku jeszcze nie było. Alarmujące dane IMGW

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ponad sto jadowitych węży z rodziny zdradnicowatych znaleziono na terenie posiadłości położonej w zachodniej części Sydney. Gadów było tak dużo, że łapacze węży poprosili o pomoc właściciela domu.

Ponad sto jadowitych węży na jednym podwórku

Ponad sto jadowitych węży na jednym podwórku

Źródło:
rnz.co.nz, ABC News

Woda w kanale Sarandí na przedmieściach Buenos Aires zrobiła się intensywnie czerwona. Sytuacja zaniepokoiła mieszkańców okolicy, którzy mówią, że wcześniej woda miała również inne kolory.

Woda w kanale zrobiła się czerwona. Mieszkańcy o możliwej przyczynie

Woda w kanale zrobiła się czerwona. Mieszkańcy o możliwej przyczynie

Źródło:
BBC, Reuters

Japonia kolejny dzień zmaga się z falą intensywnych opadów śniegu. W prefekturze Aomori, w północnej część wyspy Honsiu, pokrywa śnieżna sięgnęła niemal czterech metrów. W miastach służby walczą z zasypanymi drogami.

Pokrywa śnieżna sięga miejscami prawie czterech metrów

Pokrywa śnieżna sięga miejscami prawie czterech metrów

Źródło:
Reuters, The Guardian, mainichi.jp, japantimes.co.jp

Australijscy naukowcy po raz pierwszy w historii stworzyli kangurze zarodki z pomocą zapłodnienia in vitro (IVF). Według badaczy to przełomowe osiągnięcie, które pewnego dnia może pomóc w ratowaniu zagrożonych gatunków.

Pierwszy zarodek kangura z zapłodnienia in vitro

Pierwszy zarodek kangura z zapłodnienia in vitro

Źródło:
CNN, The University of Queensland

Powódź błyskawiczna nawiedziła w czwartek miasto Nazca położone w południowo-zachodniej części Peru, w regionie Ica. Była następstwem intensywnych opadów deszczu.

Ogromne ilości błota, kamieni i gruzu wdarły się do miasta. Nagranie

Ogromne ilości błota, kamieni i gruzu wdarły się do miasta. Nagranie

Źródło:
Reuters

W czwartkowy wieczór doszło do koniunkcji Księżyca i Jowisza. Nasz naturalny satelita i gazowy olbrzym jasno świeciły na niebie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcie tego wyjątkowego zjawiska.

Koniunkcja Księżyca i Jowisza. Pokazaliście, jak wyglądała

Koniunkcja Księżyca i Jowisza. Pokazaliście, jak wyglądała

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach"

- Przygotowywałem się od etapu do etapu, natomiast nigdy nie wiedziałem, dokąd zajdę - tak wspominał proces selekcji na astronautę dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. Astronauta opowiadał w "Faktach po Faktach" w TVN24 o tym, jak wyglądają przygotowania do misji i co wraz z nim trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

"Przygotowywałem się od etapu do etapu, natomiast nigdy nie wiedziałem, dokąd zajdę"

"Przygotowywałem się od etapu do etapu, natomiast nigdy nie wiedziałem, dokąd zajdę"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W środę w Gdańsku doszło do poważnego pożaru i wydany został alert RCB przed możliwie toksycznym dymem. Symulacja Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazała, że przy niekorzystnej aurze takie zanieczyszczenia potrafią podróżować daleko.

Co stało się z dymem z pożaru w Gdańsku? Wyliczenia IMGW

Co stało się z dymem z pożaru w Gdańsku? Wyliczenia IMGW

Źródło:
IMGW CMM

2025 rok zaczął się od najgorętszego stycznia w historii - wynika z danych unijnego programu Copernicus. W ubiegłym miesiącu średnia globalna temperatura była wyższa o około 1,75 stopnia Celsjusza w porównaniu do czasów sprzed epoki przemysłowej. Ku zaskoczeniu naukowców, styczniowy rekord został pobity pomimo rozwijającego się zjawiska La Nina, które często prowadzi do spadku temperatury.

I bez El Nino świat się zagotował. Za nami najgorętszy styczeń w historii

I bez El Nino świat się zagotował. Za nami najgorętszy styczeń w historii

Źródło:
Reuters, Copernicus, WWF

W ludzkich mózgach znajduje się coraz więcej plastiku. Analiza składu tkanek pobranych od zmarłych wykazała, że w ciągu ośmiu lat zawartość nanoplastików w mózgach wzrosła o połowę. Jest to niepokojące, ponieważ tworzywa sztuczne zawierają wiele związków i domieszek, których wpływ na nasze zdrowie wciąż nie został dobrze zbadany.

Nawet pół procent naszych mózgów może być z plastiku

Nawet pół procent naszych mózgów może być z plastiku

Źródło:
PAP, CNN, Nature Medicine

Mieszkańcy Brazylii zmagają się z falą gorąca. Na południowym wschodzie kraju temperatura maksymalna w ostatnich dniach wynosi około 35 stopni Celsjusza. Z powodu upału wiele osób korzysta z plaż w nocy, gdy skwar nie jest tak dokuczliwy.

Tłumy na plażach w nocy. W ciągu dnia panuje ekstremalny upał

Tłumy na plażach w nocy. W ciągu dnia panuje ekstremalny upał

Źródło:
Reuters

Na portugalskiej wyspie Terceira osunęła się ziemia. Jak przekazały lokalne władze, miało to związek z aktywnością sejsmiczną wulkanu Santa Barbara. Na ten moment nie ma informacji o poszkodowanych ani poważnych zniszczeniach.

Osuwisko na portugalskiej wyspie. Miało związek z aktywnością sejsmiczną wulkanu

Osuwisko na portugalskiej wyspie. Miało związek z aktywnością sejsmiczną wulkanu

Źródło:
PAP, El Observador

Miniona noc była wyjątkowo intensywna dla ratowników Grupy Karkonoskiej GOPR. Przeprowadzono trzy różne akcje, w tym jedną we współpracy z czeską Horská služba Krkonoše.

Wyjątkowo intensywna noc dla ratowników GOPR

Wyjątkowo intensywna noc dla ratowników GOPR

Źródło:
GOPR

Vallis Schrodinger i Vallis Planck to kaniony, które znajdują się w okolicach południowego bieguna Księżyca, po stronie, której nie widzimy z Ziemi. Nowe analizy amerykańskich naukowców rzucają więcej światła na możliwe przyczyny ich powstania.

Wystarczyło 10 minut, by na Księżycu powstały ogromne kaniony

Wystarczyło 10 minut, by na Księżycu powstały ogromne kaniony

Źródło:
sciencealert.com

Populacja niedźwiedzi polarnych zamieszkujących zachodnią część Zatoki Hudsona zmniejszyła się prawie o połowę w latach 1979-2021. Zdaniem naukowców z University of Toronto jest to związane ze zmniejszeniem się zasięgu lodu morskiego na tym terenie.

Niedźwiedziom polarnym kończy się pożywienie

Niedźwiedziom polarnym kończy się pożywienie

Źródło:
University of Toronto, tvnmeteo.pl

Lód załamał się pod dzieckiem w West Long Branch w stanie New Jersey (USA). Z uwagi na niesprzyjające warunki wezwany na miejsce funkcjonariusz policji musiał sam wskoczyć do jeziora i przebijać się przez lód, by dotrzeć do tonącego. Jak później opowiadał, w takich sytuacjach liczy się każda sekunda.

Wskoczył za tonącym 11-latkiem do lodowatej wody

Wskoczył za tonącym 11-latkiem do lodowatej wody

Źródło:
ABC7 News

Powierzchnia lodu morskiego na Arktyce nadal utrzymuje się blisko rekordowo niskich poziomów. Jak wynika z danych udostępnionych przez amerykańskie Krajowe Centrum Danych o Śniegu i Lodzie (NSIDC), w styczniu zasięg pokrywy lodowej był drugim najniższym w historii pomiarów dla tego miesiąca.

O włos od rekordu. Alarmujące dane o Arktyce

O włos od rekordu. Alarmujące dane o Arktyce

Źródło:
AFP, National Snow and Ice Data Center

Tygrys i dzik zostały uwięzione w studni w środkowych Indiach. Zwierzęta wpadły do wody po nieudanym polowaniu, ale w wodzie drapieżnik i ofiara zawarły tymczasowy rozejm. Na pomoc ruszyli im pracownicy pobliskiego parku narodowego. Uwięzionym udało się bezpiecznie opuścić pułapkę.

Drapieżnik i ofiara razem w pułapce. "Misja ratunkowa, jakiej wcześniej nie było"

Drapieżnik i ofiara razem w pułapce. "Misja ratunkowa, jakiej wcześniej nie było"

Źródło:
NDTV, Times of India

Setki martwych traczy długodziobych pojawiło się w ostatnich dniach wzdłuż wybrzeża jeziora Michigan w USA. Jak podają lokalni ornitolodzy, padły na ptasią grypę. Chorobę tę potwierdzono również u gęsi, orłów, myszołowów i sów żyjących w okolicy Chicago.

Setki martwych ptaków. "Nie wiemy, kiedy zakończy się ta epidemia"

Setki martwych ptaków. "Nie wiemy, kiedy zakończy się ta epidemia"

Źródło:
CBS News

Śnieżyce nie przestają nawiedzać Japonii. We wtorek w miejscowości Obihiro spadło rekordowo dużo śniegu, ale opady dają się we znaki także mieszkańcom innych regionów, a w kolejnych dniach może dosypać go nawet 170 centymetrów. Atak zimy może potrwać nawet do niedzieli.

Spadły już ogromne ilości śniegu, w prognozach widać kolejne obfite opady

Spadły już ogromne ilości śniegu, w prognozach widać kolejne obfite opady

Źródło:
Reuters, NHK, The Japan Times

Hiszpańska policja rozbiła grupę przestępczą, która przez internet oferowała sprzedaż zwierząt, głównie psów. Potencjalnych nabywców przekonywała zdjęciami czworonogów, zwierzęta te jednak w rzeczywistości nie istniały. W ten sposób wyłudzono ponad 150 tysięcy euro.

Oszustwo na psa. Gang wyłudził ponad 150 tysięcy euro

Oszustwo na psa. Gang wyłudził ponad 150 tysięcy euro

Źródło:
Guardian, tvn24.pl